Domů
Trh s elektřinou
Zastropování cen v Austrálii způsobilo kolaps trhu, výrobci odmítli za nízké ceny dodávat
Zdroj: Mayr / Creative Commons / CC-BY-2.0 (licence)

Zastropování cen v Austrálii způsobilo kolaps trhu, výrobci odmítli za nízké ceny dodávat

Energetická krize v Austrálii si ve středu vyžádala zásah operátora australského energetického trhu (AEMO) do fungování trhu s elektřinou. Situace donutila AEMO k převzetí kontroly nad výrobou a zajištěním dodávek elektřiny netržními způsoby. Důvodem této situace bylo několik faktorů včetně aktuálně vysokých světových cen uhlí a plynu a výpadku několika uhelných elektráren v zemi.

Australský trh s elektřinou zažil v tomto týdnu bezprecedentní situaci. Ta nastala poté, co nárůst velkoobchodních cen elektřiny ve východní části Austrálie v průběhu minulého týdne způsobil, že v pondělí byl uplatněn tržní mechanismus zastropující cenu elektřiny na maximální hodnotě 300 australských dolarů za MWh (4 957 korun za MWh), jak uvádí pravidla australského trhu.

Mechanismus, jehož cílem je chránit spotřebitele před vysokými cenami elektřiny však způsobil, že výrobci odmítali elektřinu dodávat.

Elektřinu odmítli dodávat i přesto, že mají v této situaci nárok na kompenzaci ztrát. Tato situace si vyžádala zásah operátora trhu a nařízení výrobcům, aby dodali dodatečných 5 GW výkonu do sítě pro pokrytí poptávky.

Podle pravidel pro zavedení regulovaných cen v Austrálii platí, že období regulovaných cen nastává, když klouzavý sedmidenní průměr velkoobchodních spotových cen překročí prahovou hodnotu kumulativních cen. Dosažení této prahové hodnoty odpovídá například situaci, kdy by maximálního cenového stropu spotového trhu 15 100 USD/MWh bylo dosaženo nepřetržitě po dobu 7,5 hodin.

V případě, že nastane situace regulovaných cen, mohou výrobci požadovat kompenzaci, pokud v období regulovaných cen poskytovaly energii nebo jiné služby a vznikla jim čistá ztráta. To znamená, že jejich přímé náklady a/nebo náklady ušlé příležitosti převýšily jejich celkové příjmy ze spotového trhu v období od zahájení uplatňování regulovaných cen do konce daného obchodního dne.

I přes zásah operátora trhu přetrvávaly obavy o zajištění dodávek

I přes tento mimořádný krok operátor trhu varoval, že dodávky elektřiny zůstávají omezené, a vyzval domácnosti v nejlidnatějším státě země, Novém Jižním Walesu, aby šetřily energií. Jde o první takový požadavek od začátku energetické krize v zemi.

"Situace v posledních dnech představuje výzvu pro celý energetický průmysl a zásah do trhu zjednodušuje provoz během významných výpadků v celém řetězci dodávek energie," uvedl v prohlášení generální ředitel AEMO Daniel Westerman.

"Je to nejlepší způsob, jak zajistit, aby světla zůstala rozsvícená, a AEMO má při tomto opatření plnou podporu vlády,"

vítal tento krok australský ministr energetiky Chris Bowen v prohlášení na Twitteru.

Westerman uvedl, že je pochopitelné, že výrobci omezili dodávky s ohledem na neplánované odstávky, zavedení cenového stropu, a problémy s dodávkami uhlí a plynu. Nutnost nařídit výrobcům, aby zajistili dodávky elektřiny, podle něj znemožnila udržet normální fungování trhu.

Převzetím kontroly nad trhem má operátor trhu jasný přehled o tom, v jakém období jsou jací výrobci k dispozici a to včas, aby mohl zajistit spolehlivé dodávky.

Situaci způsobila souhra několika faktorů

Austrálie byla v posledních třech týdnech zasažena prudkým nárůstem cen elektřiny v důsledku mnoha faktorů. Šlo především o souhru plánovaných i neplánovaných odstávek několika uhelných elektráren, období nízké výroby ve větrných a solárních elektrárnách, chladného období a rekordních cen uhlí a plynu.

Uhelné elektrárny obvykle pokrývají přibližně 65 % dodávek elektřiny ve východní Austrálii, ale více než čtvrtina instalovaného výkonu je v současné době nedostupná. Aby je trh nahradil, musí se spoléhat na dodatečnou výrobu elektřiny z plynu a topných olejů v době, kdy ceny těchto energetických komodit prudce vzrostly.

"Jsme svědky velmi náročných časů. Právě teď vidíme, že trh není schopen se vypořádat se všemi faktory, které se na něj valí. Upřímně řečeno, tyto faktory jsou poměrně extrémní," řekl Westerman.

Výrobci úzce spolupracují s operátorem trhu

Dva největší australští výrobci elektřiny, společnosti AGL Energy (AGL.AX) a Origin Energy (ORG.AX), uvedli, že úzce spolupracují s operátorem trhu, aby zajistili spolehlivé dodávky elektřiny.

"Jsme přesvědčeni, že je třeba se naléhavě zaměřit na to, jak co nejrychleji vrátit na trh co nejvíce elektráren, včetně řešení omezení v dodávkách a přepravě uhlí do řady elektráren," uvedl pro agenturu Reuters vedoucí provozu společnosti Origin Greg Jarvis.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(24)
Turby
17. červen 2022, 12:51

Ti australani jsou nejaci divni. Proc neproduji veskerou energii z OZE? Vzdyt podle vsech "odborniku" funguji 24h denne a 365 dnu v roce a mohou plne nahradit stabilni zdroje?

Ladislav Novák
17. červen 2022, 15:15

:-D :-D :-D

Tak, tak, Australané jsou proti zeleně zmagořené energetice EU "100 let za opicemi"... :-P

Měli by se k nám jezdit učit, jak uhlí a fosilním palivům zakroutit krkem, a energetiku přestavět na OZE. ;-)

Jan Veselý
17. červen 2022, 15:52

Á, další ignorant. Podíl OZE na výrobě elektřiny v Austrálii činil v roce 2021 32,5%. Z toho polovina téhle výroby byla zprovozněna po roce 2017. Oni se od EU zase až tak neliší.

Ladislav Novák
17. červen 2022, 16:42

Ejchuchů!

Austrálie se potýká s blackouty a zastaralými tepelnými elektrárnami. Řešením je vítr, slunce, voda a Elon Musk. (11.3.2017)

https://ekonomickydenik.cz/australie-deseti-let-jen-elektrina-obnovitelnych-zdroju/

Takže k dosažení zeleného energetického komunizmu už jim zbývá pouhých 5 let...

100% OZE! :-P

Rejpal
18. červen 2022, 01:18

Za tuto krizi OZE nemohou ten důvod je jednoduchý cena uhlí roste takže elektrárnám se prostě nevyplatí vyrábět za fixované ceny nic méně nic více. Co se týče OZE pak v Austrálii má každá 3 domácnost FVE je to proto ,že energie ze slunce je tam hojná celoročně v severní části země jsou dokonce podmínky podobné jako v Egyptě v jižní části jako ve středním Španělsku. Přesto je Austrálie jedním z největších spotřebitelů fosilních paliv na obyvatele na světě. Je to tím ,že nemají jadernou energetiku a mají velkou spotřebu energie na obyvatele i když prakticky většina z nich nemusí topit.

Lubos
18. červen 2022, 13:43

Australani fest chladia, tie ich klímy idú furt.

Ladislav Novák
18. červen 2022, 14:06

Za součesnou energetickou krizi samozřejmě může naprosto nesmyslný boom OZE, a potvrzují to mnohem větší znalci energetiky a jejího vývoje, než vy.

Austrálie má samozřejmě jiné podmínky pro rozvoj elektrizační soustavy než Česko. Velké oblasti s řídkým osídlením, kde se nevyplatí budovat centralizovanou rozvodnou síť a "krmit ji" Občasnými Zdroji Energie. Poměr rozlohy v porovnání s ČR a počet obyvatel 25 mil stačí k tomu, aby bylo jasné, že podmínky pro budování OZE jsou rozdílné navzdory velký zásobám černého uhlí s možností levné povrchové těžby. Větrná kola tam využívali už před více než 100 lety k čerpání vody z podzemí v suchých oblastech. O dalších surovinách ani nemluvě. Austrálie má taky výhodnější polohu vůči dopadajícímu slunečnímu záření a nejspíš i lepší využití instalovaného výkonu FVE v roce díky klimatickým odlišnostem.

Takže porovnávat energetiku Austrálie ve velmi liberalizovaném systému hospodářství a řízení země s poměry EU nemá žádný praktický smysl, což české "zelené děti" zřejmě vůbec netuší. :-D

Jan Veselý
17. červen 2022, 15:47

Takhle přesně to vypadá, když ze sebe někdo, kdo o věci nic neví, se ze sebe snaží dělat chytráka.

Takže třeba nějaký Turby ví prdlajz o mocném MCA a jeho vlivu na australskou energetickou politiku, ví prdlajz o tom jak tvrdé musí OZE bojovat v Austrálii o své místo v energetickém mixu a jak se jim to celkem solidně daří.

Místo toho tady akorát staví slaměné panáky, aby si rýpnul do neexistujících "odborníků".

Turby
17. červen 2022, 15:54

To je strasny jak vam zelenym fanatikum vsude hazi klacky pod nohy a nikde se nic nedari protoze svet je plny revansistu :-)

Ladislav Novák
17. červen 2022, 16:51

To pro ně musí být skličující, když zeleným politrukům pořád někdo vyvrací tu jejich falešnou propagandu... :-)

Turby
17. červen 2022, 17:50

Ja bych rek, ze tu narazku ani nepochopi. Bude to nejaky zobak.

