Domů
Trh s elektřinou
Horizont zajištění prodejů elektřiny se zkracuje, Uniper neměl na dva roky dopředu prodáno ani procento
Jaderná elektrárna Doel
Zdroj: Frederic Paulussen

Horizont zajištění prodejů elektřiny se zkracuje, Uniper neměl na dva roky dopředu prodáno ani procento

Evropské energetické společnosti mění strategii v zajišťování prodeje elektřiny. Mnohem více se obchoduje pouze na následující rok, případně dva roky dopředu. Společnost Uniper například ke konci loňského roku neměla zajištěny žádné prodeje elektřiny na rok 2021.

Měnící se podmínky na evropském trhu s elektřinou postupně nutí největší výrobce ke změně strategie v zajištění prodeje. Řada německých výrobců totiž v předstihu zajistila prodeje většího množství své výroby za relativně nízké ceny (ve srovnání s nynějšími cenami na velkoobchodních trzích s futures kontrakty).

Kupříkladu německá RWE má na rok 2020 již nyní zajištěný prodej cca 90 % své výroby elektřiny z jaderných a uhelných zdrojů za cenu kolem 31 EUR/ MWh. Aktuální cena na německém trhu se přitom pohybuje na úrovni kolem 50 EUR/MWh.

Společnost RWE si zajistila z velké části i prodeje na rok 2021, když prodala celkem 80 % produkce za cenu kolem 37 EUR/MWh. Společně s tím si ovšem RWE zajistila i povolenky CO2, které má k produkci zajištěny za 5 EUR/t CO2, resp. 7 EUR/t CO2 pro rok 2021.

Svéráznou strategii pro zajištění prodejů zvolila také společnost Uniper. Ta ve své prezentaci pro investory z poloviny listopadu loňského roku uváděla, že na rok 2020 má prodáno pouze cca 15 % své výroby elektřiny za přibližnou cenu kolem 30 EUR/MWh (stav k září roku 2018).  Do konce roku, tedy v následujících třech měsících, již měla společnost fixováno více než 80 % výroby za cenu kolem 36 EUR/MWh.

Zajištění prodeje elektřiny Uniper 2019
Zajištění prodeje elektřiny Uniper 2019

Uniper tak využil relativně vysoké ceny z konce loňského roku a prodeje si zajistil – až během následujících let se skutečně ukáže, zda se zajištění za tyto ceny společnostem vyplatilo. Hlavním faktorem přitom bude cena emisních povolenek, která je značně náchylná k výkyvům a například v posledních měsících, zejména v reakci na další odklad brexitu, posílila z úrovní kolem 20 EUR/t CO2 až na současnou úroveň těsně pod 27 EUR/t CO2.

O současné nejistotě na trhu však nejlépe vypovídá nízká likvidita na trhu s kontrakty na vzdálenější období. Společnosti zajišťují své prodeje na kratší období a spoléhají na to, že ceny v dalších měsících (případně letech) vzrostou. Příkladem je již zmiňovaná společnost Uniper, která ke konci loňského roku uváděla, že nemá na rok 2021 prodáno ani procento elektřiny. Již dříve se objevila obdobná informace o předprodejích RWE na rok 2021.

Zajištění prodeje elektřiny ČEZ 2019
Zajištění prodeje elektřiny ČEZ 2019

Mezi konkurenty v regionu patří v zajištění cen elektřiny k úspěšnějším český ČEZ, který má na rok 2020 prodáno již 64 % elektřiny za cenu 41 EUR/MWh (stav ke konci února 2019). Je nutné nicméně podotknout, že například oproti RWE má zajištěnu dvojnásobnou cenu povolenky CO2, které se obvykle zajišťují současně s prodejem elektřiny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Ivan Novák
29. duben 2019, 12:19

Sociální inženýři změní energetiku v prostor fungující na principu "build or split".

Dalibor
29. duben 2019, 13:39

Úplně je chápu, bo je to dáno:

Německý útlum jádra k roku 2022

V roce 2021 odstavení části uhlí díky novým emisním limitům. ( odstaví se poměrně dost uhelných elektráren).

Dalším faktorem je nárůst počtu vozů na el. pohon.

Z výše uvedeného bych očekával prudké zdražování el. energie v následujících letech. Nárůst bude tlumen uváděním do provozu nových větrných elektráren.

Vědí co dělají.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se