Domů
Větrné elektrárny
U plánovaných větrných parků při pobřeží USA se objevují první výzvy, které bude třeba překonat
Offshore větrná elektrárna
Zdroj: Unsplash

U plánovaných větrných parků při pobřeží USA se objevují první výzvy, které bude třeba překonat

S tím, jak se několik projektů plánovaných offshore větrných parků při pobřeží USA posouvá blíže k realizaci, vyplývají na povrch první výzvy, které bude třeba pro úspěšnou realizaci těchto projektů překonat. Patří mezi ně rizika spojená se zajištěním financování, přenosu vyrobené elektřiny či se samotnou výstavbou. Informaci přinesl zahraniční server Platts.

Podle Shanea Ogrena, viceprezidenta pro financování infrastrukturních a energetických projektů v Severní a Jižní Americe v Macquarie Capital, bude pro zajištění financování některých velkých offshore větrných parků klíčový vstup velkých developerů, jako jsou Equinor či BP, do těchto projektů.

"Projekty začínají být konečně dost velké na to, aby začali mít lidé zájem je financovat," uvedl Ogren.

Jednou z výzev, která se promítá i do komplikací se zajištěním financování, jsou rizika spojená s výstavbou plánovaných větrných parků v důsledku nedostatku přístavů, které by byly připraveny na takto těžké a velké náklady.

"Hustota projektů by se také mohla stát problematickou s tím, jak bude budováno stále více offshore větrných parků," dodal Ogren.

Zahraniční server Platts připomněl, že pouze stát New York si stanovil cíl zprovoznit do roku 2035 9 GW nových offshore větrných parků. Dalších 7,5 GW plánuje vybudovat sousední New Jersey. Administrativa prezidenta Bidena stanovila pro USA cíl dosažení 30 GW instalovaného výkonu v těchto zdrojích do roku 2030.

Přenos elektřiny a její skladování

Podle Freda Zalcmana, výkonného ředitele aliance pro offshore větrné elektrárny ve státě New York, je největší výzvou přenos elektřiny z budovaných offshore větrných parků, jelikož elektrizační soustava ve státě New York nebyla navržena pro podobně velké toky výkonu ze zdrojů budovaných na moři.

Panelisté konference nezávislých výrobců elektřiny ve státě New York se dále shodli, že časem bude zapotřebí stále více energetických úložišť.

Emilie Nelsonová, výkonná viceprezidentka ve společnosti New York Independent System Operator, dodala podle Platts, že přesun výroby z obnovitelných zdrojů bude klíčový, jelikož tyto zdroje pravděpodobně nebudou vykrývat špičkovou poptávku po elektřině.

"Řiditelné zdroje budou muset být schopné dodávat elektřinu déle, než jsou schopné dnešní úložiště energie, a trhy s elektřinou budou muset dostatečně ocenit příspěvek těchto zdrojů k zajištění spolehlivosti dodávek," dodala Nelsonová.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(25)
Ladislav Novák
20. květen 2022, 12:59

Budování slepých uliček energetiky, protože "úložiště energie" v rozsahu, který by byl nutný pro obří nasazení OZE místo konvenčních zdrojů, je pouhou fantazií, kterou není nikdo v reálném světě schopen uskutečnit kvůli velmi omezeným zdrojům výrobním, materiálovým i finančním.

Jan Veselý
20. květen 2022, 13:07

Jo, jasně, pohádkáři. Továrny na baterky postavit nejde? Půjčit si v bance nebo zapojit investory nejde? Všechno jde, hlavně těm, kteří chtějí. To nejsou čeští Láďové, kteří akorát produkují chabé výmluvy.

Ladislav Novák
20. květen 2022, 18:37

Běž stavět továrny na baterky. A napiš nám, kde a za kolik seženeš materiál, třeba jenom samotné lithium bez dalších nutných prvků. A kolik to bude stát. A kdo ti na to půjčí peníze bez zajištění astronomických státních dotací. A kdo si to pak koupí... ;-)

Jan Veselý
21. květen 2022, 08:20

Já nemusím, Tesla, Northvolt, LG Chem, Samsung SDI, CATL, BYD a další na tom intenzivně makají i beze mně.

Třeba v polské Wroclawi, kousek od české hranice, rozšiřuje LG Chem fabiku na baterie na produkci 70 GWh/rok. To je dost bateriové kapacity na to, aby Česko napájely cca 7 hodin během odběrových špiček.

Suroviny mají domluvené, veškerou jejich výrobu odeberou automobilky. A, upřímně řečeno, oproti hutím a ocelárnám, jsou materiálové toky v téhle fabrice úplně srandovní.

Ladislav Novák
24. květen 2022, 15:04

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Napájení Česka v odběrových špičkách z baterek je naprosto šílený nesmysl a fantasmagorie, které by stály (bez ohledu na dostupnost lithia a dalších surovin pro výrobu takové kapacity) tisíce miliard Kč. Podobné bludy si nechej na brainwashing při kampani pro členy Greenpeace, a netahej je na web o energetice. A jen tak na okraj - výpadky dodávek z OZE mohou trvat i týdny, takže... :-)
.

Ladislav Novák
25. květen 2022, 15:42

Vidím, že hloupá cenzura tady funguje úspěšně...

Až ty fabriky budou hotové a začnou vyrábět bez dotací a bez dotací i prodávat, pak se můžeme bavit o cenách materiálů a produktů z nich...

Ladislav Novák
20. květen 2022, 13:53

Agenti Greenpeace ve své nevědomé zanícenosti pro skvělé zelené zítřky zapomínají na omezené zdroje vzácných zemin, které jsou naprosto nedostataečné a ekologicky navíc velmi problematické z hlediska těžby, zpracování, masového využívání i následné nutnosti recyklace. Takže na masívní ukládání do obřích akumulátorů můžeme klidně zapomenout.

Ale což, aktivistickými hesly zaplavíme svět, a co bude potom, už nás nezajímá. Svou dotační rentu si na hloupých politicích vydolujeme...

Pavel
20. květen 2022, 14:54

zajimave je, ze v nemecku pokryvaji vetrem a sluncem skoro polovinu spotreby a pritom zadne uloziste co svet nevidel k tomu nepotrebuji. a i kdyz toto pan novak dobre vi, presto mele nesmysly o obrovskych ulozistich, ktere jsou udajne potreba...

Michal K.
20. květen 2022, 15:50

nejako im to tam hapruje. produkcia CO2 na kWh za rok 2021 stupla oproti 2020. A zatial za '22 takisto narast. A to nemci dlhodobo investuju velke objemy.

Kde len soudruzi urobili chybu

Ladislav Novák
20. květen 2022, 18:33

Četl jsi ten článek vůbec? :-) Odpověď k Německu máš dole.

Láďa
20. květen 2022, 19:14

Němci mají úložiště v okolních státech. Když nefouká a nesvítí berou elektřinu i z Turecka.

Jan Veselý
20. květen 2022, 16:14

No, ze všeho nejhorší jsou Láďové z internetu, kteří melou nesmysly o jakýchsi vzácných zeminách.

Jmenuj Láďo tři vzácné zeminy, které jsou nutně potřeba na výrobu baterií. Jsem fakt zvědavý.

Ladislav Novák
20. květen 2022, 16:18

Vlož si do Google např. slovo lithium + vzácné zeminy, a týden studuj, než tady začneš zase plácat hlouposti.

Jan Veselý
20. květen 2022, 18:17

Ty něco tvrdíš, ty musíš doložit svoje argumenty.

A připomínám, že agresivita a urážky nejsou argument.

Ladislav Novák
20. květen 2022, 18:31

Příkladně agresívní jsi tady ty. A pokud jsi v oborech, o nichž tady plácáš, negramotný v základních informacích, pak není třeba ti něco dokládat. Vzdělání na Google nezískáš. :-)

Peter Zachara
20. květen 2022, 23:20

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Lado, hlupakov sa neboj, na mnozstvo nehlad.
.

Jan Veselý
21. květen 2022, 08:24

Přestaň se vymlouvat a piš. Pouč mě, génie. Pořád čekám na ty tři vzácné zeminy.

Richard Vacek
20. květen 2022, 16:03

První výzvy?

"Patří mezi ně rizika spojená se zajištěním financování, přenosu vyrobené elektřiny či se samotnou výstavbou."

A existuje teda něco, co je zajištěné? Ty "první výzvy" ukazují, že se snad po všech stránkách jedná o nezajištěné projekty.

Ladislav Novák
20. květen 2022, 16:15

Všechno jsou to jen marketingové kampaně s cílem získat dotace na projekty...

Včetně perliček jako je tahle v odkazu na jiné weby:

Uložit energii a v zimě s ní zatopit? Převratný patent vyvinuli vídeňští vědci

Ekonomický deník, 20. květen 2022, 12:25

Nepoužitelný nesmysl. :-)

Ladislav Novák
20. květen 2022, 16:08

Pro ty, co mají problém s chápáním obsahu textu a problematiky Občasných Zdrojů Energie:

Samozřejmě, že když Německo je schopno pokrýt většinu spotřeby (a současně navíc zálohovat OZE) uhenými elektrárnami, tak nepotřebují žádná "úložiště" el. energie. Ale když už tady zelení klimakatastrofici vedou kampaň proti uhlíkatým palivům a blábolí o "uhlíkové neutralitě", pak je namístě otázka: Čím nahradíme spolehlivý provoz kvalitních a ovladatelných zdrojů energie, aby zálohovaly a vykrývaly nefunkčnost těch občasných? Zatím v Německu produkce uhelných elektráren roste, a jejich hloupá energetická politika systémové závislosti na ruském plynu zjevně zkrachovala.

Mimochodem, o těch úložištích se v souvislosti s budováním OZE píše v článku, pod nímž píšeme komentáře. Četl jste jej vůbec? :-)

Ladislav Novák
20. květen 2022, 16:11

To byla Re: Pavel 20. květen 2022, 14:54

Peter
21. květen 2022, 15:40

LADISLAV

Odporúčam ti navštíviť ostrov Samsø. Sú sebestačny už niekoľko rokov. Vďaka poľnohospodárskemu odpadu a ďalších OZE hlavne vietor. Kúria TČ slamou medzi pšenicu sú VT. ( aj v mori). Prestali dovážať ropu a uhlie. Bol o tom dokument aj v našej TV. Ďalší ostrov je Børholm. Nezávislosť funguje v lete aj zime. Z dovozca sa stal vyvozca.

Ladislav Novák
25. květen 2022, 15:46

A jaký tam mají průmysl? :-)

Nemám nic proti tomu, aby se zelení klimakatastrofičtí aktivisté odstěhovali na nějaký ostrov a tam zavedli zákonem povinnou "uhlíkovou neutralitu" :-P

Jimi
21. květen 2022, 07:41

Tady se ty komentare zase rozjizdi :) faktem je ze Vitr+Slunce behem 20 let dohnali ve vyrobe jadro (10% elektriny z mene nez 1% v roce 2002) a letos uz ho predezenou. V roce 2030 budou tvorit 45% elektriny, jadro 8%. Uhli a plyn take poklesnou.

Ladislav Novák
25. květen 2022, 15:48

To už známe, jak socializmus funguje. "Dohnat a předehnat".... a pak s odstupem času "Neztratit stopu". :-P

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se