Dodavatel větrných turbín Siemens Gamesa, který v loňském roce poprvé v objemu prodaného instalovaného výkonu překonal dánský Vestas, varoval před možným růstem cen větrných turbín. Důvodem má být růst cen oceli v důsledku obchodních sporů mezi Čínou a USA.

Obchodní spory mezi Čínou a USA způsobují další nepříjemnosti dodavatelům větrných turbín, kteří v současné době čelí zvyšujícímu se tlaku na cenu v důsledku ukončování státních dotací a přechodu na aukční mechanizmy pro udělování provozní podpory.

Růst ceny oceli vyvolaný uvalením cel se podle největšího dodavatele větrných turbín Siemens Gamesa promítne do výrobních nákladů dodávaných turbín. Společnost podle zahraniční agentury Reuters uvedla, že v současné době zjišťuje rozsah dopadu na výrobní náklady a na hospodaření společnosti v příštím roce.

CEO společnosti Siemens Gamesa Markus Tacke nicméně řekl, že je nepravděpodobné, že by společnost mohla celý nárůst nákladů přenést na zákazníky.

„Pohybujeme se na vysoce konkurenčních trzích. Pravděpodobnost, že můžeme přenést tyto efekty do cen, bych považoval za spíše nízkou,“ řekl Tacke.

Cena větrných turbín se stabilizuje

Společnost zároveň uvedla, že dopad rostoucí ceny oceli na letošní zisk nebude žádný díky dřívějšímu zajištění a kontraktům s dodavateli. Očekávaná EBIT marže pro hospodářský rok končící 30. září se tudíž stále pohybuje mezi 7 až 8 % a tržby v rozsahu 9 až 9,6 miliard eur.

Ačkoliv pokles průměrné prodejní ceny větrných turbín ve srovnání s loňských rokem je stále v řádu desítek procent, Siemens Gamesa uvedla, že se ceny objednávek stabilizovaly a že jsou stabilní již třetí čtvrtletí v řadě.

Siemens Gamesa, mezi jejíž akcionáře patří kromě Siemensu například také španělská energetická společnost Iberdrola, se stala v loňském roce největším dodavatelem větrných turbín z pohledu objemu prodaného instalovaného výkonu. Do té doby této statistice kraloval dánský Vestas.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *