Domů
Uhlí
KPMG: Indie je na cestě předstihnout USA a stát se druhým největším těžařem uhlí na světě
Černé uhlí
Zdroj: Alexander G / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

KPMG: Indie je na cestě předstihnout USA a stát se druhým největším těžařem uhlí na světě

Uhlí
3 komentáře
19. září 2019, 14:02
Eduard Majling

Těžba uhlí v Indii stabilně roste, přičemž v letošním roce by se měla v globálním žebříčku zařadit na druhou příčku za vedoucí Čínu. Za stoupající těžbou uhlí stojí růst tamní ekonomiky a s ním spojená vyšší spotřeba elektrické energie.

Těžba uhlí by se v Indii měla ve fiskálním roce 2019/2020, který trvá od letošního 1. dubna do 31. března příštího roku, vyšplhat na 815 milionů tun. Oproti loňským 730 milionům tun se tak jedná o více než 10% nárůst.

Podle Niladri Bhattacharjee, partnera ze společnosti KPMG, by tak letos Indie měla v těžbě uhlí překonat Spojené státy, které dle odhadů tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration v letošním roce vytěží 674 milionů tun. V USA přitom panuje opačný trend, kdy těžba uhlí v posledních letech klesá.

Za vyšší těžbou stojí rostoucí ekonomika

Jelikož životní úroveň spolu s indickou ekonomikou v posledních letech stoupá, roste i tamní spotřeba elektrické energie. Podle S Chandrasekhara, provozního ředitele společnosti Singareni Collieries, která je jedním ze dvou vládních těžařů uhlí, dosahuje roční spotřeba elektrické energie na obyvatele 1,15 MWh. V Číně se přitom ročně spotřebuje v průměru 4,28 MWh elektrické energie na obyvatele, v USA dokonce 12,83 MWh.

Singareni Collieries by v letošním fiskálním roce měla vytěžit 67 milionů tun, přičemž druhý vládní těžař, Coal India, má vytěžit 660 milionů tun. Pro fiskální rok 2024/2025 si indická vláda podle Platts stanovila cíl vytěžit 1 miliardu tun uhlí, z čehož 880 milionů tun má vytěžit Coal India.

Domácí produkce nestačí

Dovoz uhlí do Indie podle serveru Platts dosáhl v roce 2018 celkem 173 milionů tun, přičemž letos by měl vzrůst na 193 milionů tun. V roce 2020 podle predikcí Platts vzroste o dalších 20 milionů tun na 213 milionů tun, čímž země překoná Čínu, a stane se tak největším dovozcem uhlí na světě.

Kromě doplnění domácí těžby, která nezvládá pokrýt veškerou poptávku, se importované uhlí rovněž využívá ke zvýšení výhřevnosti méně kvalitního domácího uhlí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
energetik II
19. září 2019, 15:53

Indie se ráda chlubí tím, jak zastavuje pány na stavbu nových uhelných elektráren a jak prý vyniká v budování OZE /solar, vítr/. Bohužel jde v případě Indie opět většinou jenom o plané chlubení se, bez opory v reálných faktech. Indie má například využitelný hydropotenciál na 150 GW , využívá asi třetinu = kolem 48 GW. Kdysi měla větší výkon elektráren solárních, větrných i atomových jak Čína. Dnes už má jen zlomek čínského výkonu , například u atomu je to 47 GW ku 7 GW ve prospěch Číny, podobně u soláru 120 GW ku 20 GW , u větru 211 GW ku 35 GW Indie. Například ještě roku 2006 měla Indie 6 GW ve větru a Čína jen polovinu, 3 GW ,nyní má Čína už 6 krát tolik jak Indie. Po roce 2005 si Indie začala nechutně "válet šunky" v rozvoji OZE. Jádro v Indii také - "schází na úbytě". V letech 2010,11 sice Indie zahájila stavbu čtyř nových reaktorů po 0,7 GW výkonu domácí konstrukce, kde měla stavba trvat 66 měsíců, ale nepovedlo se. Domácí firmy, které měly dodat pro tyto reaktory parogenerátory se neztotožnily s komplikovaným indickým zákonem o odpovědnosti na škodách vzniklých v jaderných elektrárnách , bylo také málo finančních prostředků,... takže domácí parogenerátory pro domácí reaktory po 0,7 GW nejsou a dokončení těchto 4 reaktorů je zatím odloženo nejdříve na rok 2022 a je třeba říci "možná". V říjnu 2004 začali Indové stavět rychlý množivý reaktor chlazený sodíkem o výkonu 500 MW, poprvé měl být připojen na síť 2010. Nepovedlo se, nyní se počítá už s 10 letým zpožděním a prvním připojením 2020 = doba stavby 16 let.

jan musil
21. září 2019, 19:06

No a Evropa vše zachrání,takže smutný konec přijde...

Prostě se člověk Pánubohu nepovedl,tak poslal Syna,

aby všechny jeho chyby napravil..

Pohádka pro dospělém se smutným koncem..

Člověk je vlastně živočišný druh a bude nutno řešit

hlavně jeho přemnožení..... JM

petr
23. září 2019, 21:01

Indie má dva problémy a to počet obyvatel a její nárust 1,3 mld. a druhý problém totální chaos a nepořádek v zemi prostě jak říkala kdysi spolužačka Heyrovská více 1 mld totálních pitomců a asi jen 80 mil. schopných lidí...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se