Domů
Obnovitelné zdroje
Španělsko plánuje rozmach solárních elektráren, jádro si ponechá alespoň do roku 2030
QASP budoucí největší solární elektrárna na světě.

Španělsko plánuje rozmach solárních elektráren, jádro si ponechá alespoň do roku 2030

Španělsko plánuje v rámci připravovaného plánu rozvoje energetického sektoru další rozvoj obnovitelných zdrojů energie, konkrétně solárních elektráren. Spoléhat se chce také více na zemní plyn, který se má do roku 2030 stát hlavním primárním zdrojem energie v zemi. Jaderné elektrárny by měly zůstat v provozu alespoň do roku 2030.

Španělsko, které v loňském roce vyrobilo téměř polovinu elektřiny v jaderných elektrárnách a v elektrárnách spalujících zemní plyn, plánuje podle zahraničního serveru Platts velký rozvoj solárních elektráren ve snaze dosáhnout cílů vyplývajících z Pařížské klimatické dohody.

Instalovaný výkon fotovoltaických elektráren by měl do roku 2030 vzrůst až na 47 GW, což by znamenalo nárůst na přibližně desetinásobek současného instalovaného výkonu.

Tento vývoj v kombinaci s očekávanou cenou emisí CO2 na úrovni 50 EUR/t CO2 by pravděpodobně znamenal konec pro španělské uhelné elektrárny. Ty měly přitom v loňském zdrojovém mixu Španělska téměř 18% podíl.

Komise expertů, která stojí za návrhy tvořícími základ pro připravovaný plán rozvoje energetického sektoru, dále předpokládá udržení jaderných elektráren v provozu alespoň do roku 2030.

Komise odhadla, že úplné vyřazení jaderných elektráren z provozu by znamenalo přibližně 20% nárůst tržní ceny elektřiny a dále by mělo za následek zdvojnásobení emisí CO2 při výrobě elektřiny.

V sektoru dopravy, který je nejvíce problematický z pohledu snižování emisí, vidí komise expertů nejvyšší potenciál v elektromobilitě a v zemním plynu, a to zejména v oblasti přepravy zboží včetně námořní dopravy.

Právě zemní plyn by se do roku 2030 měl stát hlavním primárním zdrojem energie ve Španělsku. Jeho spotřeba by měla vzrůst ze současných 350 TWh na 466 TWh ročně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Martin Hájek
5. duben 2018, 20:04

Vzhledem k tomu, že špičková poptávka ve Španělsku loni dosáhla 41 GW a stalo se tak 18. ledna od 8 do 9 večer, takže příspěvek fotovoltaiky k pokrytí tohoto zatížení byl nula, tak jde jistě o ambiciózní až zcela nereálný plán. A to zejména za situace, kdy by si Španělsko chtělo ponechat také stávající výkon 7 GW v jaderných elektrárnách. Pak prostě instalovaný výkon ve fotovoltaice 47 GW nedává žádný smysl. Leda že by chtěli Španělé alespoň ztrojnásobit výkon svých přečerpávacích vodních elektráren, který činí 3 GW. A to je asi do roku 2030 dost ambiciózní cíl.

Petr
6. duben 2018, 12:10

Jak se u nás dávají úsporné žárovky, tak tam budou distributoři při podpisu smlouvy zdarma rozdávat klimatizace :-)

Milan Vaněček
6. duben 2018, 12:44

Pane Hájek, kdy už se necháte poučit trochu o fotovoltaice. 47 GW nominálního (nameplate) výkonu znamená ve špičce 47x0,8=38 GW v polední špičce a když část panelů orientujete tak jak už to na jihu dělají na západ a na východ, s malým náklonem k zemi, tak z toho dostanete tu špičku roztaženu s maximem cca 30GW. A v lednu samozřejmě méně. Tak co se plašíte a říkáte že "instalovaný výkon 47 GW nedává žádný smysl. Možná Vám ne, ale odborníkům ano.

Martin Hájek
6. duben 2018, 15:36

Tak já jsem psal, že to smysl dávat může. Ale bez jaderek a s výraznou akumulací.

Milan Vaněček
6. duben 2018, 17:16

Ano, zde souhlas, po roce 2030 Španělsko bez JE, 47 GW fotovoltaiky a v té době už bude pokročilá akumulace (na úrovni rozvité fotovoltaiky v roce 2020).

Jak popsal pan Veselý, Španělé v roce 2008 instalovali mos (3GW) fotovoltaiky, protože přestřelili výši výkupních cen a neuvědomili si jak rychle lze fotovoltaickou elekrárnu vybudovat.

V letech 2009-10 to již naši šejdíři věděli, využili poklesu cen panelů a nejvyšší výkupní ceny vypsané ERÚ a utvořili světový rekord v instalovaném výkonu na jednoho obyvatele (rok 2010). Prvotřídní tunel světové úrovně.

Ve Španělsku byla pak fotovoltaika sprosté slovo (jako u nás). Španělé celkem úspěšně zahájili vyšší zdaňování nemravných zisků a nyní si lidé ve Španělsku již uvědomují, či brzy si uvědomí, že fotovoltaika za nízké ceny je pro jejich zemi optimální. A doufám, že za 5 let a ještě za nižších cen si to uvědomí i lidé a politici u nás.

Petr
5. duben 2018, 22:10

Tak to vypadá, že poté, co prodali výrobu větrníků Němcům, jim velmi rychle začnou škrtat dotace.

Petr
5. duben 2018, 22:26

Ale je pravda, že ti podrazáci ze Španělska mají jednoznačně z celé EU nejlepší podmínky pro soláry, a nejspíš doufají, že celně chráněné obří centrum jejich evropské výroby vznikne právě u nich.

energetik
6. duben 2018, 10:51

Ve Španělsku? Co jsem slyšel tak na hranicích se nedávno museli sundávat solární panely z karavanů a do přistaveních kontejnerů vyhodit všechny solární kalkulačky, lampy atd... Co tak najednou takový zvrat?

Jan Veselý
6. duben 2018, 16:40

Začátek fotovoltaiky zkazili stejně jako Češi a pak byli pár let hysteričtí. Teď už se uklidnili, udělali aukce a zjistili, že už se to dá u nich stavět bez dotací, pouze se zárukou připojení. A tady jsou následky.

Pavel
8. duben 2018, 12:22

Aby stát garantoval zisk soukromému podnikateli je zcestné každopádně. Jinými slovy tento typ idiocie nepostil jen Španělsko a ČR ale také Německo nebo třeba Bulharsko. Tzv. aukce nic neřeší, jen to jen prodlužování dotační agónie oze parodií na elektrárny.

C
8. duben 2018, 13:43

Jediný druh elektráren, u kterého můžeme mluvit o prodlužování agónie, jsou ty na fosilní paliva, uran, plutonium a při velmi vzdáleném pohledu i ty co ještě nepřišly, tedy fúzní. Palivo pro ně totiž dojde, na rozdíl od OZE, které mohou transformovat formy energie dokud tu jsou lidé schopní je vyrábět.

Schválně na kolik let by tu bylo uranu kdyby Vaše milované JE měly zajistit dostatek energie pro všechny lidi?

Milan Vaněček
6. duben 2018, 19:23

Snad se tu brzy objeví k diskusi informace o novém energetickém scénáři firmy SHELL který se jmenuje SKY. Je to stále velmi konzervativní pohled analytiků ropné společnosti, ale pár věcí i v tomto pohledu je zřejmých. Už v roce 2030 počítá Shell že největší celosvětový zdroj pro výrobu elektřiny bude solární energie.

Takže musím opakovat, ano Španělé jedou podporou fotovoltaiky (i přes jejich tunel z roku 2008 a následnou stagnaci) ve světovém trendu, Česká republika se chystá k návratu do 20. století.

Petr
7. duben 2018, 14:40

Španělé v žádném světovém trendu nejedou, spíš v antiglobálním.

Někdo si uvědomil, že mají nejvíc jižně položených obyvatel v celé EU, plus můžou snadno integrovat migranty z Jižní Ameriky, kteří jsou použitelní i k poctivé práci, takže pokud mají propuknout obchodní války, tak nejlepší celně chráněné centrum EU výroby solárů bude právě tam.

Tak jim to teď k letošnímu vyjednávání o zříšovatění EU nabídli, že jim to tam nechají za volně tištěná eura vystavět jako hlavní reindustrializační úplatek pro Španělské království.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se