Čínský fenomén krácení výroby elektrické energie zejména z větrných zdrojů (anglicky curtailment) se pomalu snižuje. K dosažení vytyčených cílů ovšem Číně zbývá ještě dlouhý kus cesty. Množství krácené (nevyrobené) energie ve větrných a solárních elektráren dosáhlo za první pololetí letošního roku v Číně stejné úrovně jako za celý rok 2015.

Množství nevyrobené elektrické energie větrnými elektrárnami, kterou umožňovaly povětrnostní podmínky vyrobit, avšak tato energie nebyla puštěna do sítě, bylo od ledna do září letošního roku 39 000 GWh. Průměrně byla výroba větrných elektráren krácena v tomto období o 19 %. Číně se tak daří postupně vylepšovat čísla z letošního roku, za první čtvrtletí byla výroba krácena průměrně o 26 %, za první pololetí to už bylo pouze 21 %.

Podle čínského 13. pětiletého plánu rozvoje energetiky pro období 2016 – 2020 je cílem omezit průměrnou míru krácení výroby větrných elektráren na 5 %.

Za prvních devět měsíců bylo v Číně nainstalováno ve větrných elektrárnách 10 GW, v tomto směru došlo k meziročnímu růstu o 28 %. Také z pohledu vyrobené elektřiny z větru došlo k meziročnímu nárůstu o 23 % na 169 000 GWh, zatímco průměrná doba využití instalovaného výkonu poklesla o 66 hodin na 1251 hodin.

Velké regionální rozdíly mezi výrobou a spotřebou

Podle ředitele centra pro výzkum ekonomiky energetiky na univerzitě ve městě Sia-men se s krácením výroby nejvíce potýká větrná energetika v řídce osídlených oblastech západní Číny. V těchto oblastech je spotřeba výrazně nižší, než jsou výrobní kapacity obnovitelných zdrojů.

Na východním pobřeží je spotřeba elektřina významně vyšší, ale jsou zde vysoké ceny pozemků, které vedou k prodražování výstavby nových výrobních kapacit. Pro uplatnění většího množství energie z OZE na trhu a splnění čínských plánů je tedy především klíčové posilování přenosových vedení.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *