Domů
Větrné elektrárny
Elicio, Total a Ørsted se budou ucházet o projekt offshore větrného parku u Dunkerku
Horns rev wind farm

Elicio, Total a Ørsted se budou ucházet o projekt offshore větrného parku u Dunkerku

Společnost Elicio, výrobce energie z obnovitelných zdrojů, spojí své síly s energetickou společností Total, a společností Ørsted, světovým lídrem v oblasti offshore větrných parků. Nově vytvořené konsorcium má za cíl předložit společnou nabídku pro projekt přímořského větrného parku o výkonu do 600 MW, který se má nacházet u pobřeží Dunkerku ve Francii.

Záměr vybudovat v lokalitě přímořskou větrnou elektrárnu byl oznámen již v roce 2016 francouzským Ministrem životního prostředí, energetiky a námořní dopravy. Lokalita byla vybrána díky jejím příznivým podmínkám. 2 ze zmíněných společností již mají zkušenosti s přímořskými větrnými parky.

Společnost Elicio, která působí zvláště ve Francii a Belgii, se v současné době podílí na projektech přímořských větrných parků Norther, Rentel a SeaMade. Společnost Ørsted, která má centrálu umístěnou v Dánsku, v současné době spravuje více než čtvrtinu celkového světového instalovaného výkonu přímořských větrných elektráren. Jen v roce 2017 činily příjmy společnosti přibližně 8 miliard EUR. Naopak pro energetickou společnost Total se jedná o první vážnou investici do přímořských větrných parků. Až donedávna se společnost v oblasti OZE orientovala hlavně na solární elektrárny.

„Větrná energie má ve Francii významný růstový potenciál a je jádrem strategie společnosti Elicio jak přispět k vytvoření světa napájeného čistší a hospodárnější elektřinou. V návaznosti na úspěch společnosti v předběžném výběru do třetího kola výběrového řízení a na spojení našich jedinečných odborných znalostí a zkušeností se svými partnery Total a Ørsted jsme se zavázali, že naší nabídkou vytvoříme další milník ve francouzském větrném průmyslu.“ – Emile Dumont, president společnosti Elicio France

Total může těžit ze svých zkušeností s výstavbou na moři

Podle Philippeho Sauqueta, ředitele divize „Gas, Renewables & Power branch“ v Totalu poskytuje uznávané know-how získané díky těžbě ropy a zemního plynu z mořského dna, v kombinaci s vedoucím postavením společnosti Ørsted a Elicio na trhu s přímořskými větrnými elektrárnami, pevný základ pro úspěšný, bezpečný a cenově konkurenční projekt.

„Účast společnosti Total na této nabídce pro přímořskou větrnou elektrárnu je v souladu s naší strategií rozvoje nízkouhlíkové energetiky v Evropě.“ – Philippe Sauquet

„Přímořské větry mohou ve Francii významně přispět k dosažení cílů v oblasti obnovitelné energie. Jako vedoucí světový dodavatel větrných elektráren přinášíme do konsorcia bezkonkurenční zkušenosti s vývojem, výstavbou a provozováním přímořských větrných elektráren. Kombinace zkušeností společností Ørsted, Total a Elicio je ideální pro využití významného francouzského potenciálu pro výrobu čisté energie z přímořských větrných elektráren.“ – Martin Neubert, výkonný ředitel Ørsted Offshore

Zdroj úvodního obrázku: Vattenfall

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
vinkler
28. únor 2019, 10:21

Když se tak dívám na doprovodný obrázek, najdou se škarohlídi co vypouští myšlenku, že cca 200GW už ovlivňuje vítr natolik, že na pevninu jde méně vody. Víte o tom někdo reálnější data?

Jan Veselý
28. únor 2019, 10:47

Stačí, když řeknu, že drtivá většina frontálního proudění probíhá ve výšce 1-2 kilometry?

Jak řekl P.T.Barnum: "There's a sucker born every minute." Ještě pořád je jich dost i na to, aby věřili, že Země je placatá.

frank
28. únor 2019, 10:53

ovšem ovšem, efekt motýlího křídla platí jen pro české elektrárny zvyšující hladinu Pacifiku :)

Jan Veselý
28. únor 2019, 11:19

To není efekt motýlího křídla, to je přesný opak, změna rovnováhy energetické bilance Země-vesmír, opravdové MAKROměřítko.

frank
28. únor 2019, 11:39

ahá , takže změna energetické rovnováhy země vesmír nastává jen při výrobě elektřiny v elektrárnách ? To jsou mi novinky...

Jan Veselý
28. únor 2019, 13:19

Hrajeme si na demagoga? Ona ta změna nastává vždy, když mrvíte klimatický systém skleníkovými plyny, tj. dělají to TAKY uhelné a plynové elektrárny. Příště prosím nedělat chyby v logice.

frank
28. únor 2019, 13:32

Aha-ahá tak demagogie ?

Nejsilnější skleníkový plyn je pane Veselý vodní pára :)

energetik
28. únor 2019, 10:53

A také proto předci vysazovali vysoké topoly jako větrolamy.

Ale nebojte, když dvakrát za rok počuráte strom, místo aby jste ty 2 deci spláchl 3l vody, tak ty stopy na vlhkosti všech větrníků bohatě vynahradíte.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se