Domů
Uhlí
Co stojí za prudkým poklesem importu černého uhlí do Německa?
Nová moderní černouhelná elektrárna Moorburg, která v Hamburku nahradila jaderný zdroj (zdroj Wikimedie, Ajepbah).
Nová moderní černouhelná elektrárna Moorburg, která v Hamburku nahradila jaderný zdroj (zdroj Wikimedie, Ajepbah).

Co stojí za prudkým poklesem importu černého uhlí do Německa?

Uhlí
6 komentářů
27. červenec 2018, 08:21
Tomáš Molek

Sdružení německých dovozců uhlí (Verein der Kohlenimporteure – VDKi) upozorňuje na prudký pokles importu černého uhlí do Německa v minulém roce. Tento trend bude pokračovat i letos. Pokles importu černého uhlí do Německa tak bude zaznamenán již třetím rokem v řadě. Jedním z hlavních důvodů poklesu německého importu je pokles výroby elektřiny z černého uhlí.

Letos má být dle VDKi do Německa dovezeno 45 milionů tun černého uhlí. Pokud se tato předpověď naplní, bude to znamenat více než 12% pokles ve srovnání s loňskou hodnotou 51,2 milionu tun.  Již v minulém roce byl zaznamenán meziroční pokles přes 10 %.

Zhruba 75 % černého uhlí importovaného do Německa je využíváno energetickými společnostmi, zbývající čtvrtina je využita v ocelářském průmyslu. O právě oceláři mohou zmírňovat propad importu černého uhlí.

„Očekáváme další pozitivní růstoví trend v ocelářském průmysl. Hrozbou pro další růst v tomto sektoru se však může stát začínající obchodní válka s USA,“ upřesňuje výkonný ředitel VDKi Franz-Josef Wodopia.

OZE rostou, hnědouhelné zdroje stagnují a černouhelné zaostávají

Největší vliv na pokles importu uhlí do Německa mají obnovitelné zdroje, jejichž výroba vytlačuje z trhu výrobu z černouhelných elektráren. Z níže uvedených grafů je patrné, jak ve výrobě elektřiny v Německu za první pololetí během posledních třech let klesá množství elektřiny vyrobené v černouhelných elektrárnách. Hnědouhelné zdroje vyrábí nejvíce německé elektřiny, když si drží konstantní výrobu okolo 65 TWh v prvním pololetí již třetím rokem v řadě, zatímco černouhelným zdrojům „dochází dech“.

{„country“:“GER“,“type“:“BAR“,“from“:“2018-01-01″,“to“:“2018-06-31″,“caption“:“Výroba elektřiny v Německu 1. pololetí 2018″,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_generated_electricity_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-01-01″,“end_date“:“2018-06-31″}

Ještě v 1. pololetí roku 2016 byly s více než 41 TWh černouhelné elektrárny na druhém místě v pořadí zdrojů dle vyrobeného množství elektřiny. O rok později vyrobily za první pololetí pouze 35 TWh a kromě hnědouhelných elektráren se před ně dostaly svou výrobou také pevninské větrné elektrárny. V letošním prvním pololetí dokonce černouhelné elektrárny s výrobou necelých 29 TWh vypadly z pomyslných stupňů vítězů, když vyrobily méně elektřiny i než jaderné zdroje.

{„country“:“GER“,“type“:“BAR“,“from“:“2017-01-01″,“to“:“2017-06-31″,“caption“:“Výroba elektřiny v Německu 1. pololetí 2017″,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_generated_electricity_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2017-01-01″,“end_date“:“2017-06-31″}

{„country“:“GER“,“type“:“BAR“,“from“:“2016-01-01″,“to“:“2016-06-31″,“caption“:“Výroba elektřiny v Německu 1. pololetí 2016″,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_generated_electricity_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2016-01-01″,“end_date“:“2016-06-31″}

Řada ve snižování emisí má být na průmyslu a dopravě

Na konci loňského roku byl výkon německých černouhelných elektráren 25 GW, téměř o 4 GW více než výkon hnědouhelných zdrojů. Během letošního roku by mělo být odstaveno 10 černouhelných bloků o výkonu 3,4 GW, což se také projeví na poklesu výroby z tohoto typu zdroje.

VDKi pak ve svém prohlášení v návaznosti na klesající výrobu a odstavování černouhelných elektráren upozorňuje, že tyto zdroje již svým dílem ke snižování emisí přispěly. Nyní by dle VDKi měla být zaměřena větší pozornost na emise produkované mimo systém EU ETS. VDKi upozorňuje, že mimo systém EU ETS, kam patří například průmysl a doprava, mají klesnout emise o 38 % ve srovnání s rokem 2005.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Ondra
27. červenec 2018, 14:59

Dotaz na místní obdivovatele Německa - co ten export? Nemohli Němci trochu omezit výrobu v těch fuj fuj uhelnejch elektrárnách místo exportu? Česku to tady pořád vyčítáte a na německej export sem tady snad ještě neviděl jedinou podobnou poznámku spíš jenom jak pořád vyvážej super levnou a ekologickou elektřinu. Nebylo by dobrý měřit všem stejným metrem?

Jan Veselý
27. červenec 2018, 18:44

Odpověď: Mohli. Ale není to tak jednoduché, Německu vládne Angela, ne Adolf.

Německo je demokratická země, ty elektrárny jsou v soukromém vlastnictví a zahraniční obchod je v realitě Schengenské úmluvy (volný obchod) těžké tlumit. Administrativně by to snad i šlo, ale chtělo by to více politické odvahy, třeba před časem mohla vláda převzít aktiva Vattenfallu a zahájit postupný útlum nebo nasolit pořádnou daň z CO2. Ani jedno se nestalo.

Jan Veselý
27. červenec 2018, 18:46

A jinak k tomu Česku x Německu. Němci snižují podíl uhlí na výrobě elektřiny tempem cca 1%/rok. Rád bych něco podobného viděl v ČR, ale tady se jen sní o nových jaderných blocích.

Milan Vaněček
27. červenec 2018, 19:26

Když to přepočtete na počet obyvatel (Němců je 8 krát více) tak zjistíte že těžíme více hnědého uhlí, vyvážíme více elektřiny která je u nás z více procent vyráběna v uhelných elektrárnách. V těžbě hnědého uhlí na hlavu jsme v EU na prvém místě.

Takže kritika Německa ohledně uhlí je na místě, ale ne od ČR.

Ondra
27. červenec 2018, 19:50

Díky pane Vaněčku konečně něco rozumnýho. Každá země v EU i jinde má na čem pracovat a neříkám že ČR má kritizovat Německo ale vaše jednostranný pohledy a různý metry jsou občas fakt hrozný. Doufám že Vám to aspoň chvíli vydrží.

A pro pana Veselýho - 1% ročně dolů je lepší jak nic ale je to vztažený na klimatický vlivy, hlavně na to jak moc kterej rok foukalo? Nemyslím to nijak rejpavě jenom mně to zajmá protože příjde slabší rok na vítr a je to zpátky. Němcům přeju hodně štěstí ale do roku 2022 to budou mít s omezováním uhlí kvůli zavírání jaderek celkem těžký.

Jan Veselý
27. červenec 2018, 20:28

Je to průměrná hodnota za posledních 10 let. Po roce 2022 to budou mít lehčí v tom, že nebudou muset zároveň nahrazovat výrobu odstavovaných JE.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se