Domů
Uhlí
Začátek konce: První černouhelné elektrárny by se v Německu měly uzavřít po příští zimě
V případě Německého rozbřesku by byla ohrožena i ekonomika nejmodernější německé černouhelné elektrárny Moorburg B (zdroj Wikipedie).

Začátek konce: První černouhelné elektrárny by se v Německu měly uzavřít po příští zimě

Uhlí
2 komentáře
13. listopad 2019, 07:23
Eduard Majling

Německý plán na postupné ukončení výroby elektrické energie z uhlí v průběhu následujících dvou desetiletí začíná nabírat konkrétní obrysy. Poté, co takzvaná uhelná komise předložila na začátku letošního roku svou závěrečnou zprávu, se začíná rýsovat i potřebná legislativa. Podle posledního návrhu zákona by první aukce na uzavření černouhelných elektráren měla proběhnout v příštím roce, přičemž svůj provoz by zařízení měla ukončit po následující zimě.

Dlouho očekávaná legislativa, která má zajistit právní rámec pro plánovaný odklon německé energetiky od uhlí, začíná nabírat konkrétní obrysy. Podle vyjádření mluvčí německého ministerstva energetiky pro server Platts země plánuje v příštím roce první tendr, ze kterého by měly vzejít černouhelné elektrárny o celkovém výkonu 4 GW, které obdrží kompenzaci za předčasné ukončení provozu.

Finanční kompenzaci obdrží ty zdroje, které nabídnou nejnižší cenu za ušetřené emise CO2, přičemž tyto první elektrárny mají svůj provoz ukončit již po zimě 2020/2021. Nabídky do druhého kola mají být poté podány do března 2021. Podle nového návrhu zákona má aukce organizovat německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA).

Německé ministerstvo nyní pracuje na dokončení zákona pro ukončení provozu černouhelných elektráren, který by měl zastropovat instalovaný výkon černouhelných zdrojů v zemi na 15 GW ke konci roku 2022. Se zahájením provozu elektrárny Datteln 4 by při zahájení aukcí měl instalovaný výkon těchto zdrojů v Německu dosahovat přibližně 22 GW.

Ministerská mluvčí serveru Platts rovněž sdělila, že návrh zákona v současné podobě neobsahuje žádný cenový strop pro plánované aukce, přičemž další detaily budou dohodnuty napříč ministerstvy, než bude zákon předložen vládě.

Aukce na uzavírání černouhelných elektráren by následně měly probíhat každoročně až do roku 2026, instalovaný výkon elektráren by měl do roku 2030 klesnout na 8 GW. Návrh zákona vychází ze závěrečné zprávy, kterou předložila německá „uhelná komise“, jež byla vládou pověřená k vypracování akčního plánu pro postupný odklon země od uhlí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Ivan Novák
13. listopad 2019, 11:27

Výroba elektřiny v Německu dle EEX dne 13.11.2019 v 8:00 (GW):

JE 9,3; HU13,1; ČU13,5; ZP 6,5; PVE 2,7; VtEoffshore 4,3; VtE onsh 12,7; FVE 1,2; různé ostatní několik GW. Vítr fouká průměrně. (Mix ceny povolenek a černého uhlí asi momentálně převrátil jinak letos obvyklé poměry, na součtu výroby to ale nic moc nemění. EEX uvádí pro danou dobu po započtení diversit pro konvenční výrobu celkem 46,7 GW) .

Závěry:

1. docela se nasmějemě, až bude JE 0 a ČU Pinst 8GW,

2. domácí HU uškrceno nebude.

Martin Hájek
13. listopad 2019, 16:44

Nejzábavnější na tom je, že pokud Německo současně nestáhne z trhu odpovídající množství povolenek na emise CO2, k čemuž se tam nikdo nechystá, tak výsledný efekt tohoto opatření pro ochranu klimatu je čistá velká NULA. Umělé snížení emisí z Německých uhelných elektráren sníží za jinak stejných podmínek cenu povolenky a tím zvýší emise jinde. Stažení odpovídajícího množství povolenek z trhu by byl pro Německo další ohromný výdaj a proto k tomu zřejmě nedojde. Zajímavé je, že zelené nevládky tomuto opatření s nulovým efektem pro klima tleskají. Až zase budou říkat, že cena povolenky je moc nízká a je potřeba s tím něco dělat, nezbyde než jim připomenout jejich podporu tohoto zcela nesmyslného opatření, které jen pálí veřejné prostředky na velké hromadě.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se