Domů
Uhlí
Polský soud bude rozhodovat o protiprávnosti povolení pro důl Złoczew
Elektrárna Belchatów s přilehlým dolem uhlí
Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:KWB_Be%C5%82chat%C3%B3w3a.JPG

Polský soud bude rozhodovat o protiprávnosti povolení pro důl Złoczew

Uhlí
Bez komentáře
10. březen 2019, 09:58
Zuzana Vrbová

Polská pobočka advokátní kanceláře ClientEarth, která se zaměřuje na environmentální spory, žaluje rozhodnutí polské správy o udělení povolení k započetí prací na hloubení dolu Złoczew. Ten má zásobovat a prodloužit tak životnost hnědouhelné elektrárny Bełchatów polského energetického giganta PGE, která je největším emitentem CO2 v Evropské unii.

Kvůli svému enormnímu výkonu – a tedy i vysokým emisím skleníkových plynů, a svými dlouhodobými problémy s obcházením regulací je Bełchatów mezi environmentálními organizacemi velmi nepopulární. Napadeno bylo například i v roce 2010 rozhodnutí Ministerstva životního prostředí o udělení licence energtické společnosti PGE k provádění průzkumu ložisek lignitu v oblasti Złoczew. Průzkum však nakonec proběhl a stát nyní vydal PGE povolení k započetí těžby.

Důl má být nejhlubším v Polsku a k dobývání mají být použity výbušniny. Pro Bełchatów by byl 50 km vzdálený Złoczew ideálnějším zdrojem lignitu než důl Szczercow, který by rovněž mohl nahradit uhlí z nyní již téměř vyčerpaného dolu Bełchatów. Lignit ze Szczercowa totiž obsahuje o 30 % více rturi a olova než ten ze Złoczewa.

Povolení správních úřadů nyní napadla advokátní kancelář ClientEarth. Dle ní došlo k nezákonnému obcházení důsledků odvolání, které bylo proti environmentálnímu povolení pro započetí těžby podáno. PGE využila mechanismu, který umožňuje obejít odkladný účinek podaného odvolání a dával by tak povolení okamžitou platnost a účinnost. To byl dle advokátní kanceláře nezákonný postup.

ClientEarth argumentuje, že těžba povede k odsunu kolem 3000 obyvatel z oblasti Złoczew, povede ke zničení 33 lidských sídel, znestabilnění podloží v okolí dolu a způsobí znečištění vody a ovzduší.

Společnost dále upozorňuje, že další prodlužování životnosti elektrárny Bełchatów, která vypustí do ovzduší 37 milionů tun CO2 ročně (tedy asi tolik, kolik vypouští 15 největších českých emitentů za rok), by bylo ekologickou katastrofou, stejně jako samotné dobývání uhlí ze Złoczewu. To má totiž do okolí uvolnit pět tun rturi, 26 tun kadmia a 168 tun olova ročně. Další škody by napáchala doprava komodity do elektrárny, která by od dolu byla vzdálena 50 km.

Štítky:Polsko
PGE

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se