Domů
Uhlí
Německo otevřelo první aukci na uzavírání uhelných elektráren, vyhodnocovat se bude v září
Uhelná elektrárna EnBW Heilbronn. Zdroj: wikimedia.org

Německo otevřelo první aukci na uzavírání uhelných elektráren, vyhodnocovat se bude v září

Po schválení příslušné legislativy, která má Německu zajistit v následujících dvou dekádách postupný útlum uhelné energetiky přichází další významný krok. Německý síťový regulátor v tomto týdnu otevřel první kolo aukcí, ve kterých se budou moci provozovatelé uhelných zdrojů ucházet o finanční kompenzaci za ukončení výroby.

Po ukončení provozu všech jaderných elektráren, které je plánováno na konec roku 2022, se má v Německu dočkat větší pozornosti i uhlí. Ukončení výroby energie ze spalování uhlí do roku 2038 navrhla před rokem a půl speciální komise, v níž zasedali zástupci vlády i nevládních organizací a experti.

Německo se rozhodlo přistoupit odlišně k velkým hnědouhelným a černouhelným elektrárnám, jelikož uzavření zdrojů spalujících hnědé uhlí bude mít rozsáhlejší důsledky i pro celý dodavatelský řetězec vzhledem k domácí těžbě. Provozovatelé hnědouhelných zdrojů tak s německou vládou vyjednali jasné výše kompenzací a termíny uzavření jednotlivých elektráren.

V případě černouhelných elektráren však jejich provozovatelé budou muset o kompenzace soutěžit v aukcích.

Až 165 tisíc EUR za MW výkonu

První aukce může přinést uzavření zdrojů o celkovém instalovaném výkonu 4 GW. Aukce se mohou účastnit elektrárny, které jsou stále aktivní na trhu a jako hlavní zdroj energie využívají černé uhlí. Kromě černouhelných elektráren se aukce budou moci rovněž účastnit i menší hnědouhelné zdroje, a to do instalovaného výkonu 150 MW.

Z aukce jsou nicméně vyloučeny elektrárny nacházející se v takzvaném jižním regionu, který zhruba odpovídá části Německa ležící jižně od řeky Mohan.

V aukci mohou provozovatelé elektráren získat maximálně 165 tisíc EUR za každý MW instalovaného výkonu. Samotná nabízená cena však nebude jediným kritériem. Pokud budou do aukce přihlášeny zdroje o celkovém výkonu přesahujícím její objem, o jejich případném úspěchu rozhodne cena za ušetřené emise.

„Aukce vytváří podnět pro rychlé odstranění černouhelných elektráren, které nejvíce škodí klimatu. Zároveň bude zajištěna bezpečnost dodávek,“ uvedl ke spuštění první aukce Jochen Homann, prezident německého regulátora. 

Samotné vyhodnocení aukce proběhne k 1. září. Úspěšné zdroje by měly ukončit výrobu po letošní zimě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Jaroslav Novák
6. srpen 2020, 09:41

Němci uhelné elektrárny nahradí na zasíťované lokalitě neemisní jaderná elektrárna, skládka popílku se změní v golfové hřiště, a doplnění JE o nové PVE zajistí bezpečnou a cenově přijatelnou elektřinu!!! Tak by jednala národní vláda v národním zájmu!!! Ale čeho jsme svědky nyní??? Naprosté zoufalosti a odkládání rozhodnutí začít s jadernou energetikou zajišťovat energetické zajištění společnosti, FVE ohřívají ovzduší, vysušují pokryv a nám do ČR posílají méně dosažitelné vlhkosti v ovzduší, přeshraniční EIA nebyla nikdy k WE na dopady k ČR posuzována!!!!!!

Zato v ČR zelení brání stavbě jezu v Děčíně 25 let a JEZ nevyrobil elektřinu za 6 miliard Kč!!!!

Carlos
6. srpen 2020, 10:13

Národní vláda kterého národa v zájmu jakého národa, jak definovaného národa?

Nezdá se mi že by trvání na pokračování centralizace výroby v s. Čechách bylo v zájmu obyvatel Moravy. Nezdá se mi že by bylo v zájmu obyvatel Moravy sabotování dohody o přestavbě vedení z Bisambergu do Sokolnice na 400kV ke kterému jadernou a protijadernou hysterií došlo. Dokonce bych řekl že mnohem větším zájmem obyvatel Moravy je decentralizace, efektivní využití teplárenství, obnovitelných zdrojů a posílení spojení k elektrárnám v Rakousku, které velmi snadno dodají regulační výkon.

Co se týče jezu v Děčíně, tak to je tak prasácká stavba že se to jenom tak nevidí. Pokud by vládě šlo opravdu o splavnost, která má být primárním účelem té stavby, tak se staví jinak, postaví se nad soutokem s Ploučnicí, protože tam je ten problém, eventuálně se postaví jeden nad soutokem a další pak dál k hranici tak, aby daný biotop na soutoku zůstal co nejméně dotčen, dále by se postavil průplav u Března. To co se tam navrhuj teď je devastace biotopů bez valného účelu.

Jan Veselý
6. srpen 2020, 10:36

ŘVC neznám, ale nedivil bych se, kdyby to tam bylo podobné jako na ŘSD. Prostě banda arogantních technokratů bez sociální inteligence, schopnosti jednat s lidmi a dodržovat zákony státu, pro který (teoreticky) pracují.

Jaroslav Novák
6. srpen 2020, 23:24

nejvyšší prioritou JEZu v Děčíně jsou:

1)protipovodňová ochrana Obyvatel Děčína,

2)využít obnovitelný zdroj elektřiny,

3)zlepšit plavební podmínky na Labi,

4)vytvořit kompenzační opatření pro biotopy, lze je přesunout jinam, a hlavně se nesmí ignorovat priority

Carlos
7. srpen 2020, 08:31

1) Blbost to jez pod městem neudělá, to zvládnou tak maximálně hráze a prohrábky koryta.

2) Na to je to navržené schéma dost neefetkivní co se spádu celého úseku po Střekov týče.

3) Bez Březenského stupně je to platné jak mrtvému zimník.

4) Nevykompenzujete moc částečně zaplavované štěrkopískové nánosy na jiném místě pokud jsou vázány na soutok Labe a Ploučnice.

Jediné řešení je jiné schéma, tedy jeden nízký cca 1.5m vysoký jez dále pod Děčínem pro zajištění hloubky v přístavu. vzdutí končící zhruba v místech těch nánosů, prohrábka u opačného břehu, nebo plavební kanál a vysoký jez nad soutokem.

Ivan Novák
7. srpen 2020, 11:05

Před několika lety šéfoval ŘVC (což je pár lidí, podívejte se na jejich www, mají tam kontakt, jistě si nechají poradit) srdcař Šefara. Utopil ve výpalném zeleným fašistům stovky miliónů při hledání varianty, kterou by netorpédovali, a nakonec si stejně musel vzít klobouk. MVE je tam naprosto podružná.

Pavel K
7. srpen 2020, 07:25

Takze kdyz postavime FVE na strechach a parkovistich, tak narozidl od Vasich JE budou ohrivat okoli? A budou tu strechu a asfalt nedmerne vysusovat? Hmm, to je velky problem.

Muzete lepe popsat princip, jak FVE vysusuji ovzdusi, ze u nas mene prsi? Takze letos pres leto Nemci sve FVE zakryli, abychom najednou byli se srazkama na normalu?

A JE je v EIA taky posuzovana na snizovani vlhkosti v okoli a stovky km daleko?

Emil
7. srpen 2020, 07:52

Jaderná elektrárna naopak vlhkost v okolí zvyšuje.

Carlos
7. srpen 2020, 08:23

Absolutní sice ano, otázka je relativní a další otázka je co ty stoupavé proudy dělají s mraky, přece jenom 4GWt jsou 4GWt. Pro přírodu je spíš důležitá vlhkost přízemní, tedy mimo mraků.

Emil
7. srpen 2020, 08:46

Např. studie pro Jaslovské Bohunice udává následující střední vliv chladicích věží v okruhu 20 km na:

1) teplotu +0,023 °C

2) absolutní vlhkost vzduchu +0,037 g.m-3

3) úhrn ročních srážek +2 mm

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se