Domů
Větrné elektrárny
Světový instalovaný výkon větrných elektráren loni vzrostl o 60 GW

Světový instalovaný výkon větrných elektráren loni vzrostl o 60 GW

Světový instalovaný výkon větrných elektráren v loňském roce vzrostl o více než 60 GW na 651 GW. Nejvíce pevninských elektráren vyrostlo v Číně a v USA. Rostoucí podíl zaznamenávají také instalace offshore větrných elektráren. Předpověď GWEC na rok 2020 činí dokonce 76 GW nového výkonu, ovšem bez zahrnutí dopadů onemocnění COVID-19.

Instalovaný výkon větrných elektráren (pevninských i těch na moři) minulý rok zaznamenal, dle dat Global Wind Energy Council (GWEC), přírůstek 60,4 GW. Oproti roku 2018 to činí 19% nárůst. Celkem bylo ke konci roku ve větrných elektrárnách instalováno 651 GW, což je v meziročním srovnání o 10 % více.

Hlavním podkladovým tahounem nových instalací v roce 2019 byly tržní mechanismy. Konkrétně více než 40 GW bylo vysoutěženo v rámci aukcí, což představuje dvojnásobnou hodnotu ve srovnání s rokem 2018.

„Odvětví větrné energetiky pokračuje v neustálém růstu poté, co se jednoznačně etablovalo jako nákladově konkurenceschopný zdroj energie na celém světě,“ uvedl Ben Backwell, generální ředitel GWEC.

Většina větrných elektráren byla instalována na již rozvinutých trzích, přičemž pět největších trhů Čína, USA, Velká Británie, Indie a Španělsko představovalo 70 % nového instalovaného výkonu.

Globálním lídrem GWEC označuje asijsko-pacifický region, který instaloval 28,1 GW nového instalovaného výkonu. Rozvíjející se trhy v Africe, na Středním východě, v Latinské Americe a v jihovýchodní Asii vykázaly v roce 2019 mírný růst s kombinovanými instalacemi 4,5 GW výkonu.

„Větrná energetika roste díky novým inovacím v obchodních modelech a technologiích. V roce 2019 jsme byli svědky toho, jak stále více zemí přecházelo z feed-in tarifů na tržní mechanismy a pokračoval růst na firemních PPA,“ řekl Feng Zhao, ředitel strategie GWEC.

Pokud jde o větrnou energii na moři, loňský rok byl v tomto odvětví rokem rekordním s instalovaným výkonem 6,1 GW. Představuje tak celosvětově 10 % celkového instalovaného výkonu větrných elektráren.

355 GW větrných elektráren v příštích pěti letech

Zpráva GWEC předpovídá, že růst instalovaného výkonu bude pokračovat i v příštích příštích pěti letech. Do roku 2024 by mělo být zprovozněno více než 355 GW výkonu větrných elektráren, což by znamenalo průměrně 71 GW ročně. Zároveň by do této doby by měl podíl větrných elektráren na moři rozšířit na 20 procent.

„Stále ještě nejsme tam, kde musíme být, když jde o globální energetický přechod a plnění našich cílů v oblasti klimatu. Máme-li mít šanci dosáhnout cílů Pařížské dohody, musíme v příštím desetiletí instalovat ročně nejméně 100 GW ve větrných elektrárnách,“ dodal Backwell.

Tato prognóza bude, podle GWEC, nepochybně ovlivněna probíhající pandemií onemocnění COVID-19 v důsledku narušení globálních dodavatelských řetězců a průběhu projektů v roce 2020. Z tohoto důvodu plánuje GWEC zveřejnit v druhé polovině roku aktualizovaný výhled na období 2020-2024.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Martin Hajek
30. březen 2020, 19:04

„Odvětví větrné energetiky pokračuje v neustálém růstu poté, co se jednoznačně etablovalo jako nákladově konkurenceschopný zdroj energie na celém světě.“ Hmm, takže logická otázka, kolik MW výkonu ve větrných elektrárnách bylo loni instalováno bez dotace?

Jan Veselý
30. březen 2020, 20:29

Mě dost zaujala současná situace v USA. Trh si sedá na zadek, Trumpaliniho vláda nalívá neskutečné prachy do uhlí a ropy, větrná a solární energetika přichází od nového roku o poslední zbytky ITC a PTC pro nové projekty a přece jsou v klidu. Podle Jigara Shaha v Energy Gangu jsou stejně bankami vnímáni jako bezpečná investice v turbulentní době a podle toho se odvíjí ochota půjčovat a úroková míra. To nejsou žádné junk bonds od frakerů nebo 20% p.a. pro uhelný byznys.

Martin Hajek
31. březen 2020, 00:01

Jigar Shaha? To je ten na slovo vzatý odborník ze zbankrotovaného SunEdison?

Jan Veselý
31. březen 2020, 12:59

Jigar Shah založil Sun Edison a v roce 2009 ho prodal. Noví majitelé přehnali expanzi a proto jim firma v roce 2016 krachla, tj. 7 let poté, co tam Jigar Shah nepůsobil, naopak min. od 2014 je veřejně varoval, že se jim to kvůli oné přehnané expanzi může rozsypat.

Jigar Shah nyní vede Generate Capital a je to opravdu na slovo vzatý odborník.

Martin Hajek
31. březen 2020, 16:56

Tak to se upřímně omlouvám, tohle sleduju povrchně.

Peter Kochjar
30. březen 2020, 20:52

Stačí prestať dotovať ropu plyn uhlie. Napr: V súčasnosti odberatelia elektriny na Slovensku platia na podporu uhlia celkovo ročne zhruba 115 miliónov eur. Tieto dotácie platíme už 50 rokov. Neviem si predstaviť koľko dotácií je v Rusku USA atď.

Jan Veselý
31. březen 2020, 13:03

V USA je to něco mezi 100-200 miliardami dolarů za rok jen v přímých a nepřímých dotacích bez započítání negativních externalit. Globálně okolo 900-1000 miliard dolarů/rok + další 3000-4000 miliard v negativních externalitách.

Ten rozptyl je tak velký, protože jsou spory o tom co se tam počítá a co ne. Jisté je, že ty prachy jdou hlavně do těžby ropy.

Martin Hajek
31. březen 2020, 17:04

Pokud je to v USA 100-200 mld. dolarů, tak se to určitě bohatě vyplatí, pokud vezmeme v úvahu, jaký by byl ekonomický dopad dovozu ropy a kolik těžební průmysl v USA zaměstnává lidí. A to nemluvím o energetické nezávislosti, jejíž hodnota se na peníze přepočítat nedá.

Martin Hajek
1. duben 2020, 10:27

Když jsme u toho stáří, tak bych si dovolil upozornit, že obnovitelné zdroje, tedy voda, vítr i biomasa jsou daleko starší "průmysl" než fosilní paliva a jejich dotace vám divné nepřijdou. I po těch dlouhých tisíciletích vývoje je stále musíme dotovat :-). Ohledně té nezávislosti - ČR ovšem není téměř vůbec závislá na dovozu energie pro výrobu elektřiny a navíc elektřinu vyváží, takže v této oblasti a v tomto kontextu je přidaná hodnota výroby elektřiny z OZE blízká nule. Potřebovali bychom z OZE vyrobit zejména kapalná paliva pro dopravu. Ovšem zatím umíme jen řepku a to je z deště pod okap. Kdyby tu byly OZE, které umí za rozumné peníze (klidně i s rozumnou dotací) vyrobit kapalná paliva pro dopravu, tak bych jim tleskal.

Milan Vaněček
1. duben 2020, 15:22

Pane Hájek, budete muset počkat tak 10 let, to už elektromobily budou levnější než klasická auta a kombinace fotovoltaika a elektromobil (v zimě větrná elektrána a elektromobil) bude nejlepší (nejen v Číně) řešení osobní dopravy. Pak snad zase přiznáte že jste se mýlil....

V elektromobilu je elektronika cca polovina ceny celého auta. No a jak naše civilizace, žijící ve věku elektroniky (či ve věku počítačů, chytrých mobilů nebo jak já říkám v "době křemíkové") ví z praktické zkušenosti, elektronika je stále levnější resp výkonnější, poměr výkon/cena neustále roste. To je dáno technickým pokrokem a hromadnou výrobou.

A do těch deseti let se dočkáte toho, že ta elektronická část automobilu bude stát o dost méně než ta klasiká mechanická. Cena baterií stále klesá a klesat bude.

Syntetická kapalná paliva pro dopravu budou zajišťovat jen menší segment dopravy.

Martin Hajek
2. duben 2020, 00:09

Pane Vaněčku, i kdyby elektromobilita v osobní dopravě nebyla slepou uličkou, tak stále vůbec neřeší dopravu nákladní, která je ovšem rozhodujícím spotřebitelem kapalných paliv. Elektromobily budou jistě dobré na popojíždění po městě, ale pro delší cesty, kdy současně chcete jet trochu rychleji než 80 km/h se stále nehodí. To nemluvím o cestování v zimě.

Jan Veselý
31. březen 2020, 18:01

Tak si na "energetickou nezávislost, jejíž hodnota se na peníze přepočítat nedá" vzpomeňte pokaždé, když se budete ušklíbat nad podporou těch zdrojů, které vám nejdou pod nos.

A nepřipadá vám trochu smutné, že 150 roků starý a velmi rozvinutý byznys je pořád ještě závislý na dotacích?

st
31. březen 2020, 10:30

Jen ať staví, ale za své. Hezky bez dotací. Pak se uvidí nakolik je to levný a spolehlivý zdroj EE.

Milan Vaněček
31. březen 2020, 10:44

Někde už staví VtE i FVE zcela bez dotací, především velké globální firmy a jejich datová centra chtějí mít nasmlouvané přímo velké objemy ČISTÉ energie, přímé kontrakty na 20 let.

Některé státy v USA vypisují soutěže na dodávky buď čisté nebo bez-emisní energie (vítězí slunce a vítr). Takže i přes podporu Trumpa pro uhlí, plyn a jádro se budují především VtE a FVE.

Jsou to nejmodernější zdroje, čisté zdroje a pro investory a banky i nejspolehlivější zdroje.

Utilities si pak samy zajišťují nejvýhodnější a nejlevnější mix pro zajištění dodávek 24h/365dní.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se