Spojené království zažilo na přelomu února a března situaci, kdy chladné počasí způsobilo prudký nárůst ceny zemního plynu, což vyústilo v nárůst výroby elektřiny z uhlí. V nejvíce kritický moment vystoupaly ceny elektřiny až na hodnotu 990 liber/MWh a ceny plynu na desetinásobek průměrné roční ceny. 

Nejchladnější jarní den, který nastal 1. března, kdy průměrná denní teplota klesla na -3,8 °C, vyústil v 10% nárůst spotřeby elektřiny. Večerní špičkové zatížení dosáhlo podle reportu Drax Electric Insights hodnoty 53,3 GW.

Ze situace vytěžily nejvíce uhelné elektrárny, které se díky vysoké ceně zemního plynu dostaly v tzv. merit orderu před elektrárny spalující zemní plyn.

Výroba uhelných elektráren zažila během chladných dnů prudký nárůst. Zdroj: Drax Electric Insights
Výroba elektřiny z uhelných elektráren zažila během chladných dnů prudký nárůst. Zdroj: Drax Electric Insights

Podle uvedeného reportu by výkonově byly nárůst spotřeby elektřiny schopny pokrýt elektrárny spalující zemní plyn i bez pomoci uhelných elektráren, jelikož v uvedeném období bylo dostupných 12-19 GW výkonu v plynových elektrárnách.

Problém by však pravděpodobně nastal kvůli nedostatečnému množství dostupného paliva. Podle reportu by totiž pokrytí nárůstu spotřeby elektřiny elektrárnami spalujícími zemní plyn znamenalo spotřebu zemního plynu na úrovni 6 TWh, což je více plynu, než kolik bylo k dispozici v zásobnících na konci března.

Cena elektřiny atakovala během chladných dnů 1000 liber/MWh. Uhlí vystřídalo při výrobě elektřiny zemní plyn. Zdroj: Drax Electricity Insights
Cena elektřiny atakovala krátkodobě během chladných dnů 1000 liber/MWh. Uhlí vystřídalo při výrobě elektřiny zemní plyn. Zdroj: Drax Electric Insights

Nedostatek zemního plynu vyhnal cenu vzhůru

Provozovatel britské přepravní soustavy plynu National Grid byl 1. března kvůli chladnému počasí a s ním spojeným nárůstem spotřeby zemního plynu při vytápění nucen poprvé za osm let vyhlásit varování kvůli nedostatku zemního plynu. To způsobilo prudké zvýšení jeho spotové ceny až na desetinásobek průměrné roční ceny.

Nárůst ceny plynu přiměl provozovatele elektráren spalujících zemní plyn snížit výrobu a pustil tak na trh uhelné elektrárny.

Spotřeba zemního plynu pro vytápění a spotřeba elektřiny ve Spojeném království od roku 2014. Zdroj: Drax Electric Insights
Spotřeba zemního plynu při vytápění a spotřeba elektřiny ve Spojeném království od roku 2014. Zdroj: Drax Electric Insights

Nedostatek zemního plynu byl částečně způsoben neočekávaně vysokou spotřebou zemního plynu při vytápění. Pět z šesti britských domácností totiž používá podle uvedeného reportu při vytápění zemní plyn.

Dalším podnětem pro vyhlášení vyrování kvůli nedostatku plynu byla extrémně nízká úroveň zásob plynu v zásobnících. Množství uskladněného zemního plynu bylo na konci března nejnižší od roku 2010. V týdnu, kdy udeřily největší mrazy, bylo spotřebováno 26,7 TWh , z čehož 8,4 TWh pocházelo ze zásobníků.

Množství zemního plynu dostupného v zásobnících a ve formě LNG ve Spojeném království. Zdroj: Drax Electric Insights
Množství zemního plynu dostupného v zásobnících a ve formě LNG ve Spojeném království. Zdroj: Drax Electric Insights

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *