Většinu německých větrných elektráren, kterým vyprší po roce 2020 podpora, již nebude ekonomicky výhodné provozovat. Vyplývá to z analýzy think-tanku Energy Brainpool, který se zaměřil na možnost provozování elektráren po doběhnutí dvacetileté podpory.

Nad německou energetikou po roce 2022 se v návaznosti na zveřejnění analýzy think-tanku Energy Brainpool objevily další otazníky. Ze zveřejněných výsledků studie totiž vyplývá, že pouze menšina větrných elektráren bude ekonomicky výdělečná poté, co přijdou o garantovanou podporu.

Vzhledem k tomu, že zákon, který zaváděl podporu pro OZE nabyl účinnosti v roce 2000, doběhne prvním větrným elektrárnám podpora s koncem roku 2020. Nejedná se přitom o nevýznamné objemy instalovaného výkonu, v prvních třech letech účinnosti zákona bylo ročně instalováno v průměru přes 2 GW větrných elektráren.

{„country“:“GER“,“type“:“AREA“,“from“:“2017-09-30″,“to“:“2017-10-16″,“caption“:“Výroba elektřiny v Německu v posledním měsíci“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2017-09-30″,“end_date“:“2017-10-16″}

Omezené možnosti mají provozovatelé i s ohledem na repowering (náhrada starších větrných elektráren za nové) a to z toho důvodu, že se provozovatelé nyní musí účastnit aukcí. To pochopitelně díky vyšší konkurenci znamená nižší podporu a horší možnost se prosadit.

Podle studie by měly větrné elektrárny se středními nebo vysokými provozními náklady šanci pouze v případě výrazného růstu cen elektřiny. Toho by mohlo být dosaženo například vyšší cenou uvalenou na emise CO2, pro kterou se může rozhodnout buď Německo individuálně, nebo by se spolehlo na reformu evropského trhu a růst cen evropských emisních povolenek.

Roční přírůstek instalovaného výkonu větrných elektráren v Německu
Roční přírůstek instalovaného výkonu větrných elektráren v Německu

Důležité je to zejména z toho důvodu, že již nyní chce vláda omezit roční přírůstek VE na 2,8 GW ročně. Pokud budeme předpokládat, že se většina elektráren přestane vyplácet a jejich provozovatelé je odpojí od sítě, bude čistý přírůstek po roce 2020 velice nízký.

Výnosnost větrných elektráren po vypršení podpory je klíčová i z hlediska odstupu od jádra, jelikož větrné elektrárny mají být podle vlády jednou z hlavních náhrad postupně uzavíraných jaderných elektráren. Po roce 2020 se tedy dá očekávat nejen odklon Německa od jádra, ale i výrazně nižší čistý přírůstek instalovaného výkonu větrných elektráren, což velice pravděpodobně nebylo úmyslem.

Zdroj: Flickr @CopperCatStudios

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *