Domů
Větrné elektrárny
V Nizozemsku roste největší zařízení na testovaní rotorů větrných turbín na světě
Ilustrace zařízení pro testování rotorů větrných turbín. Autor: IDOM
Ilustrace zařízení pro testování rotorů větrných turbín. Autor: IDOM

V Nizozemsku roste největší zařízení na testovaní rotorů větrných turbín na světě

Větrné elektrárny jsou jedním z hlavních nástrojů, na které vsází řada zemí pro dekarbonizaci svých energetických systémů. V případě offshore větrných turbín se v posledních letech výrobci stále více zaměřují na jejich zvětšování, aby snížili náklady dodávanou elektřinu. Konsorcium společností aktivních v odvětví větrné energetiky nyní staví největší testovací zařízení na světě, které má vývoj stále větších turbín usnadnit.

S prudkým růstem instalovaného výkonu větrných turbín na souši, především v Evropě, se stále více pozornosti věnuje instalacím na moři, kde turbíny nenaráží na odpor obyvatel či přísné regulace pro jejich výstavbu. Výstavba a provoz elektráren je na moři nicméně náročnější, a tak se výrobci turbín snaží zvětšovat jejich velikost, aby snížili jednotkové náklady na jejich výstavbu a údržbu.

Není tomu tak dávno, co společnost GE Renewable Energy představila a zprovoznila první prototyp své 12MW větrné turbíny Haliade-X. Pozadu však nezůstává ani konkurence, evropský výrobce turbín Siemens Gamesa letos představil návrh ještě větší turbíny, která má dosahovat výkonu až 15 MW.

Konstrukce takto velkých turbín s lopatkami delšími než 100 metrů klade vysoké nároky na použité materiály a technologie, které je nutné důsledně otestovat. Konsorcium společností GE Renewable Energy, LM Wind Power a TNO se tak rozhodlo pro výstavbu největšího testovacího zařízení pro rotory větrných turbín na světě. Výstavba zařízení, které roste v Nizozemsku a je spolufinancováno tamní vládou, by měla být dokončena letos na podzim.

„Větší turbíny jsou nezbytné pro formování tak nezbytné transformace energetiky. Bez inovací by byly větší turbíny příliš těžké a také nákladné, aby byly komerčně životaschopné. Svižná inovace v návrhu lopatek a rotorů větrných turbín, materiálů, výstavby a výroby umožnily zvětšování offshore větrných turbín a zvýšily jejich atraktivitu na celém světě,“ uvedl Peter Eecen, manažer u TNO Wind Energy pro výzkum a vývoj.

Testovací zařízení umožní prověřit odolnost a dynamické chování rotorů větrných turbín pod enormním zatížením způsobeným obřími lopatkami. Tyto znalosti následně společnostem umožní vylepšit návrhy jejich turbín.

„S tímto inovativním zařízením budeme schopni sami ověřit ložiska a systémy, které upevňují lopatky větrných turbín k rotoru a umožňují natáčení lopatek pro maximalizaci zachycené energie a zároveň snižují zatížení turbíny,“ řekl Hanif Mashal, viceprezident LM Wind Power Engineering.

Úvodní fotografie: Ilustrace zařízení pro testování rotorů větrných turbín. Autor: IDOM

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
Josef
31. srpen 2020, 09:56

Bohužel tyto zkušebny mají často vedlejší efekt a to ten, že výrobek je sice levnější, ale vydrží záruku + den, protože díky zkušebně výrobce zhoršuje mechanické vlastnosti výrobku tak, až najde tu mez, mezi tím kdy výrobek ještě vydrží testy a kdy už ne. Náklady na výrobu jsou sice nejnižší, ale na úkor životnosti a spolehlivosti výrobku.

Franta
31. srpen 2020, 10:43

... a kdy se konečně někdo začne seriózně zabývat problémem - turbulentním prouděním za větrnou elektrárnou, které reálně mění klima v Evropě?

A co takhle těžit neodym v EÚ? Abychom nepřenášeli produkci CO2 mimo EÚ, ale "sežrali" si to se vším všudy v naší "zelené" Evropě?

Eda
1. září 2020, 08:36

"Reálně mění klima" ? nějaký zdroj informace?

Pavel K
31. srpen 2020, 11:02

Prectete si toto. Nekdo se tim zabyval.

ekolist . cz / cz / publicistika / nazory-a-komentare / vetrne-elektrarny-klimaticka-pohroma

Ivan Novák
31. srpen 2020, 11:42

Dva provařené OZE propagandisty, kteří to psali, je obtížné brát úplně vážně coby vědce. Okusili vlastní medicínu z druhé strany, snaží se bránit svůj svět (pomocí poměrně důkladné rešerše k věci, ale už mají aktivistickou nálepku, kterou nebude snadné změnit. Pravděpodobně je výběr jejich pramenů tendenční). Konkrétní závěry vyvozují stejně nepodložené, jako zřejmě článek, na který reagují. Jediné, s čím lze souhlasit, je, že nevíme, jestli aktuální změny statistiky rozložení tlakových útvarů v atmosféře Evropy a okolí oproti dlouhodobým datům jsou náhodné nebo soustavné, popř. proč, a že pro seriózní vědu bude třeba několik desítek let pozorování.

Jan Veselý
31. srpen 2020, 17:09

Oni vyplodili něco, co má hlavu a patu a formu vědecké studie. Vy jste se zmohl akorát na argmentum ad hominem.

Ivan Novák
31. srpen 2020, 17:56

Jsou mladí, energičtí, a za to, co dělají, placení. Rozebírat, kde všude a jak se v tom článku dopustili skryté, zejména interpretační, manipulace, je nad mé síly. Chtěl jsem tedy aspoň upozornit, jak oba autory, pokud by se to k nim doneslo, tak nezaujaté čtenáře, že čert nikdy nebere jen půlku duše, ani vědcům.

Nedávný produkt ÚFA o využitelném potenciálu větru v ČR je smutný příklad nepořádného výstupu na "společenskou" objednávku, promarněná příležitost. A jestli Vám připadá i poslední část mého předchozího příspěvku ad hominem, není můj problém.

energetik
31. srpen 2020, 11:39

Na co neodym v těchto větrnících? Na magnetky pro nástěnku?

Bizon
31. srpen 2020, 16:55

Generátory s permanentnímy magnety jsou v poslední době ve VE hodně populární. Jsou jednoduché, žádné kartáčky nebo komutátory. Krom toho že mají skvělou výkonovou hustotu, tak nepotřebují nutně převodovku. Převodovky jsou drahé, náročné na výrobu a také jsou nejčastější příčinou poruch.

miro novak
31. srpen 2020, 11:15

Sergej Bubka zacinal na 600 cm, tam kde konkurencia uz davno skoncila. Kde veterne turbiny poprednych vyrobcov koncia tak na 15 MW, tam slovenska technologia zacina na 20-50, s vyhladom na stovky MW.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se