Projekt první severoamerické offshore větrné elektrárny na jezeře dostal od amerického Ministerstva energetiky přislíbeno 40 milionů dolarů. Elektrárna o celkovém instalovaném výkonu 20,7 MW by měla vyrůst do konce roku 2018.

Projekt Icebreaker společnosti LEEDCo je prozatím jediným rozpracovaným offshore projektem ve Spojených státech umístěným na jezeře. Pilotní projekt tak bude důležitý zejména pro ověření možnosti výroby elektrické energie z větru v oblasti Velkých jezer (The Great Lakes), která může skýtat celých 20 % veškerého potenciálu pro offshore větrné elektrárny v USA.

Projekt Icebreaker by se měl sestávat celkem z šesti větrných turbín, každé o výkonu 3,45 MW. Celkové náklady na realizaci projektu společnost odhaduje na 120 mil. USD, přičemž až 51 mil. by firma mohla obdržet v rámci federální podpory.

Projekt Icebreaker poloha
Šest vetrných turbín bude umístěno ve vzdálenosti 8 až 10 mil severozápadně od Clevelandu, druhého největšího města státu Ohio. Zdroj: leedco.org

Lokalita jezera Erie na severu Ohia nabízí s rychlostí větru v rozsahu 7 až 9 metrů za sekundu podmínky podobné těm, které panují na velké části západního a východního pobřeží Spojených států. Podle studie americké NREL (National Renewable Energy Laboratory) nabízí vody jezera Eire pro výrobu elektřiny z offshore větrných elektráren potenciál až 46 GW, nicméně s velkou pravděpodobností nebude v budoucnu využita ani pětina této hodnoty.

Přestože se Spojené státy v posledních letech rozvoji obnovitelných zdrojů věnují velmi intenzivně, offshore větrným elektrárnám se velké pozornosti prozatím nedostává. Vůbec první offshore větrný park v USA, který po svém dokončení nabídne s 30 MW dostatek elektrické energie pro 5000 tamních domácností, má být zprovozněn do konce letošního roku.

Zdroj úvodní fotografie: Flickr @Department of Energy and Climate Change

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *