Domů
Uhlí
EK: Nejvíce oxidu uhličitého v ČR loni vypustila elektrárna Počerady
Paroplynová elektrárna Počerady. Zdroj cez.cz

EK: Nejvíce oxidu uhličitého v ČR loni vypustila elektrárna Počerady

Uhlí
18 komentářů
15. duben 2020, 19:40
ČTK

Hnědouhelná elektrárna Počerady vypustila loni do atmosféry nejvíce oxidu uhličitého (CO2) z českých zdrojů – více než 4,7 milionu tun. Elektrárnu provozuje ČEZ, od roku 2024 ji má převzít skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Druhé jsou Tušimice II, další elektrárna ČEZ, se 4,7 milionu tun CO2. Na data ze systému obchodování s emisními povolenkami, které zveřejnila Evropská komise, dnes upozornily ekologické organizace Hnutí Duha a Greenpeace. Energetické firmy v reakci uvedly, že svoje zdroje významně modernizují.

„Jde o největší elektrárny ČEZ a tomu odpovídá množství emisí. ČEZ v následujících letech bude nadále snižovat svoje emise, i díky odstavování uhelných elektráren. Průměrné měrné emise CO2 z vyrobené elektřiny ve zdrojích skupiny ČEZ klesly za tři roky o 20 procent. Do roku 2040 klesnou o více jak 70 procent,“ řekl dnes ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Proti předloňským datům vypustily loni Počerady o více než 700.000 tun CO2 méně. Tušimice II naopak o téměř 300.000 tun více. Obě elektrárny patřily k dvěma největším znečišťovatelům ovzduší i ve statistice za rok 2018. Třetí největší znečišťovatel byla loni paroplynová elektrárna Vřesová Sokolovské uhelné, která vypustila 3,9 tuny CO2. Minule byla třetí elektrárna Chvaletice skupiny Sev.en Energy, jež loni vypustila 3,7 tuny CO2.

„Elektrárna Počerady bude samozřejmě splňovat i nadále veškeré nynější přísné ekologické limity. Jde ale o elektrárnu, kterou jsme prodali, a proto u ní žádáme o výjimku. Je logické, aby eventuálně nová opatření realizoval již příští vlastník, který elektrárnu převezme,“ dodal dnes Kříž.

Mluvčí Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová dnes ČTK řekla, že firma i během současné koronavirové krize pokračuje v ekologizaci elektrárny Chvaletice. „Soustředíme se na snižování skutečných škodlivin, tj. oxidů dusíku, oxidu siřičitého a tuhých znečišťujících látek, tak aby lidé na Pardubicku dýchali čistší vzduch,“ uvedla.

Obdobně podle ní firma plánuje postupovat také v případě budoucí modernizace elektrárny Počerady. „Počítáme s instalací moderních technologií i zaváděním dalších opatření, které kromě dalších emisí významně sníží také emise CO2. Pro úplnost je třeba mít na paměti, že kdybychom v Česku ze dne na den přestali vyrábět elektřinu a teplo z fosilních paliv, v ročním úhrnu by globální emise klesly asi o 0,16 procenta,“ dodala mluvčí.

Jiří Koželouh z Hnutí Duha dnes uvedl, že uzavření uhelných elektráren Počerady a Chvaletice by srazilo emise oxidu uhličitého stejně, jako kdyby v Česku přestaly jezdit čtyři miliony osobních aut. „Přitom odstavit zastaralé elektrárny by pouze snížilo obří export elektřiny z ČR. Uhelná komise by se měla vrátit k virtuálnímu jednacímu stolu a dále připravovat plán útlumu a konce spalování uhlí v ČR,“ dodal.

„Firma ČEZ může v následujících letech provoz elektrárny Počerady, která je největším zdrojem nejen skleníkových plynů, ale i nebezpečné a toxické rtuti, výrazně omezit. O nic jí nejde, elektrárnu prodala a ekonomicky je pro ni spíš zátěží. Místo toho si ale firma požádala o nesmyslně dlouhou výjimku z emisních limitů pro rtuť až do poloviny roku 2025, aby mohla elektrárnu používat dál při plném provozu,“ doplnil mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

ČEZ si požádal o dočasnou výjimku letos v březnu.

Ekologové uvedli, že Česko je v EU třetí největší znečišťovatel spalováním uhlí pro výrobu energie. Na prvním místě je Německo, na druhém Polsko. Největším zdrojem CO2 v EU je polská hnědouhelná elektrárna Belchatów, která v roce 2019 vypustila 32,7 milionu tun CO2. V první desítce znečišťovatelů je osm hnědouhelných zdrojů (jeden polský, šest německých a jeden bulharský), jedna černouhelná elektrárna a na 9. místě pak letecká společnost Ryanair.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
astrablaster
16. duben 2020, 11:06

CO2 není znečištění.

St
16. duben 2020, 15:50

Škoda, že nemáme ještě jednou atomovou elektrárny, abychom mohli všechny uhelné elektrárny zavřít. Hned by byl jak čistější vzduch, tak i nižší ceny.

PE
16. duben 2020, 18:46

Jelikoz elektrinu VYVAZIME,muzou se Pocerady zavrit bez NAHRADY!!! Kovid 19 a pekne leto ovlivnuje i dalsi ,,uhelky,,...

Emil
16. duben 2020, 19:26

Sežeňte pár miliard, kupte je a zavřete. Ekologické organizace jistě rády přispějí...

Antonín Mikeš
16. duben 2020, 21:05

"Ekologové uvedli, že Česko je v EU třetí největší znečišťovatel spalováním uhlí pro výrobu energie. Na prvním místě je Německo,.."

Já bych bez náhrady zavřel Německo.

Milan Vaněček
19. duben 2020, 20:40

Na prvém místě po přepočtení na osobu (Německo má 8 krát více obyvatel) jsme my. Ano, jsme nejlepší.

St
17. duben 2020, 07:55

Tak to by se moc líbilo v Německu i Rakousku, pokud bychom přestali vyvážet EE. Hned by se mohla zdražit. Navíc nebýt našeho ČEPSu a našich uhelných elektráren, tak by se Němci dočkali nejednoho black outu. Takže si opravdu nemyslím, že můžeme zavřít Počerady bez náhrady.

PE
17. duben 2020, 16:17

Alespon se bude s EE vice setrit a nebudeme na ni tak zavisli...O ciscim vzduchu bez rtuti nemluve...

St
18. duben 2020, 10:37

A jak chcete více šetřit s EE? Hlavním odběratelem EE je průmysl. To chcete jej omezovat hlavně v situaci, kdy bude potřeba každého pracovního místa? Nebo v domácnostech, kde roste počet klimatizačních jednotek? To Vám lidé poděkují. Nemluvě o snaze prosadit elektromobilitu. Pokud chcete čistý vzduch bez rtuti, tak tu řešení je: Jaderné Elektrárny.

Jan Veselý
18. duben 2020, 16:44

Hele St, krásně dáváte najevo svou ignoranci. Umíte anglicky? Měl bych pro vás zajímavý vzdělávací program. Je sice už trochu fousatý (2009), ale dodnes velice poučný. Dělá to pán, kterého si podniky na šetření energií najímají, protože se jim jeho rady pekelně vyplatí.

likvidator
16. duben 2020, 21:32

A nejvíce toxických radionuklidů loni vypustili Dukovany nebo Temelín? Na Jaslovské Bohunice sice ještě nemají ale jestli to bude "likvidovat" stejná parta "odborníků" tak se ještě máme na co "těšit"

Jarda
17. duben 2020, 10:41

Nooo asi tak 55 000 000 tun :)

St
17. duben 2020, 13:30

Tak to je ještě horší než korona. Jdu rychle shánět protiatomový kryt. Snad čepice z alobalu pomůže. Doufám, že pan Likvidátor nám všem poradí, jak se proti těm toxickým radionuklidům bránit. Předem moc děkuji.

PE
19. duben 2020, 17:33

Setreni pro p.St,+++ spotrebice,Led zarivkove trubice,nove motory od SIMENSU,Led poulicni osvetleni, kdo ma klimu,musi mit soubezne i FVE,za totality pamatuji na dilne u kazde zarivky snurovy vypinac.Dnes sviti cela rada pres stykac,ktery kazdou chvili vyhori.Kolik lidi vyuziva HDO pro pracku, susicku,zehleni atd...omezeni ,,kachni krivky,, ...Staci jen chtit...

Carlos
19. duben 2020, 17:55

Kačení křivka je dána FVE a nedostatkem rychlých kapacit pro regulaci (jinak to není problém).

HDO na moderní pračku by byl dost velký problém.

PE
19. duben 2020, 20:00

Mame Simensku +++ 3r. Ta pracka je tak chytra ,az hloupa.Mame dve zasuvky.Staci ,,nastavit,, pracku na VT ,prepnout do NT a az pujde NT sama ihned naskoci,bez casovace.Manzelka si pohlida druh pradla s delkou casu NT/odpoledne,nebo vecer,uz to ma v krvi za 10 let ,neni problem.Kdyz vi ,ze to nevyjde, tak to dojede na VT. Proste si naplanuje prani ,zehleni,nebo,neco upect atd...Od jara az do podzimu to jde cele odpoledne ,Casy NT internet.

St
19. duben 2020, 10:52

Pane Veselý, děkuji Vám za odkaz. Bohužel má angličtina není taková jakou bych si sám přál. Netvrdím, že hledat úspory spotřeby EE je špatné. Tvrdím, že je špatné se pozbývat průmyslu. Je krásné, když nějakou tu špinavou výrobu přesuneme na druhý konec světa, ale vyřešili jsme problém znečištění jako lidstvo? Nikoliv. Jen jsme zemi více zatížili protože ty výrobky bude třeba dopravovat přes půl zeměkoule.

Jen se podívejte kam ten outsourcing vede, že dnes nikdo kromě Číny a Koree není schopen vyrobit mobilní telefon.

Je smutné, že ve zvládání koronavirusu jsme totálně závislí na Číně, že Evropa není si schopna sama pomoci.

Co je ekologického a ekonomicky přínosného na fotovolatice? Co se týče ekologie, tak snad jen to, že ty pole co zabírají solární panely nepráškují. Jinak ekologická stopa je šílená a největší radost z toho mají čínští soudruzi, jakožto největší výrobci solárních panelů na světě.

PE
19. duben 2020, 23:50

Prisli rousky z chiny,misto v krabici a 10 jich bylo 5 !!! A ta kvalita, se nedala pouzit,kolegine se chytala za hlavu ,takze pozor na ,,soudruhy z vychodu,, Opet to nejaky soudruh neuhlidal...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se