Domů
Uhlí
Britská výroba elektřiny se v tomto roce obešla bez uhlí již přes 1000 hodin
Uhelná elektrárna Eggborough

Britská výroba elektřiny se v tomto roce obešla bez uhlí již přes 1000 hodin

Uhlí
6 komentářů
19. červenec 2018, 06:52
Jiří Salavec

Britské uhelné elektrárny se na výrobě elektřiny podílejí čím dál tím méně, v tomto roce se výroba úplně bez uhlí obešla již ve více než tisíci hodinách. Ještě před 6 lety přitom tvořila výroba z uhlí 40 %, letos se pohybuje na úrovni 6 %. Naopak obnovitelné zdroje energie podíl neustále zvyšují – za první čtvrtletí vyrobily 30 % elektřiny.

Výroba elektřiny z uhlí je ve Velké Británii na ústupu a dle dat MyGridGB se v tomto roce obešla bez uhlí již přes 1000 hodin, za celý minulý rok to přitom bylo „jen“ 624 hodin a v roce 2016 pouhých 210 hodin. Úbytek produkce je v tomto ohledu jasně zřetelný, a to i přes chladné březnové počasí, které vyhnalo ceny plynu nahoru a „nastartovalo“ britské uhelné elektrárny.

„V roce 2018 si Británie schovala uhlí na dobu, kdy jej potřebovala nejvíce – během březnových nízkých teplot, zbytek roku byl rekordní pro obnovitelné zdroje,“ uvedl Andrew Crossland, energetický expert MyGridGB.

V Británii zůstává v provozuschopném stavu osm uhelných elektráren s instalovaným výkonem zhruba 14 GW (cca 15 % britského instalovaného výkonu), jejichž podíl na výrobě se tento rok pohybuje na úrovni 6 %. Pro srovnání, v roce 2012 britské uhelné elektrárny vyrobily 43,2 % elektřiny.

Poprvé se Velká Británie bez uhlí během celého dne obešla v minulém roce a tento rok rekord prodloužila na dny tři.

„Spojené království vede svět v boji proti změně klimatu a ukazuje, že doba souvislé výroby elektřiny z uhelných elektráren je ukončena čistší a ekologičtější budoucností energie z obnovitelných zdrojů,“ uvedl tiskový mluvčí britského ministerstva pro Podnikání, energetiku a průmyslovou strategii.

Výroba z OZE nadále roste

Na rozdíl od výroby uhelných elektráren se daří obnovitelným zdrojům energie. Dle dat za první čtvrtletí činil podíl OZE na výrobě elektřiny 30,1 %. Oproti minulému roku zaznamenaly 53% nárůst větrné elektrárny, a to jak díky novým instalacím, tak díky příznivějším větrným podmínkám.

Slunečné počasí na konci června také přepsalo měsíční rekordní výrobu ze solárních elektráren na 1,94 TWh elektrické energie (od 10. června do 9. července).

„Část nárůstu je způsobena vyšším instalovaným výkonem solárních elektráren, ale většinu tvoří klimatické podmínky – letošní léto je doposud pátým nejslunečnějším,“ řekl Alastair Buckley, expert z University of Sheffield.

{„country“:“GB“,“type“:“AREA“,“from“:“2018-07-01″,“to“:“2018-07-14″,“caption“:“Výroba elektřiny ve Velké Británii.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-07-01″,“end_date“:“2018-07-14″}

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Tom
19. červenec 2018, 07:33

1000 hodin, tzn. cca. 42 dní, předpokládám jaro + podzim (v zimě se topí, v létě zase chladí, naopak na jaře a na podzim hodně fouká). Takže principiálně jeden-dva dny (podle momentálních výkyvů počasí) v jarních a podzimních týdnech jely uhelné elektrárny na prázdno (protože vypnutí a opětovný nájezd tepelné elektrárny je značně složitý a dlouhotrvající proces) a z komínů fučelo zbůhdarma. Tomu říkám BINGO!

Pavel
19. červenec 2018, 09:59

Na to, jaky je zpusob regulace britskych uhelnych elektraren, resp. ze fucej naprazdno: jste prisel kde? Muzete uvest zdroj? Nebo jen papouskujete obecne polopravdy o tom, jak nic nejde? Ptam se proto, ze by me opravdu zajimalo, co se deje tech 1000 hodin bez provozu. Pavel

Petr
19. červenec 2018, 10:33

Bych spíš řekl, že 6x zastavili na týden nebo rovnou dali 2 měsíce všem dovolenou, když si pořádně spočítali počasí.

Protože nezastupitelní jsou jen v zimě, jinak je v UK může skoro vždy nahradit plyn i když dráž.

Vetší průser byl, že si Británie při takovém obrovském najetí a spoléhání na plyn, nedokázala vypočítat, že jí v březnu dojde.

energetik
19. červenec 2018, 10:46

Z komínů fučelo a páru pouštěli kam? Píšete nesmysly, nastudujete si něco o regulaci uhelných elektráren. Pokles výkonu uhelných elektráren samozřejmě znamená i pokles množství spáleného paliva a tedy i emisí. "Naprázdno" běží pouze ty co musí zálohovat ty největší zdroje, tedy převážně ty jaderné aby byla splněna spolehlivost.

Petr
19. červenec 2018, 10:39

Jinak je teda hrůza, že má Británie už skoro polovinu pro síť ideálního maxima solárů a drtivou většinu nakoupila předčasně draze za vlastní velké dotace z konkurenční Číny.

Když se mají postavit EU robotické výrobny solárů ve Španělsku, tak UK by už moc čistě evropské produkce neodebrala ani kdyby nebyl Brexit.

frank
19. červenec 2018, 11:08

Hezké, na druhou stranu v roce 2017 plyn v Británii vyrobil 130 TW h, jaderky 63 TWh, solar a vitr 60 TWh zbytek cca 60 twh voda, import a biomasa... jinými slovy značnou část elektřiny spotřebované v Británii stále vyrábí uhlíkový zdroj :) No a biomasu vozí megalodi z USA , Kanday a Brazílie do Křetínského " bývalých uhelek" .

Koho by zajímalo ve svatém nadšení , že samotná Británie spaluje 1/3 světových exportů biomasy přepravované přes půl planety, místo uhlí :)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se