Domů
Trh s elektřinou
Průměrná cena elektřiny na denním trhu pro pracovní den se v Německu vůbec poprvé v historii propadla do záporu
Vedení 23

Průměrná cena elektřiny na denním trhu pro pracovní den se v Německu vůbec poprvé v historii propadla do záporu

Německo má za sebou další rekord v podobě extrémně nízké průměrné ceny dosažené na denním trhu. Záporné hodinové ceny elektrické energie nejsou v Německu v posledních letech ničím neobvyklým, pro průměrnou cenu za celý den však zas tak běžné nejsou. Kvůli kombinaci vysoké výroby obnovitelných zdrojů, spolu s nižší poptávkou způsobenou opatřeními proti šíření koronaviru, tak vůbec poprvé v historii klesla průměrná cena na německém denním trhu pro pracovní den do záporných hodnot.

Současná pandemie onemocnění COVID-19 vedla k přijetí řady restriktivních opatření napříč celou Evropou, což se projevuje sníženou poptávkou po elektrické energii. S koncem zimy zároveň dochází k postupnému růstu výroby elektřiny z fotovoltaických elektráren, což aktuálně zvyšuje nabídku.

V pondělí tak výhled na kombinaci vysoké výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, spolu s nižší poptávkou po elektřině, srazil cenu na denním trhu pro dodávku v úterý. Vůbec poprvé se baseload cena, tedy průměr všech 24 hodinových cen, pro pracovní den dostala do záporných hodnot, a to konkrétně na -16,1 EUR/MWh.

Peakload cena, tedy průměr cen mezi 8. hodinou ranní a 8. hodinou večerní, s ohledem na změnu struktury poptávky, kdy kvůli opatřením proti šíření koronaviru klesá především odběr během špičky, klesla ještě hlouběji a to na -39,4 EUR/MWh.

Cena elektřiny na německém denním trhu pro úterý 22.4.2020 dosáhla extrémně nízkých hodnot. Zdroj: EPEX SPOT
Cena elektřiny na německém denním trhu pro úterý 22.4.2020 dosáhla extrémně nízkých hodnot. Zdroj: EPEX SPOT

V případně jednotlivých hodinových cen bylo nejnižší hodnoty dosaženo pro 15. hodinu, která spadla na bezmála -84 EUR/MWh. Naopak nejdráže se elektřina zobchodovala za 16,52 EUR/MWh pro ranní špičku mezi 8:00 a 9:00.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(25)
petr
22. duben 2020, 11:20

Dobrý den,

tak vám nevím, zda-li se mám radovat a nebo být vyděšený z této informace. Obávám se však, že B je správně. Pokud výrobci elektřiny se dostanou do takovéhoto tlaku - záporné ceny, tak budou muset ořezat veškeré své stálé provozní náklady a nebo dokonce část zdrojů hodit do propadliště dějin. A co to způsobí? Řekl bych něco jako belgický strašák, když pak elektřina při odstávce hlavních jaderných zdrojů vylétla až na 500 euro za MWh...

Rozhodně, ale přemíra zdrojů závislých na vyšší moci (slunci) nepřispěje k poklesu ceny elektřiny pro konečného klienta, ba naopak...

Dobrá zpráva to však bude pro majitele FTVE nejen v ČR kdy dostanou daleko více peněz než plánovali a to zaplatíme především všichni...

Kamil Kubů
22. duben 2020, 12:45

Záporné ceny elektrické energie jsou naší největší naději na záchranu lidstva a planety před globální změnou klimatu. Díky záporným cenám bude ekonomicky velice výhodné vyrábět pomocí elektřiny vodík a z něj další potřebná paliva, takže kompletně z energetického mixu odstraníme fosilní a jaderné zdroje. Stačí už jen postavit tolik solárů a větrníků, které mají nulové provozní náklady, aby se dosáhlo prakticky trvalé záporné ceny elektřiny na trhu a máme vystaráno. Svět bude zachráněn a my s ním.

Antonín Mikeš
22. duben 2020, 13:00

"Díky záporným cenám bude ekonomicky velice výhodné vyrábět pomocí elektřiny vodík.."

Ve chvíli kdy postavíte průmyslové kapacity na získávání vodíku, záporné ceny zmizí, budovatelé podobných infrastruktur to vědí a proto nevidí rentabilitu. Navíc si umí velmi dobře spočítat kolik % roku je záporná cena dnes a kolik % času to bude v případě postavené potřebné infrastruktury. Dopadne to podobně jako teplárny na dřevní odpad, když se stavěla ta v Trhových Svinech byl dřevní odpad za odvoz, pár let po spuštění bylo třeba k odvozu zaplatit i 400 kč za tunu, kvůli výrobě peletek, které přebytek na trhu zlikvidovaly.

"Stačí už jen postavit tolik solárů a větrníků, které mají nulové provozní náklady,"

Provozní náklady zdaleka nejsou nulové, palivové náklady ano.

Dobře je to vidět na 20 let starých větrnících v Německu, měli by být splacené a tedy vyrábět jen za provozní náklady, velká část provozovatelů je však zřejmě odpojí pro nerentabilitu. Provozní náklady splacených větrníků jsou 46EUR/MWh (a kde je zisk?). https://oenergetice.cz/nemecko/temer-tretine-nemeckych-vetrnych-elektraren-vyprsi-dalsich-5-letech-podpora-budou-bojovat-preziti

Milan Vaněček
22. duben 2020, 14:12

Pane Mikeš, je vidět, že se v problematice neorientujete a že jste si nepřečetl původní pramen. Samozřejmě, těch 46Eur/MWh jsou provozní plus rozpočítané investiční náklady.

Provozní náklady VtE máte pod 10 Eur/MWh, viz již zde diskutovaný materiál ČEZu, například, kterému budete asi věřit více než mě...

Kamil Kubů
22. duben 2020, 15:01

Nevymýšlejte si, pane Vaněčku. Originální text zní jasně. Věta "dass Windenergieanlagen der Leistungsklasse unter einem Megawatt im Durchschnitt Weiterbetriebskosten von 4,6 Cent/kWh aufweisen" jednoznačně mluví o "průměrných provozních nákladech" a celý odstavec neobsahuje jedinou zmínku o úhradě investic.

U elektráren, které končí svojí provozní schopnost a díky dotacím se již dávno zaplatily je snaha mluvit o úhradě investičních nákladů dost kreativní účetnictví.

Antonín Mikeš
22. duben 2020, 15:16

Pane Vaněčku, neumím německy ale překladače celkem dobře fungují.

Netýká se náhodou číslo 10 Eur/MWh dnešních elektráren? (Znovu jsem koukal na ten obrázek a vypadá to spíš na 15 Eur/MWh, ale budiž.)

Proč by jinak ve zdroji onoho článku psali toto:

"Der BWE schlägt für Anlagen, die nicht repoweringfähig sind, also nicht durch neue Anlagen ersetzt werden können, eine satzvergütung von 2 Cent/kWh für CO2-freie Stromerzeugung auf den zu erzielenden Marktpreis vor. Diese wird im Abgleich mit der Entwicklung des CO2-Preises für eine Übergangsphase - maximal für die Dauer der vorzulegenden gutachterlichen Stellungnahme zum Weiterbetrieb (Standsicherheitsnachweis) - ausgezahlt."

Tedy volně něco jako že, BWE navrhuje dotovat výrobu elektřiny prosté emisí CO2 2 cent/kWh (20 Eur/MWh) pro systémy jenž nelze vyměnit, zřejmě jako příplatek k ceně na trhu. Tento součet by se pak mohl blížit 50 Eur/MWh.

A dále, kolik byla podpora v době uvedení elektráren do provozu? Na wikipedii lze nalézt číslo pro rok 2000 "Strom aus Windenergie zwischen 6,19 und 9,10 Cent/kWh" - 61,9 - 91 Eur/MWh.

https://de. wikipedia.org/wiki/Erneuerbare-Energien-Gesetz#Stromeinspeisungsgesetz_(1991)

Z toho mě plyne že buď byly větrníky v roce 2000 předotovány zhruba o 34-49% nebo jsou jejich provozní náklady vyšší. Navíc jsem zanedbal že 46 Eur/MWh zřejmě bude také nějaký střed rozmezí kterému by odpovídal střed podpory z roku 2000 75,6 Eur/MWh.

Kecy o tom kdo se v čem orientuje si příště nechce od cesty, já vám je taky nepíšu.

Dalibor
23. duben 2020, 10:22

Cena 46€ /MWh...? Je to poněkud vysoká cena. Filosofie říká " Když nám někdo něco říká, dávejte dobrý pozor na to, kdo nám to říká a proč nám to říká a hlavně co nám neříká " Z výše uvedeného vyplývá, že je to dobrý byznys a je to nyní v kurzu, tak proč v něm nepokračovat, a nesnažit se o nějakou dobrou výkupní cenu.. Zařízení je složeno z přívodného kabelu - životnost 100 let (náklady 0), sloup - životnost 100 let (náklady na údržbu nátěry /pozinkování) Vrtule podléhající vysokocyklové únavě - údržba výměnou životnost cca 30 let. Generátor je v podstatě asynchronní motor - údržba - výměna ložisek - výměnou 1x za nevím let , klínkování vinutí, - jednou za 20 let. A řídící elektronika - to už není zas tak veliký náklad. Převodovka - životnost 20 let pak generální oprava- Když se to tak sečte, a ten počet tak to poměrně dost zasáhne rozpočet. Ta cena za 46€ tak tam je započtena pravděpodobně i současná marže a to je to co nám autor patrně nechtěně nesdělil. :-)

Josef
23. duben 2020, 00:10

Ano máte pravdu OZE jsou ekonomicky černá díra na peníze. Bohužel větrné el. na souši jsou technologicky blízko svého vrcholu a bohužel to samé lze říci i o FV panelech, kdy křemíková technologie je komerčně blízko svého maxima. Ale nejsou to úplně špatné zdroje kde jsou podmínky tam se to vyplatí. Osobně fandím těmto zdrojům v případě že jsou využívány racionálně což se dnes bohužel neděje... OZE jsou nasazovány zcela iracionálně jen podle zelené ideologie.

Milan Vaněček
23. duben 2020, 03:15

Pane Josef, co se týče FV článků tak se mýlíte, technologické možnosti výroby křemíkových (tandemových) článků jsou mnohem výše než jsou hranice současných křemíkových článků.

A v hromadné výrobě (to je výroba v řádu GW za rok) je uvidíte do 5 let. Fotovoltaika ještě ZDALEKA nenarazila na svoje technologické možnosti jak levně vyrábět články se stále vyšší účinností.

energetik
23. duben 2020, 08:51

Zdaleka se nedosáhlo teoretických nepřekonatelných limitů. Ve výrobě jsou ještě velké rezervy a množství cest kudy se vydat. Zrovna nedávno:

https://www.solarninovinky.cz/novy-rekord-americti-vedci-vyvinuli-solarni-clanky-se-471-ucinnosti/

Pepik
23. duben 2020, 15:59

Poučte prosím neználka: co to znamená: "...K této hodnotě je ale nutné využít koncentrované světlo (143násobek toho slunečního).", jak je uvedeno v článku v odkazu? A jak se toho dosáhne?

Předem děkuji.

St
22. duben 2020, 13:47

Tak to dopadá, když se něco masívně dotuje. Nakonec cena komodity je záporná. Ale dostanou něco spotřebitelé za to, že ve špičce spotřebovávali proud? Samozřejmě, že nikoliv. Navíc kdo bude investovat do výroby něčeho, co má tak kolísavou cenu? Obávám se, že nikdo rozumný. Ale pokud tam bude zaručená výkupní cena, jupí to bude business.

Hendry
22. duben 2020, 14:43

Dobrý den, nikdo Vás nenutí mít smlouvu s obchodníkem, klidně si můžete nakupovat elektřinu přímo na dlouhodobém a krátkodobém trhu. A tam získáte přístup k té elektřině za zápornou cenu. Nevím sice, jak si sám jako moloodběratel zajistíte vyregulování výkonové odchylky, ale pokud chcete ty záporné ceny, prosím, trh je pro Vás přístupný …

Hendry
22. duben 2020, 14:44

To byla reakce na St ...

St
23. duben 2020, 09:03

Děkuji Vám pane Hendry za fundovanou radu. Moc rád bych nakupoval levnou elektřinu přímo na trhu za zápornou cenu. Jistě mi poradíte jak. Určitě by to zajímalo spoustu lidí. Nejen mě by se líbilo dostávat peníze za to, že s elektřinou třeba topím, peru nebo ohřívám vodu.

Předem moc děkuji.

Emil
23. duben 2020, 09:26

Způsob, jak nakupovat elektřinu pro domácnost za velkoobchodní ceny, je popsán třeba zde:

https://www.tzb-info.cz/ceny-paliv-a-energii/19736-velkoobchodni-ceny-energii-pro-domacnosti

St
23. duben 2020, 11:04

Děkuji za odkaz. Ale to jsou jen nabídky produktů, kde se cena odvíjí od ceny na burze. Obávám se, že tam nebudu moci řídit svou spotřebu podle situace na trhu. Netvrdím, že ty tarify nemohou být pro někoho výhodnější, ale o tom, že by konečným uživatelům přinesli nějaké brutální zlevnění EE se bohužel mluvit nedá.

Eduard Majling
23. duben 2020, 14:08

Dobrý den,

jak zde zmiňoval p. Emil, několik obchodníků v ČR nabízí produkty s cenou navázanou na velkoobchodní trhy. V případě, kdy byste chtěl využít záporných cen, bylo by nutné zvolit produkt navázaný na spotový trh, tedy takzvaný denní trh. Spotřebu cenám byste přizpůsobit mohl, protože výsledky aukce, tedy ceny pro jednotlivé hodiny, na následující den si můžete zkontrolovat na stránkách operátora trhu již někdy po poledni.

Základním předpokladem by ale bylo, abyste měl na svém odběrném místě průběhové měření - to v ČR absolutní většina domácností nemá, obvyklé je pouze u odběrných míst s domácí výrobnou (tedy v 99,9 % případů fotovoltaickou elektrárnou).

Pokud máte klasické neprůběhové měření, obchodník běžně využívá pro nahrazení průběhu odběru typový diagram dodávky (TDD), podle kterého mu operátor trhu vyhodnocuje odchylku. V tomto případě byste tedy z pohledu dodavatele odebíral elektřinu v profilu jako průměrná domácnost se stejnou distribuční sazbou v dané distribuční oblasti.

Kromě toho je také nutné myslet na to, že kromě záporných cen se na denním trhu mohou vyskytovat i velmi vysoké ceny, takže je potřeba počítat s jistou mírou rizika.

Přeji příjemný den,

EM

energetik
4. květen 2020, 23:48

Eduard Majling

já jsem četl že někteří obchodníci instalují vlastní podružné fakturační měření a podle toho si to potom ze zákazníkem účtují pokud zákazník nemá průběhové měření. A podle distribučního elektroměru se potom účtuje pouze distribuce.

Nepodařilo se mi ale dosud zjistit, jestli je i u toho měření od obchodníka také realizován ten v ČR vyhláškou 82/2011 v §6, odst.6. legalizovaný měřící podvod ve vyhodnocování energetických toků u třífázového měření nebo je tam klasické poctivé měření jako u elektroměrů ve zbytku světa.

energetik II
22. duben 2020, 15:38

Předevčírem se prodávala ropa v USA za mínus !! 36 Dolarů, včera zase elektřina v Německu za mínus !! 39 EUR/MWh. No nevím, jestli je svět ještě "normální" a nebo jsme už "selský rozum" naprosto někam navždy zakopali ! Státní dluhopisy dnes často nesou záporný výnos pro svého držitele, některé banky už mají nastaveny záporné úroky na vkladech a týká se to i bank centrálních. Myslím, že se to jednou musí projevit parádním "globálním konečným krachem světového finančního sytému" ,který už od roku 1971 není kryt vůbec ničím, jen pofidérní "důvěrou spotřebitele v současný systém". A tak se ty ničím nekryté dnešní "hadry" tisknou po bilionech Dolarů každý měsíc na všech kontinentech.

Josef Novák
22. duben 2020, 23:07

Něco mi říká, že ona "důvěra spotřebitele v současný systém" začíná být dost nedostatkový sortiment. Až to letadlo celé spadne, tak to bude rána, že si ji ani v nejčernějších snech neumíme představit.

Jan Veselý
23. duben 2020, 10:40

Tenhle komentář jen reflektuje vaši neznalost, nic víc. Za -36 USD/barel byly dubnové futures na ropu West Texas Intermediate. Jinými slovy někde před časem uzavřel smlouvu, že v dubnu odebere za určitou cenu ropu WTI. Jenže teď je poptávka tak malá a sklady tak plné, že pro ní není nemá uplatnění. Ale ten někdo jí podle smlouvy odebrat musí, tak zoufale shání někoho, kdo by ten kontrakt/ropu od něj odkoupil. Tak zoufale, že za něj je ochoten platit.

S trochou nadsázky, když prodáváte svou pěknou 18-letou dceru, tak zaplatí vám, když prodáváte svou protivnou tchýni, musíte zaplatit vy :-)

St
23. duben 2020, 11:08

Tak nějak. Konečně to tady někdo řekl. Jedná se o cenu na burze, kde proti sobě stojí jak future, tak spot a cena bazického aktiva je mnohdy vzdálená jeho faktické hodnotě. Proto vznikají různé bubliny a z toho vyplývající korekce trhu.

Ondra
23. duben 2020, 12:34

Jenom dvě malý poznámky - ty záporný WTI futures nebyly dubnový ale květnový a "Jenže teď je poptávka tak malá a sklady tak plné, že pro ní není nemá uplatnění. Ale ten někdo jí podle smlouvy odebrat musí, tak zoufale shání někoho, kdo by ten kontrakt/ropu od něj odkoupil" platí úplně stejně pro elektřinu stačí nahradit slovo ropa a vypustit sklady :)

Jan Veselý
23. duben 2020, 13:04

Souhlas s elektřinou, moje chyba s tím dubnem/květnem. Na faktu to ovšem nic nemění.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se