Domů
Větrné elektrárny
Francie navýší svůj cíl rozvoje offshore větrných elektráren na 1 GW za rok
Nizozemsko offshore větrná elektrárna
Zdroj: Wikimedia Commons / Ad Meskens / CC BY-SA 3.0

Francie navýší svůj cíl rozvoje offshore větrných elektráren na 1 GW za rok

Francouzský premiér Edouard Philippe ve středu oznámil, že Francie zdvojnásobí svůj cíl rozvoje instalovaného výkonu offshore větrných elektráren na 1 GW ročně. Důvodem pro navýšení cíle jsou mimo jiné klesající investiční náklady těchto projektů.

Francie plánuje prudký rozvoj výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů ve snaze o částečné omezení závislosti na jaderných elektrárnách do roku 2035 a odstavení uhelných elektráren do roku 2022.

 

Ve své dlouhodobé energetické strategii prezentované v loňském roce přitom vláda oznámila cíl rozvoje offshore větrných elektráren na 2,4 GW do roku 2023 a následně 5 GW do roku 2028, tedy tempem na úrovni 500 MW za rok.

Tento cíl byl následně kritizován některými účastníky trhu, kteří uvedli, že Francie má vyšší potenciál a takto nízký cíl může ohrozit potenciální investice.

Philippe ve středu uvedl, že tendr na výstavbu 600MW offshore větrného parku Dunkirk přilákal velké množství investorů a ukázal, že investiční náklady klesají ještě rychleji, když jsou projekty dobře uspořádané.

„Budeme schopni navýšit tempo pro příští tendry na jeden gigawatt ročně,“ uvedl Philippe.

Francouzský premiér zároveň zopakoval, že nejstarší jaderná elektrárna Fessenheim bude uzavřena před koncem roku 2020 jako součást plánu snížit podíl elektřiny z jaderných elektráren na celkové výrobě elektřiny ze současných zhruba 75 % na 50 % do roku 2035.

Philippe dále potvrdil, že poslední provozované uhelné elektrárny v zemi (Gardanne, Saint Avold, Cordemais a Le Havre) budou uzavřeny do roku 2022.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Loudil
14. červen 2019, 12:38

Z hlediska velikosti produkce skleníkových plynů mají nyní Francouzi výbornou skladbu produkce elektřiny. Jádro - 73 %, voda - 11 %, vítr - 5 %, solár - 2%. Tedy - 91 % výroby elektřiny je z bezemisních zdrojů. Za 3 roky zcela odstaví uhlí a pak už jen půjde o to, zda nové OZE kapacity dokáží plně nahrazovat odstavované staré jaderné reaktory. Francie má velkou výhodu v tom, že sousední Německo se na dráhu odpojení atomu i uhlí vydalo podstatně dříve , bude tedy pro Francouze tím pomyslným- "pokusným králíkem", který včas Francii ukáže, jak jde likvidace klasických zdrojů plynule nahrazovat OZE. Kdyby to snad u Němců "kikslo", tak mají Frantíci dost času na zatažení brzdy a včasnou změnu trendu.

Josef
14. červen 2019, 13:15

Snížení podílu JE neznamená u Francie odstavování , protože se očekává růst spotřeby el energie v oblasti dopravy , vytápění a chlazení budov.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se