Jan Veselý
17. červen 2022, 20:29

Kdepak, tady pan Wagner svoje plačky o "zlých zelených", kteří mu ničí jeho jaderné snění, nepsal. OZE to prakticky všude na světě vyhrávají na plné čáře. I v Austrálii, kde teď právě dovládl ministerský předseda, který proslul tím, že si do parlamentu donesl kus uhlí a zamilovaně na něj koukal. Ani on rychlý růst OZE v Austrálii nezastavil.

Ladislav Novák
17. červen 2022, 21:12

Zase další zelené Veselé agitační nesmysly. :-D

Fotovoltaika se neprosazuje sama od sebe přirozeným vývojem, jak by mělo být obvyklé, ale násilím státní propagandy živené průnikem "zelené" podnikatelské mafie a její ideologií a agresívním marketingem/brainwashingem, jak to vidíme i u nás. Vytvořením lživé ideologie "klimatické katastrofy" a tažením napříč institucemi probíhajícím už desítky let se této po dotacích z cizích kapes prahnoucí nábožensko-klimatické sektě daří postupně prosadit budování OZE "ať to stojí co to stojí".

Kdyby nebylo dotací, po OZE by neštěknul ani pes s výjimkou zemí s velkou rozlohou a malou hustotou osídlení, kde není reálné financovat plošnou elektrifikaci tak, jak proběhla před 100 lety ve vyspělých státech a průmyslových oblastech. Tam se pak uplatní jakékoliv dostupné zdroje energie podle místních podmínek v ostrovním režimu.

A tohle je dva roky starý článek, který ukazuje, jak si zelený byznys vytváří vzájemně propojené zájmy, motivace a příležitosti, které např. EU vedly do závislosti na dodávkách zemního plynu z Ruska či odkudkoliv podle možností jednotlivých zemí.

Proč plynaři platí reklamy na solární energii?

Přemysl Souček (29.1.2020)

Josef
17. červen 2022, 18:06

jojo za výpadky dodávek uhlí, elektřiny z uhelek mohou OZE to je přeci logické....stejná pohádka jako ta Vaše FVE

Turby
17. červen 2022, 18:38

Doporucuji laskave nejdrive pochopit vyse psany text nez tu zacnes sirit uplne nesmysly a bezduvodne urazet ostani.

Josef
17. červen 2022, 19:15

to Turby: Ti australani jsou nejaci divni. Proc neproduji veskerou energii z OZE? Vzdyt podle vsech "odborniku" funguji 24h denne a 365 dnu v roce a mohou plne nahradit stabilni zdroje? Vzhledem k tomu jaké je nyní roční období se OZE opravdu na tomto problému nepodílí. Váš text je tedy čím jiným než ironií? A ano vaše FVE sem nepatřila, ale němohl jsme si pomoci. Sorry

Turby
17. červen 2022, 23:23

Je mi to jasne, proste mlatime prazdnou slamu a urazime.

Rocni obdobi? To prece pro OZE neni zadny problem. OZE preci plne nahradi stabilni zdroje. V EU uz za par let. Tak jake pak stesky na rocni obdobi v horke Australii?

Nebo ze by jsi uz i ty ztratil viru v OZE? Minimalne v Australii?

Josef
18. červen 2022, 14:01

to Turby, je vidět že FVE nemáte, kdo jí má ví, že v noci nevyrábí a tomu tedy věří, a i v horké Austrálii se mení doba dne a tím i osvitu s ročním obdobím a FVE nejede na teplo ani v "horké Austrálii", horko je spíše pokles výkonu a i to majitelé FVE znají....

Maly Jarda
17. červen 2022, 14:04

Australské uhelné velkofirmy vlastněné z Británie mají gigantické zisky .. ostatní mají smůlu

Ladislav Novák
17. červen 2022, 16:44

Není v tom rozpor? "Gigantické zisky" a nezájem dodávat elektřinu za úředně "zastropované ceny"? Kde je chyba? :-P

Maly Jarda
17. červen 2022, 19:02

Není, prostě nechtějí snížit své zisky, ale nemusí se bát ,zdejší Fialův režim od nich to uhlí koupí klidně 3x dráže než je tržní cena.

Josef
17. červen 2022, 19:16

a bude jej spalovat v elektrárnách na hnědé uhlí. Malý Jardo vy jste génius, nebo to byl Gump?

Maly Jarda
17. červen 2022, 20:21

je očividné že o české ekonomice a její spotřebě černého uhlí toho moc nevíte

Ladislav Novák
17. červen 2022, 21:17

Re: Maly Jarda (17. červen 2022, 20:21)

Poučte nás, ať se dozvíme, jak Fiala nakupuje uhlí pro soukromé firmy (nebo pro koho vlastně? :) 3x dráž. Že vy jste už zase "požil"? :-P

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se