Domů
Uhlí
IEA: Rusko se stane do roku 2040 největším exportérem uhlí 

IEA: Rusko se stane do roku 2040 největším exportérem uhlí 

Podle předpovědí Mezinárodní energetické agentury (IEA), které jsou součástí energetického výhledu pro oblast jihovýchodní Asie, Rusko do roku 2040 předstihne Indonésii a stane se největším exportérem uhlí. Důvodem je očekávaný nedostatek investic do indonéského uhelného sektoru a naopak plánované investování do ruského uhelného sektoru, který se chce více orientovat na asijský trh. 

Mezinárodní energetická agentura (IEA) vydala energetický výhled pro oblast jihovýchodní Asie. Podle této předpovědi Rusko do roku 2040 předežene Indonésii a stane se největším exportérem uhlí. Důvodem je očekávaná stagnující produkce Indonésie, která bude důsledkem nízkých investic do těžby uhlí v průběhu 20. let 21. století.

Indonésie je momentálně největším světovým exportérem uhlí využívaného především pro výrobu elektrické energie a tepla (tzv. energetické uhlí). Na celkové produkci uhlí v jihovýchodní Asii se Indonésie podílí 90 %. Podle výhledu IEA ovšem těžba v Indonésii klesne ze stávajících 350 milionů tun uhelného ekvivalentu na 210 milionů tun uhelného ekvivalentu v roce 2040. Tyto závěry vychází ze scénáře, který je založen na rámci existujících politik a opatření.

Zároveň ale zpráva IEA uznává, že indonéský uhelný sektor může včas zareagovat na případný pozitivní cenový vývoj na mezinárodních trzích a svou produkci, a tedy exporty, zvýšit.

Rusko a Austrálie indonéskou produkci nahradí

IEA očekává, že do roku 2040 zůstane objem obchodovaného uhlí na světě stejný. Konkrétně v jihovýchodní Asii poptávka po uhlí zůstane stále masivní. Do roku 2040 se oproti současné hodnotě téměř zdvojnásobí na 400 milionů tun uhelného ekvivalentu.

Austrálie a Rusko jsou v dobré pozici, aby očekávanou klesající produkci uhlí z Indonésie nahradily. Indonéské uhlí v současnosti míří především na asijské trhy. Mezi ambice Ruska, momentálně třetího největšího exportéra uhlí, patří s klesající poptávkou v Evropě posílení exportů uhlí do Asie.

Vzhledem k plánovaným investicím do uhelné infrastruktury má těžba energetického uhlí v Rusku vzrůst na 550 milionů tun uhelného ekvivalentu do roce 2035.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
energetik II
1. listopad 2019, 15:54

Rusko by muselo předstihnout nejen Indonésii, ale hlavně Austrálii, která byla loni největším světovým exportérem uhlí - vyvezla uhlí za 47 mld. USD , což bylo plných 38 % !! globálního exportu. Austrálie je Jihovýchodní Asii mnohem blíž jak Rusko a tak si myslím, že se pánové z IEA mýlí. Pořadí největších exportérů uhlí r. 2040 dle mého odhadu : 1. Austrálie, 2. Rusko, 3. Indonésie, 4. USA . Ovšem nikdo neví, co bude za 20 let , USA jsou například "černý kůň vzadu", mají největší zásoby uhlí na světě, maximální mechanizaci těžby = stačí vstřícnost tamních politiků a roku 2040 můžou být první či druhé klidně USA.

Jan Veselý
1. listopad 2019, 17:23

Nikdo neví co bude za 20 let. Ale očekával bych směšně levnou elektřinu z VtE a FVE (JV Asie je pro ně ideální) a směšně levnou akumulaci elektřiny. Zákony zkušenostní křivky jsou v tomto neúprosné. V tom případě se ovšem globální spotřeba uhlí smrskává na cca 1/5 a to ještě není jisté kolik spotřeby umažou druzí největší spotřebitelé - producenti primární oceli. Za posledních 20 let se měrná spotřeba uhlí na výrobu oceli snížila o třetinu a není to rozhodně konec.

Rosta
1. listopad 2019, 18:45

A bere vase zkusenostni krivka v uvahu taky fyzikalni zakony? - narazka na vasi smnesne levnou akumulaci elektriny.

Jan Veselý
2. listopad 2019, 14:26

A který fyzikální zákon brání snižování cen průmyslových výrobků?

Josef
1. listopad 2019, 23:14

Soumrak uhlí v USA. Největší soukromá těžařská firma krachuje. Společnost Murray Energy, největší soukromý těžař uhlí ve Spojených státech, v úterý požádala o bankrotovou ochranu. Informoval o tom server CNN. Podle něj je to další důkaz neodvratného konce uhelného průmyslu v USA:

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/soumrak-uhli-v-usa-nejvetsi-soukroma-tezarska-firma-krachuje-40301674

Cena uhlí se na světových trzích propadá na historická minima, zavírat se teď bude jeden uhelný důl za druhým. V Evropě i USA. Zkrachují desítky velkých těžařských firem. Uhlí nemůže do budoucna cenově konkurovat větru ani fotovoltaice. Žádný zdroj energie teď nedokáže být levnější než větrná energie produkovaná v obřích pobřežních větrných farmách. Tj. USA žebříček největších světových těžařů uhlí během deseti let úplně opustí.

https://www.kurzy.cz/komodity/uhli-us-index-graf-vyvoje-ceny/

Jan Veselý
2. listopad 2019, 14:18

Levné uhlí ničí těžaře, drahé uhlí ničí elektrárny.

A ani v USA je nemá skoro nikdo rád.

A jestli bude po příštím roce prezident Sanders nebo Warren, tak jim teprve začnou zlé časy.

energetik II
2. listopad 2019, 18:19

Faktem je , že z celosvětového pohledu uhlí nemá budoucnost. Čína , která ho spotřebuje 50 % z globálu je už na vrcholu , dále už tam bude spotřeba pomalu klesat díky masívnímu růstu spotřeby plynu, rozvoji OZE a jádra. V USA díky plynu i OZE zavírají uhelky jako o závod, Evropa to samé. Opravdu snad jen dynamicky rostoucí JV Asie + Indie můžou ještě nějako dobu spotřebu uhlí navyšovat ,ale to už bude jenom jeho definitivní -"Labutí píseň".

petr
2. listopad 2019, 14:17

Jen dotaz ta těžba Ruska, není to náhodou díky ukradenému ukrajinskému Donbasu? Pak už je pochopitelné, proč je tam tolik ruských vojáků na tzv dovolené...

To že dnes Bělorusko vyváží uhlí je více jak úsměvné, jinými slovy aby to tak neřvalo...

energetik II
2. listopad 2019, 18:05

TO : petr

Hlavní ruská ložiska uhlí s největšími zásobami leží na Sibiři a Dálném Východě. Vzhledem k velkému očekávanému nárůstu spotřeby uhlí v JV Asii /Indonsie, Filipíny, Vietnam,.../ je pro Rusko z dopravního hlediska výhodnější otevírat nové doly tam , než uhlí z Donbasu vozit 9300 km dlouhou transsibiřskou magistrálou až do Vladivostoku. Jinak Donbas nebyl nijak ukraden, žije tam početná ruská menšina, která se rozhodla pro samostatnost asi jako islámští obyvatelé Kosova, kteří jsou nyní odtržení od Srbska. Kosovcům pomohlo k samostatnosti NATO, Rusům na Donbase zase Rusko. Takže to dneska máme - "fifty fifty , kdo jinému jámu kope, sám do ní padá.

Martin Pácalt
2. listopad 2019, 22:09

To jsou hodně nebezpečné řeči. Podobné měli sudetští Němci ve třicátých letech u nás.

Dlouhodobě se ukazuje, že se hranice nemohou dělat podle národností. A Ukrajina měla mít garantované hranice výměnou za odevzdání jaderných zbraní Rusku. Škoda. Ponecháním těch zbarní by si ty hranice garantovala nakonec lépe. A zkuste si najít informace o tom, jak byli Albánci podporovaní Osmanskými Turky nebo komunistickým Titovým režimem. J e to klíč k tomu, proč postupně přečíslili Srby v jejich Kosovu. Srbové se na Rusko obracejí z historických a náboženských důvodů. Jde o pravoslavné země.

energetil II
3. listopad 2019, 14:09

TO . Pácalt

Nemá cenu to dále rozebírat, protože bychom se pak dostali k tomu, proč před týdnem ve Španělsku dostali vůdci Katalánců 9 -12 let žaláře za organizování referenda o jejich sebeurčení. A k tomu, proč se Slováci mohli od Čechů trhnout a Katalánci od Španělů nikoli. Bylo by to sáhodlouhé povídání, které už ale nepatří do energetiky. A navíc na každý argument je tady hned po ruce protiargument. Takže to nemá cenu rozebírat.

Pavel Petrů
3. listopad 2019, 09:37

Pánové začnete uhlím, energií a klasicky přeskočíte na protiruskou vlnu. Chybí jen Havel a milion debilů pro demokracii a pako Fridrichů a jsme zase doma v ,,české kotlince,,.

Carlos
3. listopad 2019, 12:13

Jediný kdo je sem tahá, jste Vy. A jestli se nechcete vyjadřovat slušně, tak sem ani nechoďte.

Miroslav Beneš
3. listopad 2019, 14:44

Přízemnost,urážky to je tedy úroveň. Zaslepenost a netolerance k jiným názorům tady vládne.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se