Domů
Uhlí
Japonsko omezí vývoz technologií pro uhelné elektrárny. Chce tak pomoci v globální dekarbonizaci
Německo uhelná elektroenergetika
Zdroj Flickr: @dé.wé.https://www.flickr.com/photos/83096448@N06/

Japonsko omezí vývoz technologií pro uhelné elektrárny. Chce tak pomoci v globální dekarbonizaci

Uhlí
3 komentáře
15. červenec 2020, 06:59
Jan Budín

Japonská vláda rozhodla o omezení exportu technologií pro uhelné elektrárny s tím, že bude posuzovat, jak moc daná země tuto technologii potřebuje a současně hodlá nabízet alternativy vedoucí k dekarbonizaci. Samotné Japonsko je dnes silně závislé ve výrobě elektřiny na uhlí, kdy v roce 2018 byl podíl uhelných elektráren na celkové výrobě elektřiny v zemi zhruba 32 %. 

Ve snaze o snížení globálních emisí CO2 rozhodla podle zahraničního serveru Platts japonská vláda o umožnění exportu technologií pro uhelné elektrárny jen v případě nejvíce účinných technologií. Mělo by se jednat o ultra-nadkritické uhelné bloky využívající pokročilé environmentální technologie, jejichž účinnost přesahuje 43 %, nebo paroplynové elektrárny s integrovaným zplyňováním uhlí a dále o technologie pro zachytávání, ukládání a využití emisí CO2.

Japonsko bude zároveň posuzovat, jak moc daná země skutečně uhelné technologie potřebuje, a nabízet případné alternativy vedoucí k dekarbonizaci energetiky.

„Přestože existují po celém světě země, které nemají jinou možnost než využívat uhlí jako zdroj energie, věříme, že je důležité, abychom se této realitě postavili a vyzvali je k efektivní dekarbonizaci,“ řekl novinářům ministr hospodářství, obchodu a průmyslu Hiroshi Kajiyama.

Samotné Japonsko je v současné době v sektoru výroby elektřiny silně závislé na uhlí, když v roce 2018 měly uhelné elektrárny při výrobě 320 TWh zhruba 32% podíl na celkové výrobě elektřiny v zemi.

Přestože Japonsko plánuje snížit podíl uhlí na 26 % do roku 2030, mělo by být v období 2020 až 2024 uvedeno do provozu 7,5 GW nových uhelných zdrojů, z čehož zhruba 7 GW bude ultra-nadkritických.

Nové ultra-nadkritické bloky by měly částečně nahradit starší a méně účinné bloky, přičemž konverze, respektive náhrada méně účinných bloků novými by měla být podporována podle pátého strategického energetického plánu schváleného vládou v červenci 2018.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
St
15. červenec 2020, 08:30

Podle mě je to špatné rozhodnutí. Jak pro samotné Japonce a jejich firmy, tak i pro přírodu. Protože díky tomu, že na trhu nebudou jejich řešení, tak zákazníci nepřejdou na jinou technologii, ale obrátí se na jiného dodavatele. Třeba na Čínu. A místo relativně čisté technologie, která aspoň nějak bude respektovat přírodu ať už při výrobě, tak i při provozu tu bude něco, co bude vyrábět EE bez jakýchkoliv omezení.

Josef
15. červenec 2020, 13:40

A proč myslíte, že Japonská technologie je lepší než Čínská to možná bývávalo.... Ono je otázka komu mohou dnes Japonci svoje uhelné technologie prodávat. Jinak souhlas je to blbost pouze vyklidí trh ostatním.

St
15. červenec 2020, 14:07

Nemyslím si pane Josefe, že by ta čínská technologie byla o mnoho horší jak ta japonská. Domnívám, že budou z pohledu uživatele rovnocenné. Myslel jsem to tak, že Japonci budou mnohem ohleduplnější k přírodě, jak při projektování té uhelné elektrárny, budou si více lámat hlavu nad tím jak se staví a budou se více snažit, aby ta elektrárna tolik neškodila přírodě i lidem. Totéž co se týče výroby. Možná jsem naivní, ale věřím tomu, že Japonci se snaží k životnímu prostředí chovat lépe než třeba Číňané a jiné asijské národy.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se