Domů
Větrné elektrárny
Polsko navrhne nová pravidla pro minimální vzdálenost větrných elektráren od obydlí ještě letos
Polská vlajka. Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Polsko navrhne nová pravidla pro minimální vzdálenost větrných elektráren od obydlí ještě letos

Polsko plánuje aktualizaci zákona zavádějícího pravidla pro stavbu větrných elektráren od obydlí a chráněných oblastí. Větrné turbíny nyní musí být umístěny minimálně v 10krát větší vzdálenosti, než činí jejich nejvyšší bod. Toto pravidlo zavedené v červnu roku 2016 téměř zastavilo instalace větrných elektráren na pevnině. První návrh nového znění zákona by měl být připraven do poloviny roku, platit by pak mohl od 1. ledna 2021.

Polská ministryně rozvoje minulý tyden oznámila, že pracuje na přípravě novely zákona stanovujícího pravidla pro výstavbu větrných elektráren. Ty musí od července 2016 stát v minimální vzdálenosti tzv. 10H od obydlí a chráněných oblastí. Pravidlo 10H určuje vzdálenost jako desetinásobek nejvyššího bodu, kterého dosáhne lopatka elektrárny. V praxi tak nelze postavit elektrárnu ve vzdálenosti 1,5 – 2 kilometry od obydlí. Nový návrh zákona by měl vzniknout do poloviny roku, v účinnost by pak mohl vejít od 1. ledna 2021.

„Zkoumáme nejlepší možné přístupy, které jsou v zemích EU závazné. Ministerstvo chce zákon liberalizovat, ovšem s velmi silným ohledem na hlas místních komunit v rozhodovacím procesu,“ uvedla ministryně Jadwiga Emilewiczová.

Instalovaný výkon větrných elektráren v Polsku mezi lety 2005 a 2016 vzrostl z 83 MW na 5 807 MW. Od zavedení pravidla do současnosti pak bylo instalováno pouhých 74 MW.

„Toto pravidlo nejenže zablokovalo rozvoj větrné energetiky, ale také ztížilo provádění územního plánování obydlených oblastí,“ uvedlo polské Sdružení pro větrnou energii.

Polská vláda po loňských volbách zaujala pozitivnější přístup k obnovitelným zdrojům energie. Odpovědnost za energetickou politiku země se pak ze zrušeného Ministerstva energetiky posunulo k nově vytvořenému Ministerstvu pro klimatické změny.

Odpor proti stavbám větrných turbín v blízkosti obydlí řeší také sousední Německo. Pravidlo 10H pro výstavbu větrných elektráren platí například v Bavorsku od konce roku 2014, kde se obdobně výstavba nových elektráren zastavila. Německá vláda loni na podzim představila nové pravidlo v podobě omezení vzdálenosti výstavby nových větrných turbín a repoweringu na minimálně 1 kilometr, což podle zástupců větrného průmyslu může ohrozit naplnění klimatických cílů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
PE
22. leden 2020, 15:26

Drahany to maji cca 1Km, neni problem....

Vladimír Šťastný
23. leden 2020, 07:33

Myslím, že Poláci nedělají dobře. Pravidlo 10H je rozumným kompromisem mezi přípustnou vzdáleností a tím, kde pak větrníky skutečně stojí. Ono totiž nejde jen o tu vzdálenost, ale také o místní podmínky tzn. v jak členitém terénu větráky stojí, jak je ten terén zarostlý a tím pro zvuk odrazivý a nejdůležitější parametr je v tom, v jakém směru ve smyslu směru převažujících větrů obec nebo město stojí od větrné farmy. Když je totiž po směru, je i těch 1,5-2km málo, proto píšu o kompromisu.

Nejpodstatnější na věci je ovšem možnost práva veta, které by měli mít občané. Jestliže pan nebo paní PE výše píše, že to mají 1km a nemají problém, pak je to OK a nic stavbě nebrání. Z vlastní zkušenosti ale můžu napsat, že my to máme 2,5km po větru a problém máme permanentní.

Další věcí která hovoří proti je fakt, že se obce a města neustále rozrůstají a větrníky, rovněž neustále, rostou do výšky. Když si dají dnes obce odstup pouhý kilometr, nemají kam expandovat a pokud jim tam dnes nainstalují 150m stroj, mohou se jen modlit, aby ten příští nebyl o 100m vyšší.

I tak je ten odstup pouhého kilometru dnes napadán lobby výrobců a investorů, jako moc veliký. Já myslím, že je na čase si přiznat, že suchozemské lokality v Evropě, kde fouká alespoň trochu, jsou více méně využity, a pokud někdo chce větrnou energetiku dále rozvíjet, musí s ní jít na moře a to i za cenu, že to bude mnohonásobně dražší.

Kolemjdouci
23. leden 2020, 10:08

Muzete prosim blize popsat a upresnit vase tvrzeni "my to mame 2,5km po větru a problém máme permanentní"?

Jinak vyskove taky musi existovat nejaka omezeni, uz kvuli letadlum, vrtulnikum a dnes i dronum (treba armady nebo policie).

Diky.

Vladimír Šťastný
23. leden 2020, 10:53

To mohu, jistě. Tím, že jsme po větru, se k nám snadněji šíří hlukové imise. Specifickým problémem naší lokality je také to, že farma se nachází asi o 100-150 m nadmořské výšky výše, než naše obec. Zatím co na farmě fouká a větrníky se točí, u nás bývá hlavně v přechodném období ráno a večer klid, přičemž v těchto obdobích je farma nejvíce slyšet. Pokud bychom byli ve stejné nadmořské výšce, pravděpodobně by zvuk zanikl v hlukovém pozadí, ale nejsme.

Měřili jsme i intenzitu hluku a výsledkem hodnot mezi 37-39,5 dB jsme se vešli i do nočního hlukového limitu. Jenže to je přesně to, co se snažím sdělit. Pokud bydlíte v lokalitě, kde byl do té doby klid, pak ani dodržení hlukových limitů neznamená, že máte ticho. Navíc nám hrozí, jen v našem katastru, výstavba dalších, asi 14ti strojů, které by navíc byly vyšší a měly by se přiblížit až na necelých 600m.

Vladimír Šťastný
23. leden 2020, 10:57

K výšce, pokud není definována Územním plánem obce, který ale každá obec nemá a který také někteří investoři ignorují, se moc nepřihlíží. Pokud se armáda vyjádří kladně, není to parametr, který by investory příliš brzdil.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se