Domů
Energetika v zahraničí
Španělsko zvýšilo výrobu z OZE meziročně o 4 %, přesto není důvod slavit
větrný park

Španělsko zvýšilo výrobu z OZE meziročně o 4 %, přesto není důvod slavit

Španělsku vzrostl podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů na 40,8 % z loňských 36,9 %. Jedná se o meziroční nárůst podílu výroby o 3,9 %, kterého dosáhlo i přes mírný nárůst celkové spotřeby elektřiny. Největším zdrojem elektřiny ve Španělsku zůstávají nadále jaderné elektrárny.

Elektroenergetika ve Španělsku má za sebou z pohledu obnovitelných zdrojů relativně úspěšný rok. Nárůst výroby z OZE vzrostl téměř o 4 %, čímž předběhl i Německo. To je sice v oblasti obnovitelných zdrojů považováno za lídra, ale v loňském roce si vinou horších klimatických podmínek připsalo růst pouze o 2 %.

Na výrobě elektřiny z OZE ve Španělsku mají velký vliv vodní elektrárny, které se na celkové výrobě podílely z cca 14 % a předstihly díky tomu uhelné elektrárny. Svoji dominantní pozici si v mixu zdrojů zachovává jaderná energetika. Ta je aktuálně největším zdroje elektřiny v zemi a pokrývá 22 % výroby elektřiny.

Solární elektrárna v Africe

Společně s vodními elektrárnami se nejvíce na výrobě elektřiny z OZE podílí elektrárny větrné. Větrné elektrárny i přes podstatné omezení stavby nových zdrojů v posledních letech vyrábí téměř 20 % elektřiny v zemi.

Jedná se sice o meziroční nárůst výroby elektřiny z OZE, ale fakticky jde pouze o vyrovnání předchozích hodnot výroby elektřiny z OZE. Rok 2015 byl totiž mírně chudší na výrobu elektřiny z vodních elektráren, která oproti roku 2014 klesla o cca 25 %.

Další vývoj a zejména rozvoj Španělska v oblasti obnovitelných zdrojů ale bude čím dál složitější. V roce 2015 se instalovaný výkon větrných elektráren nezvýšil a nové instalace dosáhly 0 MW. Jedná se zejména o důsledek snížení podpory na výrobu a nového systému podpory OZE.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Josef
24. leden 2017, 12:44

ve Španělsku se přesně ukazuje to , jak jsou OZE ve skutečnosti výhodné....

C
24. leden 2017, 12:56

Jen pro zajímavost, existuje něco jako Španělský agorametr? Když jsem se minulý týden díval sem electricitymap. tmrow.co, tak se zrovna v středomoří proháněl celkem silný vítr. Bylo by myslím zajímavé se podívat jestli se náhodou navzájem nepřekrývají období silného větru na jihu a slabého na severu a opačně. Případně jaké jsou tam překryvy. Problém ale tvoří nízké propojení sítí mezi zeměmi, které jen zřídka přesahuje 50% instalovaného výkonu.

Vladimír Wagner
24. leden 2017, 15:26

Tak třeba zrovna teď nefouká moc ani na jihu a na severu už vůbec.

C
24. leden 2017, 16:02

Zajímavější by byly myslím dlouhodobější trendy, třeba alespoň v rámci jednoho roku, z toho by se už pak dalo určit, jestli se dá třeba po nějakou dobu kompenzovat nevýroba na severu výrobou na jihu a obráceně. Ale to vyžaduje třeba řešit vedení přes Alpy a podstatně zvýšit instalované výkony. Ostatně synchronní soustava se postupně dostává i za středozemní moře a v posledním desetiletí bylo významně posíleno propojení Maroka a Španělska.

Jestli bych si mohl dovolit menší dotaz mimo téma překrývání výroby na severu a na jihu. Nedávno jsem narazil na zajímavý typ reaktoru ve kterém je palivo v podobě solí rozpuštěné přímo v moderátoru - vodě. Proč se tady tento typ více nezkoumá, nebo neuvažuje pro malé jednotky, například pro lodě? Někde jsem našel že jeden z těchto reaktorů svého času malou turbínu poháněl. Neměly by tyto reaktory náhodou podobné výhody jako reaktory s roztavenými solemi?

Martin Hájek
24. leden 2017, 16:35

O tom už tu článek byla a korelace větru je v EU velmi vysoká. Stejně tak je samozřejmě z logiky věci vysoká korelace slunečního svitu. Reálně tedy lze využít pouze kompenzace mezi sluncem a větrem, ale to nic moc neřeší, protože v zimě slunce z energetického hlediska víceméně nesvítí a když zrovna nefouká, tak je potřeba mít 100 % záložního výkonu. Sítě mohou řešit pouze problém "rozlivu" elektřiny z větru dále do vnitrozemí, ale nemohou vyřešit fundamentální problém OZE. Ten je řešitelný pouze akumulací, ale ta rozhodně nebude k dispozici v technicky a ekonomicky rozumné podobě dříve jak za 10 let.

C
24. leden 2017, 20:00

V tom případě jsem ten článek přehlédl.

Už jen možnost rozlití energie do vnitrozem by bylo podstatné zlepšení situace, navíc by to umožnilo širší obchodování s energií mezi jednotlivými soustavami, to by mohlo mít pozitivní dopady na cenu energie a její případné špičky a sedla.

Ano, byla by třeba 100% záloha, ale spotřeba primární energie touto zálohou by pak nemusela být tak velká jako je spotřeba primární energie v současné situaci, kdy pro mnoho zemí jsou pobřežní elektrárny poměrně nedostupné, což vede k neudatelným přebytkům, nízkým cenám a na druhé straně máme deficitní regiony. Také by to mohlo částečně řešit problémy akumulace využitím kapacit ve vzdálenějších částech Evropy. Takové silné propojení by se hodilo i v případě jaderné energetiky, u nás, kdy by bylo možné v létě nějak udat část přebytku výkonu Rakousku a Německu.

Rasťo
24. leden 2017, 14:54

výzva do budúcnosti nie sú už ani tak OZE (tie sú viac-menej zvládnuté). Výzvou je technológia ukladania energie. táto oblasť energetiky sa doposiaľ hodne zanedbávala.

Ale trend je jasný a nezadržateľný. - OZE v budúcej dekáde budú valcovať

Martin Hájek
24. leden 2017, 16:38

Souhlas s první částí Vašeho vyjádření, jímž je ovšem ta druhá zásadně podmíněna. Jinými slovy bez levné a dostupné akumulace boom OZE skončí stejně rychle, jako začal. Nebude mít totiž smysl dotovat výstavbu dalších větrníků a současně jim platit za to, aby nevyráběly, když bude foukat.

Petr
24. leden 2017, 23:20

Dotovat výstavbu větrníků v EU už nemá žádnou cenu.

To už raději nějaké superlevné půjčky na export do světa.

Jestli je tady nějak podporovat, tak jedině na ně navázané vícedenní skladování energie. A další znásobení jejich počtů už bude možné jen po masovém zavedení výroby metanu nebo methanolu z jejich přebytkové elektřiny.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se