Aktualizace evropské směrnice o obnovitelných zdrojích (2009/28/EC) by mohla mít za následek  masivní odlesňování. Bude totiž počítat se dřevem těženým přímo pro výrobu energie jako se zdrojem s uhlíkově neutrálním charakterem. Vědci varují před tímto kontraproduktivním krokem.

„Riziko, že směrnice EU bude podporovat plošné kácení stromů a tím bude docházet ke zničení přírodních ‚zachytávačů‘ oxidu uhličitého, je extrémně vysoké. Řežeme si větev, na které sedí celé lidstvo. Směrnice ve své současné formě vytvoří velký požadavek po dřevě, které přispěje k ničení lesů. Je to katastrofa,“ uvedl Jean-Pascal van Ypersele, profesor na Université Catholique de Louvain.

Evropská myšlenka spočívá v tom, že uhlíková neutralita může být dosažena vysazením nových stromů. Nové stromy mají zachytit oxid uhličitý uvolněný spálením vykácených stromů.

Tato myšlenka má ovšem zádrhel. Růst stromů může trvat desítky let nebo i staletí. Nahrazení fosilních paliv dřevem do roku 2050 pravděpodobně způsobí dvakrát až třikrát více oxidu uhličitého v atmosféře na GJ konečné energie.

Opačný názor ovšem zastávají společnosti, které myšlenku náhrady fosilních paliv dřevem plně podporují a vidí v tom správný směr.

„Nové stromy mohou již v průběhu několika let až desetiletí znovu absorbovat oxid uhličitý vyprodukovaný již spálenými stromy. Kritéria udržitelnosti jsou zárukou, že stávající opatření na ochranu lesů jsou aplikována na dřevo použité pro výrobu energie. Členské státy EU již uplatňují silné politiky v oblasti lesnictví,“ uvedl Nino Aveni, mluvčí obchodního sdružení Bioenergy Europe.

Autor úvodní fotografie: Sander van der Wel, Wikimedia Commons

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *