Městské prostředí není vhodné pro instalaci větrných elektráren. Nový koncept všesměrové větrné turbíny má ambice vyřešit problémy současných turbín a stát se tak ideálním řešením do měst. Dvojice inženýrů z univerzity Lancaster (Spojené království) se svým prototypem vyhrála letošní James Dyson Award.

Městské prostředí plné budov a rozličných překážek není vhodné pro provoz klasický větrných elektráren. Přestože i ve městech může být velmi větrno, proud vzduchu často mění směr a intenzitu. Možným řešením pro taková prostředí je všesměrová větrná turbína O-Wind turbine, která umožňuje využít proudění vzduchu v horizontálním i vertikálním směru, a to bez využití převodovky. Taková turbína pak zabírá méně místa a je díky menšímu množství komponent i méně náročná na pravidelnou údržbu.

Papírový model turbíny při prezentaci funkčnosti. Zdroj: The James Dyson Award

Vzorem turbíny byl projekt NASA pro Mars

Inspirace pro turbínu pochází z projektu, který vymyslela NASA při snaze sestrojit větrem poháněné monitorovací zařízení na povrchu Marsu. Na povrchu „rudé planety“ ovšem vyvstal problém s proměnlivostí směru proudění. Projektem NASA se inspirovala dvojice inženýrů (Nicolas Orellana a Yaseen Noorani) z univerzity Lancaster. Původní koncept pro Mars přetvořili do projektu větrné turbíny, která je schopna převádět energii větru na rotaci, ať již vítr fouká z kteréhokoliv směru.

Turbína má kulovitý tvar s jednou osou rotace. K pohybu turbíny je využíváno principu Bernoulliho rovnice. Při proudění vítr vstupuje do turbíny větším otvorem a opouští ji otvorem menším. Tím dochází k tlakové změně, která vede k roztočení turbíny. Kompaktní velikost turbíny ji předurčuje k provozu například na střechách, či balkonech domů. Rozšiřuje se tím pole působnosti větrné energie i pro malé výrobce na úrovni jednotlivých domácností.

Ocenění a budoucí plány

Vývoj turbíny stále probíhá. První testování s papírovými modely dopadlo dobře, a v současnosti proto započalo testování ve větrném tunelu. Testy probíhají na univerzitě v Lancasteru, kde byly pro účely testování vytištěny 3D modely turbíny. V současnosti je cílem testů zvýšit u turbíny účinnost.

Koncept turbíny zaujal i porotce v soutěži The James Dyson Award, kteří tento projekt zařadili mezi International Top 20. Do budoucna autoři předpokládají i možnost testování podobného modelu turbíny pro provoz v přílivových elektrárnách.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *