Domů
Větrné elektrárny
Statkraft snížil hodnotu svých švédských větrných farem, elektrárny si "kanibalizují" zisky

Statkraft snížil hodnotu svých švédských větrných farem, elektrárny si "kanibalizují" zisky

Norská státní energetická společnost Statkraft snížila hodnotu svých větrných elektráren ve Švédsku. Podle výkonného ředitele společnosti stojí za nižší hodnotou švédských větrných aktiv především kanibalizační jev, kdy s rostoucím výkonem větrných elektráren klesá tržní cena právě v době, kdy zdroje vyrábí nejvíce elektřiny.

Statkraft, který je mimo jiné díky svému portfoliu norských vodních elektráren největším výrobcem elektrické energie z obnovitelných zdrojů v Evropě, snížil odpisem hodnotu svých švédských větrných farem o 38 milionů eur (bezmála 1 miliarda Kč).

Snížení hodnoty souvisí především s očekáváním nižších budoucích zisků z důvodu růstu instalovaného výkonu větrných elektráren ve Švédsku.

„Jelikož většina výroby bude probíhat ve stejnou dobu, naše očekávání budoucího zisku jsou nižší než dříve. Průměrný zisk větrné farmy bude značně nižší než průměrná spotová cena, protože většina výroby bude v hodinách s nízkými cenami,“ řekl podle serveru Montel Christian Rynning-Tønnesen, výkonný ředitel společnosti Statkraft, při prezentaci výsledků skupiny za třetí kvartál.

Se současnými odpisy tak Statkraft snížil hodnotu svých švédských větrných elektráren od roku 2015 již celkem o 283 milionů eur (7,2 miliardy Kč).

S růstem výkonu si elektrárny kanibalizují zisky

Za snížením hodnoty větrných aktiv stojí takzvaný kanibalizační jev, kdy v době nejvyšší výroby elektrárny snižují spotovou tržní cenu, čímž v důsledku dosahují nižší realizační ceny, než je tržní průměr.

Tento jev je podle serveru Montel nejsilnější právě na severu Švédska, kde je průměrná tržní cena elektrické energie v letošním roce nejnižší z celé Skandinávie a kde leží většina větrných farem společnosti Statkraft. Statkraft ve Švédsku provozuje celkem čtyři větrné farmy o celkovém instalovaném výkonu 514 MW.

Výkon větrných elektráren ve Švédsku v posledních letech výrazně vzrostl a ani letošek by neměl být výjimkou. Podle skupiny Svensk Vindenergi by jen letos měl celkový instalovaný výkon švédských větrných elektráren vzrůst o 30 % na 9,6 GW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(58)
Vladimir Wagner
30. říjen 2019, 14:16

Výkonnému řediteli firmy Statkraft by měli pan Vaněček a pan Veselý vysvětlit, že je to nesmysl, že k žádné vzájemné kanibalizaci větrných elektráren nedochází. Nic takového podle nich přece neexistuje. Takové nesmysly, že by to mohl být problém, hlásají přece jen zbloudilí pánové Wagner, Hájek a Emil.

Pro další firmy to zatím problém není jen z toho důvodu, že mají garantované dotované ceny. Takže se tato kanibalizaci projevuje pouze ve zvyšování poplatků na OZE dotace vybíraných u spotřebitelů a tedy zvyšováním cen elektřiny pro spotřebitele.

Pavel K
30. říjen 2019, 15:53

Muzete mi prosim vysvetlit, jak kanibalizace - tudiz snizovani cen, muze zvysovat ceny konecnym spotrebitelum? Muj selsky rozum nemuze najit spravny algoritmus. Z toho malinka, co vim o nemeckych dotacich bych spis usoudil, ze cena bude zlevnovanim silove elektriny stejna, mirnym zdrazenim taky stejna (jelikoz soutezena cena je vyssi nez aktalni silova) a velkym zdrazenim se zdrazi (tam nedostanou majitele OZE zadnou dotaci). Nebo se pletu?

No a kdyz tak nad tim premyslim, toto je spis obrovsky problem pro elektrarny, ktere maji bud drahy provoz nebo investicni naklady a nejdou snadno regulovat. Tato kanibalizace totiz dopadne na vsechny, ne jen na VTE ale i FVE, VE, JE, uhelky. Vidim tam docela sanci pro plynove a slusne zisky pro akumulaci (PVE). Mimochodem, stejna firma nevlastni norske vodni elektrarny a soustavy Norks a Svedksa nejsou propojene, ze by dokazali kanibalizaci vyrazne zmirnit regulaci pomoci VE?

Radim
2. listopad 2019, 15:31

Tuším 15 let mají garantované ceny, ve výši násobků okamžité ceny silové elektřiny. Po tuto dobu jsou majitelé větrníků v pohodě a ve vatě, protože dostávají peníze vždy, když dostatečně fouká vítr. Ať fouká a elektřinu vyrábí nebo fouká a mohou vyrábět, ale kvůli nadbytku elektřiny příslušné množství nevyrábí. Nebo ať tu vyrobenou elektřinu rozvodné závody dají někomu zadarmo, protože je nadbytečná. Rozdíl mezi výkupní cenou větrníku a okamžitou silovou cenou elektřiny platí dle rozhodnutí politiků spotřebitel.

Jakmile ale období garantovaných cen skončí, dodávají elektřinu do rozvodné sítě za okamžitou cenu silové elektřiny. Která je ovšem vždy, když fouká vítr, kvůli nadbytku elektřiny z ostatních větrníků, hlavně těch s ještě garantovanou výkupní cenou, velmi nízká nebo nulová až záporná.

Neboli jakmile skončí období garantované výkupní ceny, větrníky si nemusí vydělat ani na svou údržbu, která je, zvláště u větrníků v moři, vzhledem k náročnosti takových staveb a mořskému prostředí, relativně dost nákladná. Natož na nějaké zisky majitele.

Proto je provoz větrníků, jakmile období garantované výkupní ceny skončí, pro majitele ztrátový. Majitelům se vyplatí, i když by tam ty větrníky mohly stát ještě 20 nebo 40 let a vyrábět, ty větrníky zbourat a na jejich místě postavit nové, které zase mají období garantovaných cen, kdy jsou výdělečné.

A to je právě ta kanibalizace.

Vladimir Wagner
30. říjen 2019, 16:50

Tak nevím, co označujete za selský rozum. Já jsem měl vždy představu, že je to zdravý logický rozum a ten by vám měl vysvětlení snadno přinést. To je toto. Dotované větrníky mají garantované ceny dokonce i v případě, že nevyrábí. Takže, pokud je cena silové elektřiny malá a pokryje jen malou část dotované ceny, tak musí velkou část dorovnat EEG doplatek na dotovanou cenu. Pokud dokonce se elektřina neodebere, tak se musí uhradit celá cena. Ty dotované ceny jsou většinou vyšší než tržní průměr. Takže v případě kanibalizace dochází ke zvýšení EEG přirážky. V Německu to navíc je přirážka, která se přesouvá z velké části od velkých průmyslových spotřebitelů k domácím spotřebitelům. Takž zvýšení cen pro ně může být docela velké.

Jinak zdroj, který jede pořád, tak využívá i období, kdy nefouká nebo fouká spíše méně a cena elektřiny je vysoká až velmi vysoká (takového období je mnohem více, než s ideálními větrnými podmínkami). Takže dosahuje alespoň průměrné ceny. Naopak větrníky, a o tom se píše v článku, v době ideálních podmínek, kdy vyrobí nejvíce, dostávají cenu nízkou až extrémně nízkou. A to je ta kanibalizace. Ty jaderky to tak příliš zásadně neovlivní. Ty jsou na tom špatně v místech USA, kde je velmi laciný plyn a tam nedokážou ekonomicky konkurovat levným plynovkám. To ale pro Evropu neplatí. Ta plyn nemá a už vůbec ne laciný.

Pavel K
30. říjen 2019, 17:04

Aha, ja myslel, ze cena za 1 kWh je pro koncoveho zakaznika stejna a je jedno za kolik VTE proda svou elektrinu (pokud za lacino, zakaznik doplati v cene dotaci, pkud draho (a vejde se do prumerne ceny), pak dotace je minimalni ci nulova. Ono je to tedy jinak, ze kazdym dnem je silova cena + EEG poplatek pro nemeckou domacnost jina?

Mate nekde statistiky, kdy treba v tom severnim Svedsku nefouka ci fouka tak malo, ze VTE nevyrabi? Takze je to tedy ve vice jak v polovine casu, kdy vyrabi mene nez v ocekavanem (ne nominalnim) vykonu? Je to tak i s nasimi vetrniky, ze ve vice jak v polovine casu nevyrabi?

Vladimir Wagner
30. říjen 2019, 22:32

Na průběh výrobu větrníků během roku nejen ve Švédsku se můžete se podívat třeba do Energostatu na tomto serveru.

Jinak to, co je vidět i tam, je, že dominantní část vyrobí ve větrných dnech, kdy hodně a stabilně fouká. V té době pro ně optimálních podmínek běží na nominální výkon. Ovšem v té době jsou ceny snížené právě z důvodů, které popisuje článek.

O tom, jak je to s využitím našich elektráren a poměru příznivých a nepříznivých dní jasně něco vypovídá střední koeficient ročního využití, který je okolo 20 %.

Pavel K
30. říjen 2019, 22:43

Diky a jak je to s tou cenou v Nemecku? Opravdu behem roku pro koncoveho spotrebitele tak silene kolisa? A kdyz se delaji aukce, je ta cena za MWh za maximalni mozny vykon elektrarny, nebo za opravdu vyprodukovany. Chapu, ze kdyz elektrarna vyrabi, ale distributor neodebira, tak elektrarne i tak plati. Toto je zahrnuto v distribucni slozce ceny, ze?

Pavel K
30. říjen 2019, 22:47

Nevite jeste, kde bych nasel instalovany vykon za kazdy druh elektraren za obdobi?

Vladimir Wagner
30. říjen 2019, 23:02

Pane Pavle K, cena pro spotřebitele se pochopitelně nemění každý den. Zjednodušeně je to tak, že obnovitelné zdroje mají dotované ceny (většinou vyšší i daleko vyšší než ty stanovené na burze či jinde). Rozdíl mezi dotovanou cenou a cenou silové elektřiny je doplacen tím, co se vybere od spotřebitele. Pochopitelně se to však nedělá v "denním" režimu, ale celková suma zaplacená v dodacích se rozpočítá na jednotku dodané elektřiny a ta je ve faktuře uvedena jako EEG příplatek. Vyhlašuje se za určité období. Pokud dochází k té kanibalizaci, tak tento příspěvek v každém dalším období roste. Platby za neodebranou elektřinu z dotovaných obnovitelných zdrojů se myslím započítají do EEG.

Pavel K
31. říjen 2019, 07:44

Chapu spravne, ze pokud dochazi ke kanibalizaci, tak ten prispevek roste, ale cena silove elektriny klesa, takze konecna cena je stejna? Nebo je to jinak? elektrarny prodaji za mene, zakaznik zaplati stejne a jeste doplati rozdil elektrarnam? Kde tedy ten rozdil zustane? U velkoobchodniku s elektrinou?

Vladimir Wagner
31. říjen 2019, 07:54

Nemáte pravdu. Pokud dotované zdroje silně ovlivňují cenu, znamená to, že levné nedotované zdroje jsou nahrazovány silně dotovanými zdroji, které mají cenu většinou o dost vyšší, než je ta, která by byla u silové elektřiny bez jejich vlivu. Zákazník tak v každém případě platí více. Konečná cena, kterou musí zákazníci hradit, tak v tomto případě, jak jsem psal, roste.

Pavel K
31. říjen 2019, 08:01

O dost vyssi znamena o kolik procent? A neni ta dotace jen na urcite obdobi? Takze jste vuci takove to dotaci?

Nevite, jaka je podminka od CEZu ohledne dostavby dalsich bloku JE u nas?

Milan Vaněček
31. říjen 2019, 08:04

Naprostý žvást pana Wagnera. Ceny silové elektřiny před silným nástupem OZE od cca 2010 byly vyšší než současné (které jsou navíc zvednuty vysokými CO2 povolenkami). Podívejte se na serveru Kurzy.cz na vývoj cen. Pan Wagner opět uvádí nepravdivé údaje.

Pavel K
31. říjen 2019, 08:52

Dekuji, koukam,z e ted jsou na urovni zacatku roku 2012.

Jak mi toto pan Wagner osvetli? Jak je na tom ta soutezena cena za OZE? Ona od 2010 stoupa, stagnuje ci klesa?

Emil
31. říjen 2019, 09:13

Pavle, zjevně jste nepochopil, že pan Vaněček, jak je jeho zvykem, manipuluje s tvrzeními ostatních. Pan Wagner psal, že roste "konečná cena, kterou musí zákazníci hradit", a pan Vaněček to prohlásil za žvást, protože klesla cena SILOVÉ elektřiny, což je pochopitelně úplně něco jiného. Ta je pro spotřebitele vcelku nezajímavá. Pro něj je podstatná právě ta konečná cena, kterou má na faktuře.

Milan Vaněček
31. říjen 2019, 09:44

V energetice a na webu Oenergetice se bavíme především o ceně silové elektřiny ve středoevropském regionu, tu též vidíte na kurzy.cz. O tu, o čistou udržitelnou energii jde v Energy transition.

Co s touto cenou komodity nakonec ten který stát udělá, to už závisí na něm.

Jsou státy, kde ERÚ, vláda a parlament rozhodnou nekvalifikovaně o nejvyšší podpoře fotovoltaiky na polích ve světě v letech 2009-10 a my v ČR tedy musíme platit zbytečně teď už asi 27 miliard Kč ročně.

Plus cenu za distribuci která dominuje v domácích účtech si též ERÚ stanovil nesmyslně vysokou a opět ji zvýšil.

Jsou státy jako Německo kde občané (cca 80%) vyžadují zavření jaderných elektráren a jejich náhradu pomocí OZE, především větrem a fotovoltaikou. A připlatí si na to (mnohem méně než my vzhledek k tomu kolik vydělávají).

To je demokracie,

resp v našem případě "divoký kapitalismus" devatenáctého století.

Tohle vše pan Wagner i Emil vědí, ale protože jsou lobysty předraženého nového jádra tak musí mlžit, ohýbat realitu a říkat vždy jen část pravdy (=pokroucená pravda=desinformace).

NN
31. říjen 2019, 10:05

Ad: Milan Vaněček 31. říjen 2019, 08:04

Obrat cen EE na burze nastal cca po 1Q/2016, obrat vzhůru cen povolenek ovšem až po 1H 2017. Lze to vysvětlit (jen?) zvyšováním/tlačením podílu OZE? (A působení cen EUA?).

Povolenky Tady.

Emil
31. říjen 2019, 10:12

Pavle, tak toto je pan Vaněček v celé své kráse. Vy jste se ptal na konečnou cenu pro spotřebitele, pan Wagner Vám odpověděl, že konečná cena pro spotřebitele roste, načež se do toho vloží pan Vaněček, který to označí za žvást a začne tu mávat grafem ceny silové elektřiny a tvrdit, že se tu o konečné ceně elektřiny nebavíme a klasicky blábolit cosi o jaderných lobbistech. Doufám že jako ilustrace, jak vážně tohoto člověka brát, je tato ukázka dostatečná.

Josef
31. říjen 2019, 00:32

Jo jenže tento jev je z velké části legislativní problém. Zákazníci totiž nemají možnost na přechodně levné elektřině profitovat to znamená že cena silové elektřiny nemá ( krátkodobě) žádný vliv na odběr. Kdyby existovala lepší legislativa , pak by mnoho odběratelů v době nízkých cen svůj odběr prostě zvýšilo a ceny by nepadaly tak nízko o tom by měly být inteligentní sítě technicky to není problém vymyslet , ale chybí legislativa.

Milan Vaněček
31. říjen 2019, 09:46

Souhlas.

Ivan Novák
31. říjen 2019, 12:12

Zvýšit odběr umění není. Operativně snížit odběr, to je ten oříšek, který je třeba louskat (asi by v domácnosti sotva šlo zastavit pračku, vypnout troubu, ledničku, žehličku. Co jde, už řídí HDO).

Zíma
31. říjen 2019, 14:31

Zvýšit operativně odběr už možná také brzo nepůjde.

Opět se chystá změna tarifní struktury. Pravděpodobně zase budou chtít (už jednou odmítnuté) drastické zvýšení platby za jistič.

Takže pak s nízkým jističem nepůjde operativně zvýšit odběr v době dostatku a levné elektřiny, nebo nízkého zatížení sítě za účelem akumulace. Je úplně jedno, jestli do bude do chemických akumulátorů, do vody, nebo i jinak. To totiž umožňuje zase v době vysokého zatížení (a drahé elektřiny) ten odběr operativně snížit.

Porovnejte třeba topení do vodní akumulace se sazbou NT 8 hodin a nebo přímotopem s NT skoro celý den. Už dnes se akumulace žádoucí pro stabilitu sítě kvůli nastavení tarifů nevyplatí. Pokud se to dále znevýhodní vysokou platbou za vyšší jističe, nebude svou spotřebu přesouvat z doby vyššího zatížení sítě nikdo.

Martin Hájek
30. říjen 2019, 14:29

Brzy uvidíte v celé EU. Sen o tom, že větrníky půjde stavět bez podpory, se rychle rozplývá, podřezávají si totiž samy pod sebou pomyslnou ekonomickou větev. Není to nic nového ani objevného, jenom někteří teď budou mít trochu složitější tato fakta nadále ze svých úvah vytěsňovat.

Milan Vaněček
30. říjen 2019, 18:13

Moc rád to panu Wagnerovi vysvětlím, aspoň bude vidět za koho kope. Pro stamiliony spotřebitelů v EU je budoucí nízká cena elektřiny z obnovitelných čistých zdrojů něco, z čeho budou mít radost. Jde o to zdroje postavit, nyní už se začíná stavět bez dotací a pak vlastní provoz je prakticky zadarmo, cena paliva ve VtE a FVE a VE je nula, údržba a obsluha nesmírně levná.

A tak cena elektřiny po velkou většinu dní v roce může být velmi nízká. A když nefouká, je noc a voda a biomasa nestačí, výrobu zajistí plynové elektrárny, s pomocí akumulace a "chytré síťe".

To, co nazývá pan Wagner kanibalizací VtE nebo FVE je vlastně konkurenční boj, boj za co nejnižší cenu čisté elektřiny a ovládnutí trhu.

A teď co bych měl řediteli Statkraftu vysvětlit: že odepsal již 7 miliard korun českých za dobře fungujících VtE? Kdyby se rozhodl pro jádro, jako Finové, tak by ještě žádnou elektrárnu neměl ale navýšení ceny za EPR by už představovalo přes 150 miliard českých korun, abychom vše viděli a porovnávali v naší měně. Vidíte ten OBROVSKÝ rozdíl??

Takže bych mu řekl, dobře jste udělal, spotřebitel bude spokojen s čistou obnovitelnou energií, budete mít nepatrně nižší zisk ale nebudete mít tak obrovskou ztrátu jako vaši sousedé s jádrem.

Pane Pavle K, pan Wagner neví co je to selský rozum, on ví co je to lobbystický rozum. On myslí jen na co nejvyšší výdělek toho, za něhož lobuje (a za svoji prémii). To je základní axiom každého lobbysty.

Samozřejmě ani geniální rozum pana Wagnera asi nebude stačit na vědecký a technický potenciál předních německých a kalifornských vědeckých a výzkumných ústavů a firem. Energiewende totiž není o jednom zdroji, jako je tomu v případě jaderných lobbystů. Je to o koordinaci mnoha vzájemně se doplňujících zdrojů, v čase před 50 lety před zavedením počítačů něco asi nemyslitelného.

Pan Wagner se samozřejmě musí bát predátorství obnovitelných zdrojů čisté energie (FVE a VtE), které právě na základě toho principu, co jsem zde nedávno popsal v diskusi k jeho "názoru" z. 23.10. (musíte jich mít "nadbytek", který Vám poskytne po většinu roku takový výkon, že zdroje, které musí běžet nepřetržitě desítky let aby si vůbec vydělaly na počáteční investici (=jádro) nebudou schopny svoji drahou energii po větší část roku prodat, jejich provoz je řádově dražší než provoz FVE či VtE.

Ano, VtE a FVE budou trochu méně vydělávat (k radosti nás spotřebitelů) ale jako predátoři zcela zlikvidují nízkou cenou nové budoucí JE. A to je sen každého kapitalisty, u nás to uměl třeba Baťa, prodávat trochu levněji a likvidovat konkurenci.

Takže ano, chce to zdravý selský rozum a nenechat se oblbnout rozumem lobbystickým.

Miroslav Zachariáš
1. listopad 2019, 08:38

Zdravý selský rozum říká - elektřinu potřebujeme nejvíce v zimě, FVE a VtE v zimě nefungují. A fungující akumulace energie(ekonomicky fungující) není a podle aktuálního stavu vývoje v oblasti nebude v horizontu 10ti let k dispozici.

Takže jsme se dostali do paradoxní situace, kdy sice vyrábíme hodně elektřiny z FVE a VtE, jenže v době kdy tu energii nepotřebujeme a pro dobu kdy ji potřebujeme stavíme nové uhelné/plynové elektrárny (ano nazýváme to výkonová rezerva, aby to tolik nebylo do očí).

Cena silové elektřiny potom v průměru klesne - ale cena elektřiny pro koncové odběratele stoupá - protože ty "výkonové rezervy" musí být trvale v provozu (a to je docela drahé - udržovat elektrárnu v pohotovosti, případně postavit novou pro tento účel)

Německo je zářným příkladem - viz graf v tomto článku https://oenergetice.cz/nemecko/nemecti-odberatele-letos-za-elektrinu-plati-rekordne-vysoke-ceny - cena silové elektřiny tam dnes dělá 20% celkové ceny. A už pár let tam je zavedena paradoxní situace, kdy elektřina pro firmy je "dotována" domácnostmi (jinak by se firmy začali chovat ekonomicky a pořídili si vlastní zdroje elektřiny - při ceně 140EUR/MWh už se kogenerační jednotka na plyn firmě vrátí do dvou let).

Jan Veselý
1. listopad 2019, 09:19

Buďte se svým selským rozumem opatrný, abyste neskončil jako onen hrdina barokní hry "O selském hňupu chtějícím žákem býti". Ten si taky pletl pojmy a dojmy a prokládal to nesmysly.

Kdybyste byl méně "sedlákem" a více "žákem", našel byste si třeba info o výrobě VtE v Německu a věděl byste, že v zimě jim vyrábějí nejvíce.

Nebo byste věděl, že němečtí spotřebitelé dobrovolně sponzorovali a sponzorují uvedení tehdy super drahých FVE a VtE do masové produkce. Jenže jejich cena za oněch 18 let, kdy se to děje DOST HODNĚ klesla. Takže kdokoliv chce dnes tyto elektrárny stavět, dostane mnohem výhodnější cenu než jí kdysi měli Němci. Jak byste se vy díval na argument, že počítače jsou drahé, protože PC s procesorem Intel 80286 stál v roce 1990 přes 100 000 Kčs?

Miroslav Zachariáš
1. listopad 2019, 09:46

Díval bych se na to z pohledu peněženky a pořídil bych si to v okamžiku, kdy to začne být zajímavé.

Jsem zastáncem větrné energie, i FVE (tu mám teda radši), a souhlasím že se ceny snižují. Dneska už není problém s tím postavit FVE-VtE.

Problém je v tom že to nevyrábí v době, kdy to potřebuji (vytápění elektřinou v zimě), nebo se to ke mě nedostane (vedení má omezenou přenosovou kapacitu). A tyhle "nepodstatné" maličkosti úmyslně nepíšete.

Textu jako - není problém natáhnout vedení - se jenom směji, v Německu už na tohle narazili.

Dlouhodobá akumulace (90 dnů) ne-existuje - jsou pilotní projekty kompletně zaplacené EU - a zatím ani jeden nevypadá ekonomicky schůdně (prostě jsou dražší než postavit novou uhelnou elektrárnu)

Takže v horizontu 10ti let nevidím funkční varianty - ještě budeme rádi, že Slováci rozjedou Mochovce, Maďaři Paks

PS: vidím jednoduché řešení - ať OZE dodává energii podle schváleného harmonogramu (to jest ať si tu záložní uhelnou elektrárnu zaplatí nebo použije jinou variantu)

PPS: jen pro zasmání - podpora OZE už překonala celkovou podporu jaderných elektráren a to i po započtení inflace

Milan Vaněček
1. listopad 2019, 10:06

Pane Zachariáš, na ty Vaše zřejmé omyly už odpověděl pan Veselý. Teď k Vašemu poslednímu příspěvku: taky se na vše dívám z pohledu peněženky, na naši záchranu z jádra nemohu věřit (ani Maďaři ani my do 15 let nic nepostavíme a jak dopadnou po více než 30 letech stavby Mochovce-to je velký otazník. Aby to nebylo jako v jaslovských Bohunicích.

Co má největší perspektivu v EU a my v EU jsme, jsou fotovoltaické a větrné elektrárny, stavěné bez přímé dotace, ale s nasmlouvaným odběrem po 15-20 let za tržní ceny. To je trend, v EU, Číně i USA. kdo chce čistou energii a chce toho využít ve své PR kampani, tak musí chtím mít nasmlouvanou čistou energii z větru či slunce. To je případ největších světových korporací (Apple, Google, Amazon,...)

To zvítězí po celém světě, nehledě na různé klimatické kampaně, na silný odpor uhelné a jaderné lobby.

A jak stále píši: mají to podporovat ti nejbohatší, až se to zlevní seriovou výrobou a neustálým, úžasným technickým pokrokem, pak to bude výhodné i pro nejchudší.

Ale jaderná energetika je nejdražší a nejrizikovější možnost výroby elektřiny, uhlí pak nejšpinavější. S tím nikdo nic nemůže udělat, to jsou holt přírodní zákony.

A jak se bude rychle řešit elektromobilita, tak rychle bude zlevňovat i krátkodobá akumulace.

A ta dlouhodová: Pamatujete jak jsme kdysi v Československu přešli ze svítiplynu na zemní plyn? Žádný problém. Tak zase v budoucnu bude přibývat vodík a syngas vyrobený pomocí přebytků OZE.

A o té "malé podpoře" jádra-to je opravdu jen pro zasmání.

Ivan Novák
1. listopad 2019, 11:21

Pane Vaněčku, v Jaslovských Bohunicích spokojeně pracují od poloviny 80.let dva bloky typu, co je v Dukovanech. Byl tam těžkovodní pokus A1, koncipovaný v 50. letech, jenž zhavaroval, a dva tlakovodní bloky provozované od 70.let, odstavené po vstupu Slovenska do EU jako morálně zastaralé (dosáhnout u nich moderní bezpečnostní úrovně by vyžadovalo příliš vysokou investici). Kde je problém?

Potíže dostavby Mochovce 3,4 vyplývají z toho, že se ENEL nehodlá o své příjmy vyplývající ze slovenské energetiky dělit tak dlouho, dokud to jen půjde, a vláda SR není schopná mu v tom zabránit (např. se radovali, že nejnovější sekyru nemusí řešit opět navyšováním kapitálu, protože bude hrazena půjčkou od ENEL. Svatá prostoto.).

Marek Kuchejda
30. říjen 2019, 19:32

Chápu-li pana Vaněčka selským rozumem, tak ideálně je postavit tolik větrných a fotovoltaických elektráren, aby byla cena elektřiny po celý rok záporná. Pro mě jako spotřebitele to bude jistě hodně zajímavé. Ideálně by to mohlo být v rozmezí -1000 až -10 euro za MWh. Jen pořád neumím pochopit kdo tu výstavbu a provoz OZE bude platit.

Milan Vaněček
30. říjen 2019, 20:39

Pane Kuchejdo, Vaše prvé 3 věty jsou ironie, ne selský rozum. Ale tu poslední (otázku) Vám selsky vysvětlím: Postavit malou fotovoltaickou elektrárnu je jako založit sad jabloní, je to investice do budoucna kterou zaplatíte Vy a pak už jen sklízíte plody (ze slunce, vody, CO2 a stopových prvků). Můj táta včelařil, to znamenalo žádná chemie, postřiky, atd.

Jde jen o to aby investice byla levná a náklady na provoz zanedbatelné. Většinu jablek stejně rozdám ????

Richard Vacek
3. listopad 2019, 13:44

Mohl byste mi vysvětlit, co dělám špatně? Mám 15 kWp FV elektrárnu s akumulací a ta mi vyrábí elektřinu za 17 Kč/kWh. Je to bez dotací, komponenty vybírané hlavně dle ceny (Čína) a zprovoznil jsem to a údržbu provádím sám (zadarmo). Cena mi už moc klesat nebude, přece jen elektrárna běží 5 let a měniče budou odcházet, stejně tak baterie.

Marek Kuchejda
31. říjen 2019, 14:59

Pane Vaněčku, celý můj příspěvek byl ironie. O fotovoltaice jsem uvažoval, ale pak stačilo trochu počítat a hned bylo jasné, že je to ekonomický prodělečné. Fotovoltaika by mi totiž dodávala elektřinu převážně v době kdy ji nepotřebuji a naopak kdy je moje potřeba nejvyšší tak by to byla krásná nula. Ovšem kdyby jste mi ze svého koupil baterii o kapacitě aspoň 5 MWh, tak do té fotovoltaiky okamžitě jdu :-)

Karel Š
31. říjen 2019, 21:55

Pane Vaněčku - fotovoltaika jako dnešní investice do budoucnosti? Proč? Stále tady propagujete, že ceny FV panelů a baterií půjdou jen dolů. Totéž ovšem tvrdíte o ceně silové elektřiny... Tak proč bych měl proboha investovat do vlastní fotovoltaiky??? A souhlas s názorem p. Kuchejdy (14:59 hod) - stačí trochu počítat (objektivně!) a zjistíte, že vlastní FVE se vám bez dotace za normálních podmínek spotřeby nemůže vyplatit a to ani s akumulací do baterií. Tedy pokud to nestavíte z čirého fandovství... Chcete sem dát podrobný příklad, aby jste ho mohl "rozcupovat"? Máte faktickou příležitost (výzvu :-))

Karel Š
1. listopad 2019, 07:42

Pane Vaněčku, děkuji za duchaplnou (a tak trochu očekávanou) odpověď. Vaše zapálení pro oblast FVE a OZE obecně repektuji, nicméně argumentace ve formě dehonestace oponentů (ani neříkám kritiků) je ubohá a zcela nekonstruktivní. Nevím kdo je "Emil", ale pány Wágnera a Hájka znám - jsou to odborníci na slovo vzatí (každý ve svém oboru) a z jejich přístupu je vidět několika násobně vyšší objektivnost k technickým faktům než u Vás. Přeji Vám hezký den.

Milan Vaněček
31. říjen 2019, 23:15

Vám bych raději poradil investovat do vlastní jaderné elektrárny (když se tolik zajímáte o investice) ????

Vladimir Wagner
30. říjen 2019, 22:12

Pane Vaněčku, o vašem příspěvku do diskuze si každý udělá názor sám. V tom směru komentáře netřeba. Jen bych vyvrátil vaše nepravdivé tvrzení. Provozní náklady na vyrobenou jednotku elektřiny jsou u jaderných bloků srovnatelné jak z větrnými zdroji tak fotovoltaikou. Podrobněji i s odkazy je to zde: http://www.osel.cz/10102-jak-je-to-se-srovnanim-cen-ruznych-energetickych-zdroju.html

Milan Vaněček
31. říjen 2019, 08:11

Brát server Osel jako zdroj seriozní informace může jen naivní čtenář.

Ty sny pana Wagnere o tom jak je vlastně ta NOVÁ jaderná energetika levná už byly zde na serveru mnohokrát vyvráceny.

No a v investorské praxi v EU byly vyvráceny vždy, podívejte se na ceny stále nedostavěných EPR reaktorů a na délku jejich výstavby.

Ale jaderný lobbysta nás musí stále přesvědčovat, že 1 a 1 jsou 3.

Qwertz
1. listopad 2019, 08:30

Jo, jo. Oslika toho musite mit rad. Byl jsem svedkem jak Vam tam natrhli tu nejspodnejsi cast vasich zad. Od te doby jste tam nebyl

Toz tak

Milan Vaněček
1. listopad 2019, 08:44

Jak může člověk co umí anglicky číst slaboduché kompilace a referáty na oslu, když existují kvalitní servery o vědě jako sciencedaily.com ??

Carlos
1. listopad 2019, 20:25

Jestli to bylo ve stylu toho tragického výstupu vakcinologů a lékařů, co tam tak před třemi lety předvedli kdy nebyli schopni odpovědět na zcela legitimní otázky a uchýlili se k mazání příspěvků a pak zrušení diskuse, tak se o nějakém natržení nedá moc mluvit. To pak není žádný objektivní server, ale prachobyčejná komora ozvěn.

