Po dlouhotrvajících obavách o zajištění dodávek elektrické energie v průběhu nadcházející zimy se situace v Belgii obrací k lepšímu. Belgie včera uzavřela s Německem dohodu, která má zemi zabezpečit dostatek výkonu, a zabránit tak omezování dodávek spotřebitelům či případným blackoutům.

Podle německého ministra energetiky Petera Altmaiera sousedé Belgie, konkrétně Francie, Německo a Nizozemsko, disponují dostatkem výrobních kapacit, které by měly vyvážit případný chybějící výkon v belgické soustavě. Země se dohodly na několika opatřeních, přičemž jedním z nich má být zajištění minimálně 20 % přeshraničních přenosových kapacit pro obchodování mezi Rakouskem, Belgií, Německem, Francií, Lucemburskem, Nizozemskem a Švýcarskem.

„Jsme odhodlání zajistit, že dodávky energie budou zabezpečeny v kterýkoliv okamžik. Dohodli jsme se s Belgií a provozovateli přenosových soustav na konkrétních opatřeních a v následujících dnech budeme pracovat na jejich implementaci a rozšíření,“ uvedl německý ministr energetiky Peter Altmaier.

Přetoky z Německa by neměly Belgii bránit v dovozu elektřiny

Součástí dohody obou zemí je rovněž ujištění Německa, že do Belgie dorazí dostatek elektrického výkonu, až jej bude země potřebovat. Přestože Německo v současné době není s Belgií přímo propojeno, přetoky elektrické energie, jež zaplavují elektřinou soustavy sousedních zemí zejména v dobách vysoké výroby elektřiny ve větrných elektrárnách, se do Belgie mohou přelévat přes nizozemskou soustavu.

Tyto přetoky podle belgické ministryně energetiky Marie-Christine Marghemové již dříve vyčerpaly přeshraniční přenosové kapacity, a zabránily tak přeshraničnímu obchodování. Takovéto stavy narušují belgickou energetickou bezpečnost a mohly by být kritické zejména během nadcházející zimy, kdy se Belgie bude muset kvůli nedostatku výkonu jaderných elektráren spoléhat na dovoz elektrické energie od svých sousedů.

„Máme ujištění ze strany Německa, že elektřina dorazí do Belgie, až ji budeme potřebovat,“ uvedla ministryně Marghemová.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *