Indická vláda pověřila premiéra Narendra Modiho přezkoumáním energetické bezpečnosti země a doporučila do jednoho roku rozklad monopolu firmy Coal India Ltd, která ovládá trh s uhlím.

Pokusy o rozbití největšího světového uhelného monopolu již neúspěšně proběhly v minulosti a potkaly se protesty od silných dělnických odborů, které zastupují vice než 350 000 zaměstnanců společnosti. Vláda na jejich popud v roce 2014 odložila návrh na neurčito.

V Indii je zhruba 70 % spotřeby elektřiny pokryto výrobou z uhlí a země je třetím světovým producentem a zároveň i třetím světovým dovozcem uhlí, což chce vláda změnit a pomocí podpory domácí těžby se zbavit závislosti na importu.

„To co nastane po rozpadu velké společnosti je to, že bude snazší kontrolovat ty malé společnosti. Ale jestli se to stane, tak se proti tomu budeme bránit všemi dostupnými prostředky, stávku nevyjímaje,“ uvádí D. D. Ramanandan z federace pracovníků Coal India, která zastupuje přes 100 000 zaměstnanců společnosti.

Státní firma Coal India, jejíž hodnota byla odhadnuta na 28 mld. USD (710 mld. Kč) by podle návrhu, který má premiér oficiálně obdržet v příštích dnech, měla být rozdělena do několika menších společností. To by vedlo k zvýšení konkurence v sektoru a ve svém důsledku k lepší výkonnosti nových firem.

Coal India je druhým největším zaměstnavatelem, dle kritiků je ovšem neefektivní. Pod vládou ministra Modiho nicméně došlo k prudkému nárůstu produkce. Toho bylo docíleno miliardovými zakázkami na nákup nových těžebních strojů, které zvýšily efektivitu produkce. Indická vláda chce dosáhnout do roku 2020 toho, aby se produkce Coal India (či jejích nástupců) zvýšila z dnešních 539 mil. tun/rok na objem 1000 mil. tun/rok. Tím by se společnost podílela na celkové produkci uhlí země ze 2/3.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *