Domů
Větrné elektrárny
Shell a ScottishPower spojí síly při výstavbě plovoucích větrných elektráren
WindFloat projekt plovoucí offshore větrné elektrárny společnosti EDP. Zdroj: EDP Renewables
Zdroj: EDP

Shell a ScottishPower spojí síly při výstavbě plovoucích větrných elektráren

Společnosti Shell a ScottishPower se domluvily na vzájemné spolupráci při výstavbě plovoucích větrných elektráren. Do červencové skotské aukce o mořské dno společně podaly hned několik nabídek. V případě úspěchu, který by měl být znám nejpozději na začátku příštího roku, plánují společnosti vybudovat ve skotských vodách první plovoucí větrnou farmu většího rozsahu. Společnosti to uvedly v tiskové zprávě.

Britsko-nizozemský ropný koncern Shell a skotská ScottishPower minulý týden oznámily spolupráci na výstavbě plovoucích větrných elektráren. Dohromady společnosti podaly několik nabídek do aukčního kola o skotské mořské dno, které končilo 16. července. Očekává se, že výsledky aukce ScotWind Leasing by měla pořádající Crown Estate Scotland oznámit na začátku roku 2022.

„Skotsko je největrnější zemí v Evropě a disponuje největším a nejzkušenějším sektorem offshore větrné energetiky. Spojení zkušeností a odborných znalostí společností ScottishPower a Shell znamená, že jsme perfektně připraveni na vývoj rozsáhlých plovoucích větrných elektráren. Zároveň tvoříme nový zelený průmysl s obrovským potenciálem pro export našich dovedností a zkušeností do celého světa," uvedl generální ředitel společnosti ScottishPower, Keith Anderson.

Spolupráce by měla navázat na dosavadní úspěchy ScottishPower jako jednoho z největších stavitelů offshore větrných elektráren ve Spojeném Království a na mnoholeté zkušenosti společnosti Shell z nehostinných vod Severního moře.

Potenciál plovoucích elektráren

Plovoucí větrné elektrárny jsou vhodné pro použití v hlubších vodách, kde není možné vybudovat pevné základy, což je právě případ skotských vod. Cílem společností je urychlit vývoj technologie plovoucích elektráren prostřednictvím snižování nákladů a snižováním technologických rizik.
„Pokud bude naše nabídka úspěšná, společnosti Shell a ScottishPower jsou plně odhodlány spolupracovat se skotskými komunitami a podniky na rozvoji dodavatelských řetězců a odborných znalostí. Díky tomu by se Skotsko mohlo stát světovým lídrem v oblasti plovoucích větrných elektráren. V Shell pokračujeme v rozšiřování naší kapacity vyrábět, obchodovat a dodávat čistší energii našim zákazníkům a také hrát naši roli při dosažení uhlíkové neutrality Spojeného království,“ řekl ředitel Shell UK, David Bunch.

V současné době je na světě instalováno pouhých 74 MW instalovaného výkonu v plovoucích větrných elektrárnách. Tento výkon by měl do konce roku vzrůst o zhruba 50 MW, ovšem do budoucna skrývá potenciál právě pro oblasti s vyšší hloubkou vody.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se