Domů
Akumulace energie
ČEZ připravuje vstup Sonnenbatterie na český trh, zahájil pilotní projekty
Sonnebatterie

ČEZ připravuje vstup Sonnenbatterie na český trh, zahájil pilotní projekty

V poslední době patří k nejčastějším tématům energetiky způsoby skladování energie. Tato technologie se zdá být klíčovou zejména v době, kdy se celosvětově prosazují obnovitelné zdroje elektřiny, které mají nestálou výrobu elektřiny. Systémy skladování elektřiny jsou k nim ideálním doplňkem, proto je jim čím dál častěji přisuzována slibná budoucnost.

Jednou z hlavních společností v tomto oboru je německá Sonnenbatterie, která vznikla v roce 2010 a nedávno do ní vstoupila společnost ČEZ prostřednictvím dceřiné společnosti Inven Capital.

Pro společnost ČEZ je tato investice první, kterou realizovala prostřednictvím Inven Capital a hodně si od ní slibuje. V rámci celého Inven Capitalu je požadován minimální výnos 15-20 %.

„Pilotní projekty kombinující produkty Sonnenbatterie s produkty ČEZ už jsou zahájené.“
Petr Míkovec, šéf Inven Capital

sonnenbatterie akumulační systém
Společnost Sonnenbatterie sice zatím zisk negeneruje, ale podle Christophera to není momentální cíl společnosti:

„Momentálně jsme orientování především na růst společnosti a expanzi, a proto hodně investujeme. Pokud rostete každý rok o 100 %, není možné zároveň generovat zisk.“
Christoph Ostermann, jeden ze zakladatelů Sonnenbatterie GmbH

Přesně v poslední letní den jsme měli tu čest podívat se přímo do míst, kde společnost Sonnenbatterie sídlí a kde tyto baterie vznikají.

„Naši hlavní přidanou hodnotou je software, nikoliv hardware“

Z úst jednoho ze zakladatelů společnosti jsme se mimo jiné dozvěděli o začátcích podnikání v Sonnenbatterie. Původně šlo ve větší části o kompletaci komplexních bateriových systémů z dodaných materiálů.

Nyní firma pokročila dál a pracuje především na softwarové části produktu, což považuje za svoji hlavní výhodu.

Celý systém je vysoce sofistikovaný a mimo jiné obsahuje i predikci počasí (zejména oblačnosti), aby mohla baterie správně vyhodnotit, kdy je čas nabíjet a kdy bude naopak vhodné využívat elektřinu z baterie. Díky tomu je možné ušetřit i více než 90 % odběrů ze sítě.

Veškerá data jsou přenášena pomocí modemu, který je zabudován přímo v systému. Data z něj jsou zároveň zobrazována v uživatelské sekci na internetu a v mobilní aplikaci, kterou může mít každý z vlastníků tohoto systému.

Sonnenbatterie
Display baterie – úpsora za posledních 7 dní byla 96 %.

Virtuální elektrárny

Sonnenbatterie se snaží jít ještě o kousek dál, než jen na úroveň poskytování baterií pro skladování vyrobené elektřiny. Tím směrem je idea vytvoření virtuálních elektráren, které Christoph Ostermann řadil mezi jednu z významných přidaných hodnot systému Sonnenbatterie.

Jen si to představte:

Při dostatečné penetraci trhu bateriemi tohoto typu by bylo možné při nedostatku výkonu v síti „aktivovat“ baterie u jednotlivých vlastníků. To by bylo možné právě díky tomu, že baterie jsou všechny v real time spojení a data jsou monitorováná pro případ poruchy nebo servisu.

Stačí počkat na odpovídající počet baterií na trhu, vhodnou regulaci a nastavení trhu a virtuální elektrárny jsou na světě.

Podle slov zakladatele se průměrná kapacita prodané baterie blíží 8 kWh a nyní jich je prodaných 8 500 kusů. Dohromady je tedy instalováno kolem 68 MWh kapacity baterií. To v současném měřítku nestačí, protože je nutné, aby elektrárny byly lokálně více koncentrované a aby byla kapacita výrazně vyšší.

Ale proč by to nemohl být krok do budoucna?

Komerční segment Sonnenbatterie

Stejně jako společnost Tesla má Powerpack, i Sonnenbatterie má svůj produkt pro velké komerční využití. Nedá se ale hovořit o využití pro stabilizaci sítě, protože kapacita takovýchto baterií se pohybuje v rozmezí 24-240 kWh. Cílovým trhem pro tento produkt jsou proto zejména mále provozy, restaurace, prodejny a další.

Ani se nedá říct, že by tento trh německou společnost táhnul. V objemu prodaných baterií se jedná pouze o minoritu. Dle slov Ostermanna je momentálně v provozu kolem stovky takovýchto zařízení.

V tomto segmentu se nyní pohybuje i společnost Tesla se svým produktem Tesla Powerpack, která ale může dosahovat výrazně vyšší skladovací kapacity (při kombinaci baterií až 10 MWh).

Sonnebatterie
Výroba baterií Sonnenbatterie

Sonnebatterie po finanční stránce

Asi nejvíce lidí zajímá, jak si baterie této německé společnosti stojí po finanční stránce a zda se celá investice vyplatí.

V tomto ohledu je velice složité srovnávat poměry v ČR a Německu, zejména kvůli německé dotaci na zařízení pro skladování energie a rozdílným cenám elektrické energie pro konečné zákazníky, které jsou proti České republice přibližně dvojnásobné.

Finanční stránku projektu je možné ukázat na příkladu pana Hartmanna z Wildpoldsriedu, který je malým podnikatelem.

Pro svoje podnikání využívá několik plotterů pro výrobu velkoplošných potisků, takže má výrazně vyšší spotřebu než běžná domácnost. I proto se rozhodl zakoupit systém Sonnenbatterie o největší možné skladovací kapacitě, která je 16 kWh. K tomu má na střeše vlastní solární elektrárnu o výkonu 9,7 kWp.

Celý systém ho vyšel na 29 000 euro, což je asi 800 000 Kč. K této ceně je potřeba přičíst ještě asi 30% dotaci, kterou poskytuje německá vláda na podporu rozvoje systému skladování elektřiny.

Důležitější je ale návratnost celého systému, která je při započítání dotace přibližně 11 let (bez dotace cca 14 let).

Díky systému však uspoří v letních dnech více než 90 % elektrické energie, kterou by jinak musel odebírat z elektrické sítě.

Systémy řízení

Podle našeho názoru je velkou předností systému Sonnenbatterie systém řízení akumulace energie a její využívání v čase. V tomto případě jde především o predikci podle očekávaného počasí a oblačnosti, což systém zpracovává a podle toho řídí nabíjení nebo vybíjení baterie.

Ideální je také plánování spotřeby. V testovacím domě byl na systém řízení připojen již zmíněný plotter, sušička a pračka a bylo možné jejich zapínání naplánovat.

Mimo to byla užitečná i webová aplikace, ve které má každý vlastník svůj účet a přístup k datům o své baterii. Aktuálně je tedy možné sledovat úsporu energie, její výrobu i spotřebu. Podle zástupců společnosti tento systém motivuje k plánování spotřeby ze strany zákazníků.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se