Domů
Uhlí
Instalovaný výkon uhelných elektráren v Číně by mohl dosáhnout až 1300 GW
Exhaust fumes blown into a sky.

Instalovaný výkon uhelných elektráren v Číně by mohl dosáhnout až 1300 GW

Uhlí
4 komentáře
2. říjen 2019, 10:13
Daniel Grecman

Čína plánuje do konce letošního roku uzavřít uhelné zdroje o celkovém výkonu téměř 9 GW. Dle čínského energetického regulačního orgánu se jedná o zastaralé zdroje, a ukončením jejich provozu cílí na omezení emisí skleníkových plynů a smogu. Navzdory uzavírání starých uhelných zdrojů je v plánu i zprovoznění nových, čímž by celková hodnota instalovaného výkonu čínských uhelných elektráren mohla dále vzrůst, a to až o 30 %.

Národní energetická správa neuvedla, kolik ze zmíněného cíle 8,66 GW, který představuje necelé jedno procento instalovaného výkonu Číny v uhelných zdrojích, již bylo dosaženo.

Všechny čínské provincie a regiony mají od vlády přikázáno uzavřít uhelné bloky, které mají instalovaný výkon nižší než 50 MW, jak uvedl regulátor v neděli na svých webových stránkách.

Vyřazeny z provozu mají být podle agentury Reuters rovněž i některé větší zdroje, a to až do 100 MW instalovaného výkonu, které dosáhly konce své plánované životnosti a nachází se v regionech s robustní síťovou infrastrukturou.

Provincie Henan, ležící ve střední oblasti Číny, která je jednou z nejvíce znečistěných provincií v zemi, je tak v letošním roce pod tlakem vyřadit z provozu celkem 1,6 GW instalovaného výkonu. Taktéž provincie Guangdong, poblíž Hongkongu, má uzavřít 2,3 GW instalovaného výkonu.

Čína přislíbila zmírnit svou závislost na uhlí a ve snaze omezit smog, který zemi sužuje, instalovala na většině svých uhelných elektráren technologie snižující emise.

Podíl uhlí na celkovém energetickém mixu Číny se od roku 2012 snížil z 68 % na loňských 59 %, poptávka po uhlí dosáhla vrcholu v roce 2013. Celková spotřeba energie v Číně nicméně nadále roste.

Čínská rada pro elektřinu predikuje, že celkový instalovaný výkon v uhelných zdrojích by se mohl z aktuálních zhruba 1000 GW vyšplhat až na hodnotu 1300 GW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Ivan Novák
2. říjen 2019, 12:44

Proč by ne. Evropští inženýři nadkritické uhelné kotle dotáhli do stavu, kdy je lze běžně stavět a používat. EU taková zařízení odmítá. Je čas, aby toto know-how využili Číňani (bezplatně, jak mají ve zvyku).

Vladimír Šťastný
2. říjen 2019, 13:30

Hlavně ať nekopírují know-how nadkritického bloku v Ledvicích, to by si nadkriticky zavařili.

energetik II
2. říjen 2019, 14:12

Nevěřím, že Čína zprovozní nových 300 GW výkonu v uhlí. Například letos za prvních 8 měsíců je přírůstek výroby elektřiny z uhlí v Číně NULA. Čína už vyrábí více elektřiny na obyvatele jak Velká Británie a proto tamní meziroční nárůst výroby už nebude tak velký, počítám 2 až 3 % růst dlouhodobě. OZE naproti tomu rostou dvojciferným tempem včetně výroby z jádra. Navíc Čína rychle zvyšuje spotřebu plynu a to i v elektrárnách. Čína má v jádře rozestavěných 10 GW, které připojí během 2 let a ve stejné době dokončí i obří vodní elektrárny Baihetan - 16 GW a Wudondgde - 10,2 GW. To je další nárůst roční výroby o 170 TWh. Svět stojí na prahu období pomalého ekonomického růstu či rovnou krize. A v této době spotřeba elektřiny stagnuje nebo i klesá.Takže se moc stavět nebude, ani v Číně uhlí.

Daniel Brvnišťan
2. říjen 2019, 23:55

Zaujímavé že práve otvorili 1 800 km dlhú železničnú trať špeciálne postavenú pre 10 000 tonové uhoľné vlaky:

https://www.railwaygazette.com/news/1-800-km-menghua-coal-railway-opens/54741.article

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se