Domů
Uhlí
Elektrárna Prunéřov I. v červnu končí, komise zvažuje další útlum uhlí v ČR
Mezi ekologizované zdroje patří elektrárna Prunéřov (zdroj ČEZ).
Zdroj: ČEZ

Elektrárna Prunéřov I. v červnu končí, komise zvažuje další útlum uhlí v ČR

Uhlí
16 komentářů
5. červen 2020, 19:46
ČTK

Hnědouhelná Elektrárna Prunéřov I. na Chomutovsku, která byla postavena před 53 lety, k 30. červnu ukončí provoz. Všech 150 zaměstnanců přejde do elektrárny Prunéřov II, řekl dnes novinářům ředitel elektráren Prunéřov a Tušimice Otakar Tuček. Ekologické organizace konec tohoto provozu uvítaly, podle nich by už teď bylo možné odstavit další zastarelé eletrárny.

Elektrárny Prunéřov patří k největším producentům skleníkových plynů v Česku a na předních místech jsou i v produkci prachu a plynů způsobujících kyselé deště a rtuti. Elektrárny provozuje energetická společnost ČEZ.

V areálu elektrárny Prunéřov dnes zasedala uhelná komise státu, která podle ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) do konce letošního roku stanoví postup útlumu těžby uhlí. Komise se podle jejího člena Jana Rovenského (za Greenpeace) shodla na tom, že hlavním kritériem při útlumu elektráren by měly být jejich emise skleníkových plynů na jednotku vyrobené energie.

Strategie firmy ČEZ je podle ředitele Daniela Beneše založena na postupném snižování emisí skleníkových plynů. „Budoucnost firmy je postavena na mixu jádra a obnovitelných zdrojů, doplněno o plynové teplárny,“ uvedl Beneš. Lokalitu elektrárny Prunéřov I podle něj bude chtít ČEZ podnikatelsky využít. Jednou z variant je výstavba paroplynového cyklu, další je klasická plynová kotelna, solární park, bateriové úložiště pro skladování vyrobené elektřiny, velké zásobníky horké vody apod.

Výkon elektrárny byl 440 megawattů. Za dobu své existence vyrobila tolik energie, kolik by stačilo v současnosti na více než dva roky v celé České republice. Podle ekologického hnutí Arnika předloni Elektrárny Prunéřov vypustily 4,5 milionu tun skleníkových plynů, což bylo druhé největší množství po Elektrárnách Počerady.

Ekologické organizace Zelený kruh, hnutí Duha a Greenpeace oznámení o ukončení provozu elektrárny uvítaly. V tiskové zprávě dnes uvedly, že již nyní by bylo možné odstavit další zastaralé a plýtvavé elektrárny. Po Prunéřovu I. by to měly být podle nich zejména elektrárny Počerady či Chvaletice.

Před elektrárnou Prunéřov II na Chomutovsku se dnes sešli aktivisté, kteří žádají co nejrychlejší konec těžby a spalování uhlí. Dvacítka členů a příznivců několika hnutí bojujících za klima rozložila před vjezdem do areálu, kde komise zasedala, transparenty a k nim boty reprezentující lidi, kteří si přejí ukončení provozu hnědouhelných elektráren. Následně se vydali pochodem k elektrárně Prunéřov I, kde akci před 14:00 ukončili.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Josef
5. červen 2020, 21:04

určitý útlum uhlí v ČR a jeho nahrazení jádrem není špatná politika, jenže likvidace uhelného průmyslu je velmi špatný krok, my totiž nemáme za část uhlí žádnou náhradu kromě plynu. Jediné co to přinese našim občanům bude regionální vysoká nezaměstnanost a vyšší ceny el. energie. Tedy pokles životní úrovně. Ekologického hlediska to vypadá jako plus, ale výhody v kvalitě ovzduší jsou při dnešních technologiích nulové a nenarušení rázu krajiny je diskutabilní, pokud se totiž podíváme na krajinu po rekultivaci, tak vznikající soustavy jezer jsou ekologicky hodnotnější než krajina před těžbou. Takže ať se na to dívám z jakékoli stránky úhelný průmysl by měl pokračovat. A pokud někdo chce bojovat proti změnám klimatu pak přechod na plyn je globálně o ničem, protože to co se ušetří při spalování unikne při těžbě. Jinak nechápu jak zástupce zelené organizace může být součástí uhelné komise. Politická sdružení financovaná ze zahraničí by měla být u nás měla být zakázána.

KeB
5. červen 2020, 21:48

Nebuďte demagog. Jsme obrovští exportéři elektrické energie, takže když uhlí vypneme skoro všechno stále budeme mít dost. Uhelné elektrárny vypustí megatuny skleníkových plynů, ale gigatuny zemního plynu rozhodně neutíkají o rtuti a dalších jedech nemluvě. Krajina před těžbou byla rozhodně hodnotnější než jezero do kterého nebude voda bo sucho atd. A je jen dobře, že v uhelné komusi sedí člověk z Greenpeace aspoň si tam Tykač a další sibri nemůžou tolik dělat co chtějí. A až se rozjede jaderný boom tak ten tunel jménem nové dukovany zaplatíme všichni a rozhodně to bude pálka jako hrom.

Emil
5. červen 2020, 22:37

To se povedlo. Demagog říká nebuďte demagog. Když vypneme uhlí, chybí nám rázem k pokrytí spotřeby asi 27 TWh ročně, tedy zhruba třetina naší hrubé spotřeby.

Jen v USA uteče denně do ovzduší podle U.S. EIA asi 100 miliard kubických stop zemního plynu denně:

"The volume of U.S. natural gas that was reported as vented and flared reached its highest average annual level of 1.28 billion cubic feet per day (Bcf/d) in 2018, according to the U.S. Energy Information Administration’s (EIA) Natural Gas Annual, which contains updated data about vented and flared natural gas. In 2018, the percentage of U.S. natural gas that was vented and flared increased to 1.25% of gross withdrawals."

Jan Veselý
5. červen 2020, 22:58

To chybění je jen za předpokladu, že se o to více nebudou využívat jiné zdroje.

V tom plynu máte nějaký hokej, (bez zdroje) zkopírovaný text neodpovídá vašemu tvrzení (asi tak o 2-3 řády). Za důležité v tom anglickém textu považuji tvrzení, že úniky+spalování ve flérách tvoří 1.25% z celkové těžby plynu.

Mohlo by to být míň, ale US těžaři si prolobbovali, že nebude přísnější regulace úniků.

Emil
5. červen 2020, 23:53

Momentálně tu ale skoro žádné jiné zdroje nejsou, které by šly využívat více. Tedy právě kromě těch uhelných elektráren.

K plynu - špatně jsem se vyjádřil. 100 miliard kubických stop denně je celková produkce, z toho 1,25% tj. 1.28 miliard kubických stop denně je oficiálně přímo vypuštěno do ovzduší nebo spáleno. Zajímavý je ale do této diskuse spíš násldující zdroj:

www. cleanenergywire. org/news/unravelling-climate-footprint-us-liquefied-natural-gas

Ten uvádí, že pokud má mít spalování zemního plynu nějaký přínos oproti spalování domácího uhlí, nesmí celkové úniky metanu překročit 3-4% jeho produkce. Projekt PermianMAP, který emise dlouhodobě mapuje, přitom naměřil úniky ve výši 3,7%, což značí, že takto těžený zemní plyn žádný přínos oproti spalování domácího uhlí z hlediska emisí skleníkových plynů nemá.

Lubos Vozar
8. červen 2020, 10:06

Pan Emil, Vase cisla o flarovani su uplne mimo... 1,28 Bcf/d je 36 MMSCMD (million metric standard cubic meters/day), cize 3000 krat!!!! mensi nez vami uvadzane cisla, tak si v tom troska upracte, prosim vas!

V roku 2019 sa vyflerovalo ci vy ventovalo celosvetovo 4.6 Tcf co je equivalent 130 miliard metrov kubickych

www. offshore-technology. com/comment/gas-flaring-2019/

Emil
8. červen 2020, 10:21

Pane Vozare, přečtěte si celé vlákno, níže je to vysvětleno. Nemá smysl to vysvětlovat znovu.

petr
5. červen 2020, 22:40

Vážený pane nemáte pravdu, tedy jen pro vaše info:

Výroba elektřiny v ČT cca 84 TWh

Spotřeba cca 74 TWh

z toho :

hnědé uhlí cca 31 TWh

jádro cca 30 TWh

všechny OZE : 11 TWh

zemní plyn : cca 8 TWh

černé uhlí cca 3 TWh

Tedy při výpadku HU cca 31 TWh se stáváme významným dovozcem a to by nebylo dobré, neb nebude od koho...

Jan Veselý
5. červen 2020, 22:45

To máte hrubou spotřebu, tj. včetně obrovské vlastní spotřeby tepelných elektráren, která při jejich vypnutí jaksi zmizí.

Josef
6. červen 2020, 01:10

Pokud se chcete někam posouvat energeticky, pak to je k tepelným čerpadlům ve vytápění budov a k el. mobilitě, autobusy + auta. Když vezmu milion TČ a každé 7MWh spotřebu , tak je to 7TWh elektromobilita je nejméně to samé to už máme 14 TWh, pak máme teplárny - taky jsou na uhlí že ano , 1/4 lze nahradit spalováním odpadlu + biomasy, ale když nechcete plyn pak ty 3/4 máte tepelná čerpadla dalších nejméně 5TWh takže suma sumárum 31 TWh výpadek a 19 TWh na víc =50TWh chybějící výroba. Tak a co průmysl železárny , vápenky , převedeme to také na el. energii ? 7 jaderných bloků je třeba postavit. A rozvést z nich teplo a dotovat budování těch sítí. Budeme stavit jeden.

Jak to dopadne : Teplárny přejdou většinou na plyn, stejně jako většina výroby el. energie. Necháme si nějakou těžbu uhlí na ukázku. Pak se tady bude šaškovat z OZE a devastovat příroda - to bude výsledek současné koncepce. Dodavatelé plynu toto zničení vlastní energetiky dokonale využijí plyn bude rychle zdražovat, ne kvůli ČR , ale proto, že jeho celosvětová spotřeba poroste nejrychleji ze všech energetických zdrojů. Silný růst probíhá v USA , plánuje ho EU i Asie.

Jaroslav Studnička
6. červen 2020, 08:50

Pane Veselý, vlastní spotřeba hnědouhelných elektráren je 3,5 TWh, to je necelých 5% roční spotřeby. Myslíte, že toto nás zachrání, když na druhé straně budeme počítat s výpadkem výroby 37,7 TWh brutto?

St
7. červen 2020, 08:36

Co je prosím špatného na tom, že jsme exportér EE? Myslíte, že pokud bychom ji neexportovali, tak by její cena pro nás klesla? Předem děkuji za odpovědi.

pr
7. červen 2020, 12:47

Špatné je minimálně toto:

1. externality v podobě zamoření životního prostředí a tím v neposlední řadě i zdraví lidí, které nejsou započteny v ceně EE a neodvádějí se na průběžnou likvidaci tohoto důsledku výroby EE.

2. skladování vyhořelého jaderného paliva, které bude muset být skladováno po dobu desítek tisíc let aby se nedostalo do kontaktu s člověkem.

3. Nepenalizované vypouštění (škodlivého) tepla z chladicích věží.

To nám za těch pár grošů v kešeni fakt nestojí.

Až budeme vyvážet energii, která nemá externality a vývoz nebudeme dotovat (kdo platí zbytečné kapacity přenosové sítě? V ceně vyvezené energie předpokládám náklady na PS nejsou), pak stojí za to se nad Vaší otázkou znovu zamyslet. Proč si zde v ČR děláme skládku odpadu a produkt (EE) slouží jiným?

T
9. červen 2020, 14:19

Souhlas!!!

Pavel K
6. červen 2020, 01:39

TO Josef.

Kdyz se Vam tak libi krajina po rekultivaci, tak proc jste pro pokracovani tezby a ne pro tu rekultivaci? Nebo Vam se libi i ta krajina s tim funkcnim dolem?

Zlata Zelezna Lady, ta toto vyresila uz davno.

Petr
8. červen 2020, 12:08

Prosím Vás železná lady řešila nerentabilnost těžby. Bez těžby čehokoliv prostě nesvítíte a počítač nejde zapnout. Teď budou potomci železné lady vykupovat dřevo po celé planetě, jestli se nechtějí vrátit do jeskyní. Ty díry v zemi jsou naprosto ideální pro základní pochopení souvislostí lidského konání.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se