Domů
Větrné elektrárny
V Kalifornii by do roku 2050 mohlo vyrůst 20 GW offshore větrných elektráren
Offshore větrný park
Zdroj: Kim Hansen / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

V Kalifornii by do roku 2050 mohlo vyrůst 20 GW offshore větrných elektráren

V kalifornských vodách by v příštích třiceti letech mohlo reálně vyrůst až 20 GW výkonu v offshore větrných elektrárnách. Jedná se o první ze závěrů studie Kalifornské energetické komise ke strategickému plánování rozvoje energetiky. Do roku 2030 je nový výkon ve větru odhadován na 3 GW, do roku 2045 by to pak mohlo být okolo 10-15 GW.

Kalifornská energetická komise zveřejnila první studii k rozvoji offshore větrné energetiky v zemi. Jejím cílem bylo vyhodnocení objemu instalovaného výkonu a stanovení cílů pro roky 2030 a 2045. Podle prvních závěrů by v zemi mohly do roku 2030 vyrůst 3 GW instalovaného výkonu nových větrných elektráren. V horizontu roku 2045 by to mělo být 10-15 GW a do roku 2050 až 20 GW.

Vzhledem k hloubce mořského dna na pobřeží Tichého oceánu bude pro nové instalace klíčová zejména technologie plovoucích offshore větrných elektráren. National Renewable Energy Laboratory uvádí, že potenciál kalifornských vod čítá až 200 GW instalovaného výkonu.

„Cíle ukazují, že to Kalifornie myslí s plovoucími větrnými elektrárnami na moři vážně, aby dosáhla úspor z rozsahu a ukázala přínosy pro zaměstnanost, klima a čistou energii plynoucí ze zodpovědného rozvoje tohoto pozoruhodného obnovitelného zdroje energie,“ uvedl Adam Stern, výkonný ředitel Offshore Wind California.

Aukce vhodných lokalit

Kalifornská energetická komise plánuje na letošní podzim dvě aukce mořských oblastí vhodných k výstavbě větrných elektráren. Humboldt, první z lokalit o rozloze něco přes 500 kilometrů čtverečních, disponuje hloubkou 500-1100 metrů. Druhá lokalita Morro Bay s rozlohou téměř tisíc kilometrů čtverečních má hloubku 900-1300 metrů.

Obě lokality by pak mohly přinést až 1,6 GW a 3 GW instalovaného výkonu v plovoucích elektrárnách. Kromě samotných větrných turbín bude také klíčový rozvoj připojovací infrastruktury.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Maly Jarda
16. květen 2022, 12:03

do roku 2050 ... 20 GW .. instalovaného ne skutečného výkonu .. taková trošku potěmkinova vesnice aby to vypadalo že i USA podporují Green Deal a ostatní svět se postrčil k destruktivním rozhodnutím

.. jelikož pro USA je Green Deal to co byla propagace komunismu pro Británii v 19.století (kdy Marx spokojeně seděl v Británii placený britskými průmyslníky a bankéři a propagující komunismus s pomocí Britských peněz v Německu a Rusku).. tj.vedení ekonomicko-politické války proti celému ostatnímu světu a zejména proti Evropě

Rejpal
16. květen 2022, 23:23

Ano přesně tak, skutečnost je taková , že USA neplánuje do roku 2050 žádné snížení emisí CO2 viz jejich EIA. Rozvoj OZE je u nich mírný a bude pokračovat tak jak to bude výhodné více méně tak , aby OZE pokryly růst poptávky po elektřině. Nakonec je to logické USA mají jedny z největších zásob fosilních paliv na světě a nemají žádný důvod od nich odcházet. Podobně si to naplánovala Čína, která plánuje odklon od fosilních paliv Čistě náhodně přesně tak , kdy si dotěžila svoje stále ještě obří zásoby uhlí. To jen EU si likviduje vlastní energetiku a zavírá doly odepisuje těžitelné zásoby a nové zdroje netěží , přitom zásoby nekonvenční zemního plynu jsou podle odhadů v EU podobně vysoké jako v USA tedy můžeme být zcela samostatní ve spotřebě zemního plynu a ještě můžeme vyvážet.

Ladislav Novák
19. květen 2022, 22:05

Kalifornie je je svou nespolehlivou energetikou související s levicovou zelenou politikou demokratů a různými regulacemi cen vedoucími ke sníženým investicím soukromých výrobců el. energie docela dobře známá. O dvou tisících blackoutů za 10 let (od 2018 zpět) už jsem tady psal. Z hlavních českých médií včetně aktivistické ČT se o tom nedozvíte nic. A tohle se o nich píše:

Kalifornie je varováním pro svět (24.9.2020)

Americký stát Kalifornie se již před lety vydal na cestu k zelené energetice i ekonomice. Výsledky jsou ale tristní. Dramaticky stouply ceny energií i zboží, Kalifornie se ale současně potýká s častými výpadky dodávek elektřiny. ...

... V Kalifornii se rovněž staly běžnou záležitostí výpadky elektřiny, protože energetická síť státu, která je více závislá na větrné a solární energii než jakýkoli jiný stát, jednoduše nedokáže uspokojit poptávku, napsal server msn.com.

Kalifornie ukazuje rizikovost obnovitelných zdrojů (Přemysl Souček 11.9.2020)

V Kalifornii, nejlidnatějším státě USA, probíhá progresivistický pokus na bezmála 40 milionech lidí. Stát totiž chce do roku 2030 mít polovinu elektřiny ze solárních elektráren, do roku 2045 pak má být veškerá elektřina z bezuhlíkových nebo obnovitelných zdrojů. Jenže ani ve slunné Kalifornii nesvítí slunce po tom, co zapadne. A tak, když došlo v pátek 14. srpna (2020) večer k očekávatelnému souběhu událostí – vysoké spotřeba elektřiny kvůli vedru největšímu za deset let, výpadku klasické elektrárny a západu slunce, nezbylo provozovatelům, než odpojit dodávku elektřiny dvěma milionům lidí. Energetici přitom viděli hrozící nebezpečí již pozdě odpoledne a kvůli nedostatku rezervních kapacit začali odpojovat velké odběratele. Jenže to nakonec nestačilo. ...

Zelené zítřky budou velkým dobrodružstvím. :-D

Jan Veselý
17. květen 2022, 09:50

A zase je to tady, fantasmagorie a spekulace bez reálného základu, v mnoha případech přesný opak toho, co se v reálu děje.

Ono, Jarouši, je to tak, že svět neřídí nějaká partička konspirátorů. Tohle ujeté myšlení u Andropova málem vyvolalo světovou válku, ale to byl čekista ve státě řízeném následníky politických konspirátorů a teroristů. Normální svět takhle nefunguje.

Ladislav Novák
20. květen 2022, 13:32

Zase samé lži a demagogie?

Ladislav Novák
16. květen 2022, 14:27

Kalifornie se svou bláznivou politikou nedostatku elektřiny, regulací cen a zeleného politického blouznění dopracovala k největšímu počtu blackoutů (přes 2000 za 10 let). Firmy v oboru IT napojené na celý svět přes Internet musely investovat do záložních generátorů na kapalná fosilní paliva, aby dokázaly udržet kontinuálně bezporuchový provoz bez výpadků...

Jan Veselý
17. květen 2022, 10:04

Kdepak, zase mimo. Hlavním důvodem těch výpadků dodávek v Kalifornii jsou požáry, které ničí i elektrická vedení. Není to náhodou, i díky klimatické změně, je Kalifornie suchá jak troud. Elektrárny jim fungují fajn, ale bez drátů elektřinu k uživatelům těžko dostanete.

Data hovoří jasně, i s těmi požáry je kalifornská síť v USA vysoce nadprůměrně spolehlivá a výrazně lepší než v těch uhelně plynových "rájích" na jihu a jihovýchodě USA.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se