Domů
Větrné elektrárny
Náklady výstavby větrných turbín rostou, Francie proto umožní novým parkům prodávat za tržní ceny
Větrné elektrárny na poli
Zdroj: Unsplash

Náklady výstavby větrných turbín rostou, Francie proto umožní novým parkům prodávat za tržní ceny

Francouzská vláda schválila 18měsíční odklad, ve kterém mohou nové větrné parky prodávat elektřinu přímo na velkoobchodním trhu. Jedná se o ochranné opatření, které má zvýšit příjmy z výroby elektřiny a vyrovnat tak zvýšené náklady výstavby.

Nárůst nákladů na výstavbu větrných turbín, který způsobila zejména post-covidová inflace, válka na Ukrajině a rostoucí cena materiálů, si  již vyžádal zásah francouzské vlády. Ta přijala nařízení, podle kterého mohou projekty o nejvíce šesti turbínách prodávat elektřinu přímo na velkoobchodním trhu, a to až po dobu 18 měsíců.

V průběhu tohoto období si provozovatelé menších větrných parků mohou zajistit vyšší výnosy, než kterých by dosáhli v rámci podpory, která je v tomto případě poskytována formou rozdílového kontraktu (anglicky Contract for difference). Vláda si od tohoto opatření slibuje, že minimalizuje počet projektů, které kvůli vyšším nákladům nakonec nebudou realizovány.

Rostoucí náklady na výstavbu větrných turbín ukazují například průměrné prodejní ceny jednoho z hlavních výrobců - dánské společnosti Vestas. Zatímco průměrná prodejní cena onshore větrné elektrárny v roce 2021 byla 830 000 EUR/MW, ve třetím čtvrtletí 2022 již cena dosáhla 1 060 000 EUR/MW.

Turbína V126 3,3MW Vahakyro Finsko. Zdroj: Vestas

 

Nové opatření se vztahuje na projekty, které byly či budou zprovozněny od loňského září do konce roku 2024 a o jejichž podporu bylo zažádáno před 1. červencem 2022. Zajištěná cena v rámci CfD by rovněž měla být indexována o inflaci, aby byly docíleny dostatečně vysoké budoucí příjmy. Stejně tak by dodatečné příjmy z prodeje za tržní ceny neměly dle serveru Montel podléhat dočasnému cenovému stropu o hodnotě 100 EUR/MWh, který pro větrné elektrárny nedávno schválila dolní komora francouzského parlamentu.

Opatření vlády současně ukazuje, že při současných cenách je výhodnější prodávat na velkoobchodním trhu. Dříve byly podpory nastaveny zpravidla výše, než byla tržní cena elektřiny. V současné energetické krizi se ovšem situace obrátila a naopak jsou vyšší tržní ceny.

Výhoda státní podpory je ovšem skrytá v dlouhodobé garanci podpory. Podpora je totiž garantována zpravidla nejméně na 15, ale mnohem častěji na 20 let.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Martin Prokš
5. leden 2023, 12:59

Dobrý den,

Hmm, asi jsem jen hlupák co vlastně nerozumí jak se točí svět, ale jsem na to velmi zvědavý. Na jakém trhu že by měla být prodávána produkce z VTE?

Jestli na future trzích, tak jsem zvědav jak zajistí dodržování kontraktu, případně z čeho budou platit odchylky? Jak pak bude vycházet ekonomika? Nebo budou ze zodpovědnosti za odchylku vyjmuti zatáhne to za ně stát?

Jestli na vnitrodenních trzích, pak jsem zvědav za jaké ceny ve finále budou prodávat a opět zda má šanci vycházet ekonomika?

Ale jak říkám, jsem jen zapšklý staromilec co nechápe moderní kouzlení ekonomů, burziánů a ideologů...

Emil
5. leden 2023, 13:09

Produkce se dál bude prodávat na denním trhu jako dosud, dosud se ale měla prodávat na bázi rozdílového kontraktu, kdy v případě nižší tržní než pevné kontrahované ceny stát doplácí provozovateli rozdíl, v případě vyšší než kontrahované oproti tržní ceně stát rozdíl naopak získává. Momentálně jsou tržní ceny tak vysoké, že by stát podle rozdílového kontraktu rozdíl získával, vzdává se ho ale ve prospěch provozovatelů, kterým tím chce kompenzovat vyšší náklady na výstavbu, a doufá že si tak výstavbu nerozmyslí.

koumák
5. leden 2023, 14:24

Takže socialismus- náklady sanovat ze státního rozpočtu, zisk nechat u soukromých majitelů.A Stát se stará, aby kapitalista nezbankrotoval. Asi také nechápu dnešní dobu.

Karásek
5. leden 2023, 20:21

Francie se hodně zapotí aby nahradila JE, které se budou za pár let odstavovat protože dožijí.

Emil
5. leden 2023, 20:32

Za pár let se ve Francii nikdo jaderné elektrárny odstavovat nechystá, a i kdyby hypoteticky chystal, tak disponibiliní zdroj se občasným nahradit nedá.

Martin Prokš
6. leden 2023, 10:10

Dobrý den,

Děkuji za upřesnění (že tedy jde o vnitrodenní trhy), ale pak je na místě moje skepse. Loňský rok je z pohledu cem elektrické energie ve Francii poněkud neobvyklý. Vlivem odložené údržby a dohánění dalších věcí bylo přes větší část roku odstaveno neobvykle hodně stabilních zdrojů. I díky tomu byly ceny výrazně zvýšené v podstatě téměř stále. Nyní jsou tyto zdroje připojované a lze očekávat, že ceny celkově budou klesat. I na těch vnitrodenních trzích. A v momentě kdy zafouká, tak budou klesat citelně. A postupné (byť pomalé) posilování severo-jižního propojení Německa dále usnadní propojení a přenosy větších objemů energie napříč Evropou z pohledu VTE.

Neboli když zafouká, lze očekávat, že ceny na vnitrodenním trhu ve Francii výrazně klesnou. Z toho pramení mé pochybnosti, zda to k něčemu bude a zda to někoho motivuje stavět nad rámec stávajících pobídek.

Emil
6. leden 2023, 11:16

Ceny nejen ve Francii určuje převážně cena zemního plynu, ve Francii momentálně chybí oproti stejnému období loňského roku jen 5 GW výkonu jaderných elektráren, což je z hlediska evropských cen relativně zanedbatelné množství, přesto jsou ceny elektřiny stále oproti dobám s levným plynem na několikanásobku dřívějších hodnot.

Provozovatelé větrných elektráren tímto návrhem mohou jen získat, sice ne každou hodinu kdy vyrábějí, ale v části hodin určitě ano, řekl bych i výrazně. Jak to ovlivní jejich rozhodování si netroufám odhadovat, u každého to bude asi jinak.

Karásek
5. leden 2023, 20:19

Přátelé, je velká inflace a všechno zdražuje. Hořčice zdražila z 7,90 na 19,90 Kč. Zdražení platí u spotřebního zboží, průmyslových výrobků i energií. Mimochodem, dnes jsem viděl na rodinném domě v městské zástavbě novou malou větrnou elektrárnu. V těch místech jsem se pohybovat cca 1 hod a pokud se točila, tak vydávala skoro neznatelný hluk. Někdy se točila pomalu, někdy opravdu rychle a ze vzdálenosti cca 10 metrů to bylo slyšet jen neznatelné. Jednalo se o rodinnou zástavbu ve velmi klidném místě, která byla narušena pouze hlukem ze vzdálené frekventované silnice.

Lukáš
5. leden 2023, 21:11

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

To si si teraz vymyslel, alebo si mal v hlave takú blbosť už dlhšie?
.

Karásek
5. leden 2023, 21:47

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Lituju tě zamindrákovanče, že si takhle potřebuješ zvyšovat sebevědomí.
.

koumák
5. leden 2023, 22:09

I na malou VTE potřebujete stavební povolení a to v zástavbě nedostanete. Takže jste viděl asi plašič holubů.

Karásek
5. leden 2023, 23:42

Jestli seš ty slepej, tak já ne. Na povolení jsem se zeptat nešel. Měli tam trubkovej stožárek cca 3 metry na střeše.

Petr prochaska
6. leden 2023, 01:30

Tak otázka je výkon takové větrné elektrárny, který bude hodně nízký v porovnání se soláry. Navíc v současnosti hodně fouká.

Martin P
8. leden 2023, 09:12

Zadejte "domácí větrná elektrárna" do vyhledávače a zjistíte, že jde o zařízení s inst. výkonem např. 600W. Může to být zajímavé v době jako nyní , kdy je šedivo a FVT dodává 5% jmenovitého výkonu. Neumím si ale představit, kdy by to v ulici mělo všech 20 domů a jaké to bude mít vliv na kvalitu spánku (hluk) apod.

Ivan Novák
5. leden 2023, 23:21

Předpokládám, že náklady na likvidaci po dožití zahrnuty nejsou, a ani není známo, jak by se to mělo technicky dělat neškodně pro ŽP. Recyklovat sklolaminát v příslušném množství je nadále oříšek.

Ivan Švančara
6. leden 2023, 10:13

neobtazujte nejakou recyklaciou, vadi vam, ze v Amerike este biju cernochov?

Pavel
8. leden 2023, 16:40

Tvoje fantasmagorie na téma černochů noční klid a cenu energie ve střední Evropě nijak neovlivní. Oze parodie na elektrárny ano.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se