Domů
Větrné elektrárny
WindEurope čeká v EU další silný růst investic do větrné energetiky
Větrná farma Fântânele Cogealac. Autor: Sandri Alexandra

WindEurope čeká v EU další silný růst investic do větrné energetiky

Investice do větrné energie v Evropě by se měly v příštích třech letech dál zvyšovat na nové rekordy a v roce 2021 přesáhnout 100 miliard eur (2,6 bilionu Kč). Vyplývá to z průzkumu odvětvové organizace WindEurope, o kterém informovala agentura Bloomberg. Loni investice činily 65 miliard eur.

Částka zahrnuje investice do nových elektráren, ale také refinanční transakce, fúze a akvizice na úrovni projektů i firem, transakce na veřejném trhu a získání soukromého kapitálu. Větrná energie je podle toho největší investiční příležitostí v energetickém sektoru a loni se na všech investicích podílela 60 procenty.

wind-turbine-construction
Ilustrační foto

Výsledkem nových investic v příštích třech letech bude zvýšení instalovaného výkonu větrných elektráren o 53 gigawattů. Současný instalovaný výkon větrných elektráren činí zhruba 190 gigawattů.

Investice do nových elektráren na pevnině loni činily 16,4 miliardy eur a na celkových investicích do nových zdrojů výroby elektřiny v Evropě se tyto investice podílely téměř 40 procenty. Severní a západní Evropa se na rozhodnutích o nových finančních investicích podílely loni 35 procenty, dodala WindEurope.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
hariprasad
19. duben 2019, 22:16

Na jednu stranu je to dobrá zpráva, na druhou, čím více intermitentních zdrojů bude, tím více budeme potřebovat zvládnout ukládání energie ve velkém a její opětovné uvolnění v případě potřeby. Takže, pokud se v jednom článku i současně nedočtu, že se plánují i další přiměřené investice do bateriových úložišť a systémů P2G2P, tak jsem trochu v rozpacích. Jak případné přebytky chceme efektivně řešit?

Carlos
19. duben 2019, 23:36

Záleží na tolika faktorech, zejména na tom jak dlouhá akumulace to má být. Jestli se bavíme o akumulaci na hodiny, dny, týdny, nebo měsíce. Pokud loni šla asi třetina do severní a západní Evropy, pak dvě třetiny bude jih, a východ a Balkán, tedy místa kde se to zatím asi moc nedělo a kde je doposud nenasycený potenciál, to je dobře.

Při akumulaci na měsíce se vyplatí postavit P2G jednotky a pak to krmit do sítě. Při akumulaci na dny až týdny se hodí zase přečerpávačky, například velká mezi Lipnem a Dunajem by zvládala s relativně malým objemem vody provoz na týden či více dle kolísání hladiny v Lipnu, na den jsou tu menší PVE, daly by se udělat třeba po vytěžení lomů Bílina, ČSA a Jiří/Družba.

hariprasad
21. duben 2019, 15:54

Proč nepočítáte s bateriovými úložišti? Pro krátkodobé uskladnění v řádu hodin až dní mi přijdou nejefektivnější a pravděpodobně i nejrychleji a jednoduše postavitelné se snadnou údržbou. Stát to můž prakticky kdekoli, kde je kus rovného místa a připojitelný bod do sítě s dostatečnou výkonnostní rezervou (standardně kdekoli, kde možnost napojení na páteřní napětí VN 22kV).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se