Domů
Větrné elektrárny
Keňa oficiálně uvedla do provozu největší větrnou farmu v Africe
Větrné elektrárny

Keňa oficiálně uvedla do provozu největší větrnou farmu v Africe

Keňský prezident Uhuru Kenyatta dnes slavnostně uvedl do provozu rozsáhlou větrnou farmu, zřejmě největší v Africe. Farmu tvoří 365 větrných turbín v údolí u jezera Turkana na severozápadě země, které mají zemi dodávat až 17 procent veškeré elektrické energie. Jejich provoz má také snížit cenu elektřiny a přilákat do východoafrické země zahraniční investory, píší zahraniční agentury.

Náklady na výstavbu farmy o výkonu 310 megawattů dosáhly výše 680 milionů dolarů (téměř 15,5 miliard korun) a jedná se tak o největší soukromou investici v historii země. Na projektu se podílela půjčkou ve výši 200 milionů dolarů (asi 4,5 miliardy korun) Evropská unie a dále jí financovalo konsorcium evropských a afrických soukromých společností.

„Keňa je bezpochyby na cestě stát se světovým lídrem na poli obnovitelné energie,“ prohlásil dnes Kenyatta.

Projekt byl podle agentury AFP od začátku bedlivě sledován zahraničními pozorovateli, protože měl být zkouškou toho, zda lze na kontinentu provádět rozsáhlé investice do obnovitelných zdrojů energie.

Keňa v současnosti produkuje většinu své elektřiny z vodních, geotermálních a větrných elektráren. Vláda má v plánu do roku 2020 vyrábět veškerou energii z obnovitelných zdrojů, nicméně podle některých environmentalistů tento úmysl zrazuje záměrem postavit uhelnou elektrárnu v oblasti Lamu. Její výstavba byla prozatím pozastavena, řada analytiků ji však považuje za zbytečnou.

Oblastí, ve které farma stojí, vane podle odborníků stabilní vítr a je proto pro výstavbu větrných elektráren výjimečně vhodná. Může být proto až dvakrát účinnější než obdobné stavby v Evropě či v Americe.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Josef
19. červenec 2019, 22:24

Elektrárna zbytečná ? To může napsat jen někdo kdo má místo mozku meloun Kenya má 1/3 obyvatel bez přístupu k el. energii. je jich 50 milionů vyrábějí 7x méně elektřiny než my. Jejich výroba el. energie se musí tak z 10 ti násobit, aby tam lidé mohli mít doma alespoň základní spotřebiče jako ledničku, sporák , televizi a nežili bídně. Musí stavět co nejvíce elektráren a vedení všech typů. Jinak co se týče článku pak těch 17% je kapacita a ne výroba. Díky těm VTE vzroste výroba okolo 10%.

Loudil
19. červenec 2019, 23:28

Také si myslím, že Keňa nemůže vůbec žádnou elektrárnu považovat za zbytečnou. Na konci r. 2018 měla celkovou instalovanou kapacitu 2.712 MW ,což je pro zemi územím velikosti Francie a s 50 miliony obyvateli "poněkud málo". 25 % obyvatel tam nemá vůbec přístup k elektřině a obyvatel rychle přibývá. Cokoli , co produkuje proud, tam musí být požehnáním.

Josef
20. červenec 2019, 01:10

Vy máte data k roku 18 ? Dal byste prosím odkaz děkuji

Loudil
20. červenec 2019, 10:47

Mám jen zprávu vydanou Reuters z 20.06.19 , snad se to překopíruje :

https://af.reuters.com/article/topNews/idAFKCN1TL0RA-OZATP

Loudil
20. červenec 2019, 11:13

TO : Josef

Zatím se mi to nepřekopírovalo, ale je to článek Reuters z 20.06.19 s názvem : "Kenya slashes 2030 power production targets as usage still low-media."

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se