Emil
1. listopad 2019, 21:48

Stačí zadat do googlu heslo "Osel Vaněček" a můžete si ty diskuse snadno najít...

Carlos
2. listopad 2019, 18:18

Tak jsem se díval, a spíš jsem tam našel výkřiky od jiných diskutérů, než od pana Vaněčka. Jsou tam některé komentáře dost pravděpodobně záměrně vycházející záměrně z OZE tunelu daného neakceschopností parlamentu. Jiné tam snad záměrně ignorují možné řešení sezónního problému aby dokázaly že se musí stavět JE a další ignorují časovou dimenzi problému. Tak Vám nevím, jestli se v takové diskusi dá o nějakém natrhávání mluvit.

Martin Hájek
30. říjen 2019, 23:18

A teď jak je to ve skutečnosti. Německo má dnes přinejmenším jednu z nejvyšších cen elektřiny pro domácnosti na světě. Němečtí spotřebitelé z toho mají obrovskou radost. Ještě větší radost mají z toho, že budou i nové větrníky dále dotovat, protože tržní cena elektřiny z nich klesá rychleji než náklady technologie. No a úplně největší orgasmus mají Německé domácnosti z toho, když ještě v ceně elektřiny platí větrníkům za to, aby nevyráběly, protože tu elektřinu zrovna není kam dát, takže fakticky tu zelenou elektřinu zaplatí dvakrát a ještě jí nedostanou. To je vůbec největší terno.

Milan Vaněček
31. říjen 2019, 08:19

pane Hájek, myslel jste tu svoji nesmyslnou větu opravdu vážně , cituji:"Ještě větší radost mají z toho, že budou i nové větrníky dále dotovat, protože tržní cena elektřiny z nich klesá rychleji než náklady technologie." ???

Občasnou nadvýrobu VtE v Německu už řeší, už se spouštějí projekty výroby vodíku nejen v řádu MW ale už i v řádu GW, tj, opravdu velkoprůmyslové projekty.

Jinak od Vás rád slyším to že cena silové elektřiny klesá, myslím, že se však díky vysoké ceně CO2 povolenek spíše stabilizovala, asi na poloviční hodnotě než byla v maximu v roce 2008.

Radim
2. listopad 2019, 14:58

Není náhodou vodík vyrobený štěpením zemního plynu (Německo má dost ruského plynu z plynovodu pod baltským mořem) násobně levnější než vodík vyrobený elektrolýzou? I kdyby byl ten elektrický proud zadarmo?

Martin Hájek
3. listopad 2019, 22:08

A co budete potom dělat s tím uhlíkem? Spálíte ho odděleně? A to pomůže planetě?

Martin Hájek
31. říjen 2019, 09:40

Psal jsem o tržní ceně elektřiny z větrníků, nikoliv o tržní ceně elektřiny obecně. Tržní cena elektřiny z větrníků klesá, protože ji svou produkcí srážejí a pak se nejsou schopné zaplatit a potřebují dotace od spotřebitelů. Naopak když nefouká, je cena elektřiny vysoká, ale to je větrníkům na nic. Co na tom nechápete? Jinak projekty výroby vodíku jsou zatím legrační výzkumné aplikace, které neřeší vůbec nic a ještě hodně dlouho (pokud ne navždy) to tak zůstane.

petr
30. říjen 2019, 21:19

Ono celé to OZE je třeba v SRN o tom, že nejprve je třeba zaplatit 400 mld euro a pak je možné hlásat jak je to levné, ale někdo, tedy Němci to nakonec musí zaplatit a proto mají elektřinu - poplatek za OZE ne 495 Kč/MWh jako naše fototunelová cena ale jen téměř 3 200 Kč/MWh a jen podotýkám, že silovku mají též dražší...

Pavel K
30. říjen 2019, 21:39

Holt bychom si z nich meli vzit lidsky priklad. Neprahnou jen po penezich a dokazou si odtrhnout sousto od pusy proto, aby neco udelali pro cele lidstvo. Zaplati vic, aby produkovali mene skodlivin. No a pak se najdou lide, kteri si radeji daji o 2 piva denne vice a reknou, ze na to nemaji a ze to Nemci stejne nedaji, ze jsou hloupi, ze maji byt neohleduplni sobci jako on a na to se napije.

Nebo to je jinak? Ze by Nemci byli daleko chytrejsi jak kuraci a popijeci piva a vi, ze sice ted zaplati raketu, ale da jim to technologicky naskok (stejne jako Cine BEV, tim dozenou evropske vyrobce aut) a udelaji pro sve deti 2 veci - o trosku dele (pokud se k nim ostatni nepridaji) pouzitelnou planetu a lacinejsi elektrinu pro sve deti. Ja jsem taky ochotny vic maknout, vic se uskromnit s vidinou, ze moje deti s ebudou mit lepe. Nekdo si radeji da o 2 piva vice a nepremysli nad tim, ze jeho deti budu mit nedostatek vody, potravin, budou je suzovat privalove deste (ktere odplavi urodnou zem), a dlouha sucha. No a nektere deti chlemtacu vina a predevsim pestitelu tulipanu budou moci zit no hausbotech, coz bude pri desitakch hurikanu docela romantika.

Tak na zdravi :-/

Vladimir Wagner
30. říjen 2019, 22:05

Pane Pavle K. vy jste nějak úplně mimo, Němce přivedla Energiewende do situace, že patří k největším producentům emisí v Evropě a to i v přepočtu na obyvatele. V elektroenergetice mají oproti Francouzům téměř o řád vyšší emise CO2 na vyrobenou jednotku energie. Také mají v Evropě jeden z největších podílů uhelné výroby. A neplní téměř žádné evropské závazky v oblasti ekologizace energetiky. A vše to bude platit ještě hodně dlouho.

V oblasti fotovoltaiky už je veškerá výroba panelů využitých a využívaných v Německu z Číny a vydělává na nich Čína (tam šly většinou i ty peníze z dotací na OZE v Německu). To, jak nakonec Energiewende dopadne, uvidíme. Nebyl bych opravdu takový optimista, jako vy.

Pavel K
30. říjen 2019, 22:23

Priznam se, ze zase potrebuji radu. Ja totiz myslel, ze uzavirani JE ma teprve nastat. Takze on uz nastala, ze Energiewende muze za vysokouhelny mix nemecke energetiky?

To, ze by mohli delat vic, aby sve dost prisne zavazky plnili, se jiste shodneme, jen si rikam, zda my delame aspon polovicku toho, co oni (tim chci rici, ze my mame taky hodne masla na hlave, tak misto kritiky Nemecka zkusme sami maknout - kolik jste letos zasadil stromu? :-) )

Pokud Cina dokaze vyrabet kvalitne a levneji, pak nevidim duvod FVE u nich nenakupovat. Je to dle meho mensi zlo jak nakupovat ropu v SAE ci Rusku. Ale ano, mohli byt i tvrdi v politicke otazce a dat prednost lidskym pravum, Tibetu, apod. pred lepsi cenou. Ale nechceme po nich az prilis v optice toho, ze my delame daleko mene a lezeme Cine do ...? Pokud je hodlame kritizovat, ukazme jim, jak se to dela ekologicteji ci aspon stejne ekologicky ale ekonomicteji. To je to, na co poukazuju. Makejme misto reci. :-)

Ano, uvidime. A ja jim opravdu drzim pesti, aby jmto vyslo. Pokud vyjde, budou z toho profitovat vsichni. Pokud nevyjde, horsi jak dnes to (pro Zemi) dle meho nebude.

Vladimir Wagner
30. říjen 2019, 22:48

Problém s vámi je, že o většině věcí souvisejících s energetikou a ekologií nemáte žádnou znalost a nesledujete je, přesto o nich vyjadřujete kategorické soudy. Na základě Energiewende, která byla zahájena v roce 2000 už bylo odstavena polovina jaderného výkonu. A kromě OZE byly kvůli tomu postaveny i jedny z nejmodernějších a největších uhelných bloků na černé uhlí.

Francie, Ontario, Švédsko i Slovensko ukázali a ukazují, jak se má cesta k nízkoemisnímu mixu dělat. Stejně na tom pracují i Finsko a Velká Británie. Uvidíme, jak budou tyto státy v energetice vypadat za deset či dvacet let. Shodneme se, že se má a už dávno mělo makat na tom, aby jsme na cestě k nízkoemisnímu mixu. Už se dávno měly stavět jaderné bloky v Temelíně a Dukovanech a měla být zajištěna podpora, hlavně v oblasti odstranění překážek, pro instalaci decentralizovaných obnovitelných zdrojů. Tak jak je to ve Státní energetické koncepci.

Milan Vaněček
31. říjen 2019, 08:25

Pane Wagner srovnávejte Německo s ČR, když Vám jde o srovnání propagátora resp nepřítele Energiewende. Pak zjistíte že na obyvatele toho uhlí spálíme více, emise z elektráren máme vyšší, nemáme žádné takové úspěšné firmy v zavádění nové energetiky jako je německý Siemens (a když chcete srovnávat Německo a Francii, srovnejte úspěšný Siemens a zbankrotovanou Arevu !!!)

A nebuďte optimistou (dodávám nebuďte jaderným optimistou).

Ivan Novák
31. říjen 2019, 11:25

Nepochybuji o úspěšnosti konvenčních segmentů podnikání Siemens, např. v elektrotechnice a rozvoji paroplynových elektráren. O budoucí úspěšnosti segmentu "nové" energetiky VtE Siemens-Gamesa pochybuji. Zvyšování promořenosti krajiny větrníky začalo být obtížně stravitelné i pro disciplinované obyvatelstvo, nejlepší lokality již obsazeny, masivní využití mořského šelfu krajně obtížné.

Náš problém spočívá v tom, že Energiewende není neschopna dostát očekáváním těch, co ji draze platí - až Němci dojdou k závěru, že tento jimi vyvinutý způsob světaspásy globálně nefunguje a vlastně na něm dost prodělávají, nebudou si sebevědomí hojit v Číně, USA, Rusku, Arábii nebo Francii, nýbrž ve východní Evropě.

Martin Hájek
30. říjen 2019, 23:29

Ještě že tu máme to altruistické Německo, které nesplní jediný z cílů EU do roku 2020 a má jedny z nejvyšších emisí CO2 na hlavu. Zato zelenou propagandu umí na jedničku a tak mu tyto drobné prohřešky Brusel i nevědoucí ovečky ze zadního dvorku rády odpustí.

Richard Vacek
3. listopad 2019, 13:57

Německo nám chce svou energetickou politikou ukázat, kam by to vedlo, kdyby se na počátku průmyslové revoluce vyžadovala náhrada kamen kotly IV emisní třídy. Každý zajisté chápe, že by to bylo fajn, nebyly by pověstné londýnské mlhy a spousta nemocných/mrtvých. Málokdo vidí, že by to vedlo ke zdražení všeho a mrhání cených zdrojů, které by chyběly jinde. Tedy v konečném důsledku k zaostávání a možná i ukončení průmyslové revoluce.

Milan Vaněček
31. říjen 2019, 08:27

už jsem na to panu Wagnerovi nepatrně výše odpověděl...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se