Britský jaderný regulátor (ONR) čelí po vystoupení Spojeného království z Evropské unie kritickému stavu v počtu kvalifikovaných pracovníků. Důvodem je, že po Brexitu bude úřad nucen převzít odpovědnosti, které jsou v současné době sdíleny s evropskými partnery. Zdálo se, že by se mohlo jednat o jeden z důvodů pro setrvání Spojeného království v Euratomu, nicméně ve čtvrtek země rozhodla o svém definitivním opuštění evropského jaderného regulátora. 

Úřad pro jadernou regulaci uvedl, že ztráty zkušených pracovníků v oblasti regulace, kteří odcházejí do důchodu ve většině případů bez náhrady, se mohou v příštích letech projevit ve ztenčení celkové schopnosti úřadu. Záležitosti, kterými by se měl úřad zabývat, ovšem neubývají, po odstoupení Spojeného království z Evropské unie jich naopak přibude.

Povinnosti, které v současné době zastává Euratom, celoevropský jaderný regulační orgán, mají být převedeny na ONR poté, co Británie opustí EU a Euratom, včetně tzv. ochranných opatření požadovaných podle mezinárodních pravidel pro zabránění zneužívání štěpných materiálů.

Jenifer Baxterová, vedoucí oddělení pro energetiku v Institutu strojních inženýrů, uvedla, že existuje omezená skupina kvalifikovaných inspektorů, kteří by mohli pracovat v ONR, a nedostatek času na školení nových inspektorů, jelikož Británie opustí EU v roce 2019.

„Vyškolení inspektora trvá pět let a úřad potřebuje mnohem více lidí, takže bude trvat nejméně 20 měsíců, než bude zaveden nový režim,“ uvedla Baxterová.

Areál britského jaderného centra Sellafield. Nejprve zde stály jen reaktory Windscale Piles (najdete je v levé zadní části areálu, vysoký komín druhého reaktoru byl v roce 2001 z části zbourán) a několik budov pro zpracování jaderného paliva, nakládání s radioaktivními odpady a především pro nakládání s plutoniem pro vojenské účely. Později přibyly čtyři blok JE Calder Hall (v pravé zadní části areálu, jejich identifikaci ztěžují zbourané chladicí věže), které vznikly jako samostatný celek, oddělený od zbytku areálu. V dalších letech se areál rozrůstal o další zařízení pro nakládání s radioaktivními odpady.
Jedním z úkolů britského jaderného regulátora je monitorování jedné z největších zásob radioaktivního materiálu na světě v areálu britského jaderného centra Sellafield. Nejprve zde stály jen reaktory Windscale Piles (v levé zadní části areálu, vysoký komín druhého reaktoru byl v roce 2001 z části zbourán) a několik budov pro zpracování jaderného paliva, nakládání s radioaktivními odpady a především pro nakládání s plutoniem pro vojenské účely. Později přibyly čtyři blok JE Calder Hall (v pravé zadní části areálu, jejich identifikaci ztěžují zbourané chladicí věže), které vznikly jako samostatný celek, oddělený od zbytku areálu. V dalších letech se areál rozrůstal o další zařízení pro nakládání s radioaktivními odpady. (Zdroj: Sellafieldsites.com)

Británie opouští Euratom

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků využili vedoucí představitelé jaderného průmyslu a rostoucí skupina poslanců k vyzývání vlády Spojeného království v setrvání součástí Euratomu.

Ještě v pondělí Theresa Mayová, předsedkyně vlády Spojeného království, oznámila, že se bude snažit o zachování spolupráce s Euratomem. Úředníci uvedli, že vláda zvažuje, zda by Spojené království mohlo mít přidružené členství celoevropského regulátora.

Ve čtvrtek ovšem kancelář britského ministra pro Brexit Davida Davise definitivně rozhodla o opuštění Euratomu.

„To odráží skutečnost, že smlouvy EU a Euratomu jsou jednoznačně legálně propojeny,“ uvádí politický dokument publikovaný Davisovou kanceláří.

Úvodní fotografie: Jaderná elektrárna Windscale (Sellafield), zdroj: sellafieldsites.com

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *