Větrné počasí ve Velké Británii minulý týden hrálo do karet elektrárnám, které pohání právě vítr. Nejenže stanovily nové okamžité maximum výroby ve výši 14,9 GW, ale ve středu se na britské výrobě elektřiny podílely téměř jednou třetinou. Během letošního roku bylo ve Spojeném království připojeno k síti více než 1,5 GW větrných elektráren a další se připojit plánují.

Británie se minulý týden potýkala s velmi větrným počasím, které kromě dopravních problémů přineslo i nový rekord. Konkrétně větrné elektrárny překonaly předchozí maximální výrobu ve výši 14,5 GW o další 0,4 GW. Během středečního večera (mezi 18:00 a 18:30) pak energie z větru tvořila třetinu britské výroby.

„Je skvělé vidět, že britské větrné elektrárny zaznamenávají nové rekordy v jednom z nejchladnějších, nejtemnějších a nejvlhčích období roku,“ uvedla Emma Pinchbeck, výkonná ředitelka RenewableUK.

Ve středu a ve čtvrtek pak větrné elektrárny zaznamenaly největší podíl na výrobě, které většinu času dominují zdroje plynové. Během středy vyrobily větrné elektrárny 32,2 %, plynové elektrárny 23,5 %, jaderné elektrárny 17,9 % a uhelné elektrárny 8,7 % elektřiny.

Nové větrné parky stále přibývají

Středeční rekord přišel ve stejný den, kdy E.ON uvedl do provozu první větrnou elektrárnu v Lamanšském průlivu. Tento větrný park Rampion s instalovaným výkonem 400 MW patří mezi čtyři největší elektrárny uvedené do provozu tento rok ve Spojeném království. Největší, nejen v Británii ale i na světě, zprovozněnou elektrárnou je větrný park Cumbria s výkonem 659 MW a mezi další patří Suffok s 353 MW a Abredeen Bay s 92 MW.

Během příštího roku by se měla k britské síti připojit 588MW elektrárna v Moray Firth a dle plánu by měl v roce 2020 přebrat titul největší větrné elektrárny větrný park s instalovaným výkonem 1218 MW u pobřeží East Yorkshire.

{„country“:“GB“,“type“:“AREA“,“from“:“2018-11-26″,“to“:“2018-12-2″,“caption“:“Výroba elektřiny ve Velké Británii v minulém týdnu.“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-11-26″,“end_date“:“2018-12-2″}

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *