Domů
Větrné elektrárny
V Evropě se za loňský rok nainstalovalo rekordních 3,6 GW offshore větrného výkonu
Nizozemsko offshore větrná elektrárna
Zdroj: Wikimedia Commons / Ad Meskens / CC BY-SA 3.0

V Evropě se za loňský rok nainstalovalo rekordních 3,6 GW offshore větrného výkonu

Loňský rok zaznamenal rekordní výstavbu offshore větrných elektráren. 10 nových offshore větrných parků se v Evropě postaralo o rekordní přírůstek instalovaného výkonu o hodnotě 3,6 GW. Hlavní podíl na rekordním růstu měly Spojené království a Německo, které celkově vedou v kategorii instalovaného výkonu v offshore větrných zdrojích.

Dle statistiky vydané asociací WindEurope byl loni nainstalován rekordní offshore větrný výkon. V roce 2019 vstoupilo domprovozu celkem 10 offshore větrných parků v 5 různých zemích.

Téměř polovina z tohoto rekordu, 1,76 GW, se nachází ve Spojeném království. O nový instalovaný výkon 1,76 GW se ve Spojeném Království postaralo 252 větrných turbín. Na druhém místě je Německo (1,11 GW), dále Dánsko (0,37 GW) a Belgie (0,37 GW). Poslední zemí je Portugalsko, které postavilo jednu 8MW plovoucí offshore turbínu.

Evropa disponovala na konci roku 2019 celkem 22 GW instalovaného výkonu v offshore větrných parcích. Z toho téměř tři čtvrtiny se nachází v Německu a ve Spojeném království. Zbylý výkon je poté rozdělen převážně do tří zemí – Dánska, Belgie a Nizozemska.

Průměrný výkon turbín instalovaných v roce 2019 byl 7,8 MW, kdy například Rotterdam se může pyšnit 12megawattovou turbínou, která byla nicméně pro účely testovacího provozu umístěna na pevnině. Zároveň plovoucí offshore větrná turbína v Portugalsku vyhoupla celkový evropský offshore plovoucí větrný výkon na 45 MW.

Výsledky aukcí na offshore větrné elektrárny se za minulý rok pohybovaly ve Spojeném království, Francii a Nizozemsku v rozmezí 40-50 EUR/MWh.

„Evropa skutečně v roce 2019 přijala offshore větrné elektrárny. Ceny z aukcí ukázaly, že je nyní levnější stavět offshore větrné elektrárny než nové plynové nebo uhelné elektrárny. Několik vlád navýšilo plány na výstavbu nových offshore větrných elektráren. Minulý rok byl cíl (EU) mít instalovaný offshore větrný výkon 76 GW do roku 2030. Nyní to je 100 GW,“ prohlásil ke statistikám Giles Dickson, generální ředitel WindEurope.

Ačkoliv byl minulý rok rekordní, dle Dicksona jsme stále velmi pozadu. Pokud mají být dosaženy cíle pro obnovitelné zdroje pro rok 2050 předložené Evropskou komisí v takzvaném „Green dealu“, tak by každý rok muselo přibýt 7 GW nového offshore větrného výkonu do roku 2030 a po roce 2030 dokonce 18 GW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Josef
12. únor 2020, 20:38

Jak už jsem psal před několika lety. toto zdroj, který skutečně dokáže plně nahradit klasické zdroje. Výborné pro Anglii a další státy bohužel pro ČR tento zdroj není využitelný , protože nemáme moře....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se