Domů
Energetika v zahraničí
Bosňané nechtějí u hranic chorvatské úložiště jaderného odpadu
http://www.ananuclear.org/

Bosňané nechtějí u hranic chorvatské úložiště jaderného odpadu

Několik tisíc lidí se dnes na západě Bosny zúčastnilo demonstrace proti záměru chorvatských úřadů umístit nedaleko hranice obou zemí úložiště radioaktivního odpadu z jaderné elektrárny Krško, sdílené Slovinskem a Chorvatskem. Informovala o tom bosenská sekce nezávislé regionální televize N1.

Protestní akce se konala ve městě Novi Grad ležícím na řece Uně, která tvoří hranici mezi Bosnou a Chorvatskem. Podle odpůrců záměru chorvatských úřadů by možné úniky z úložiště mohly ohrozit přírodní park kolem Uny a přibližně 250.000 lidí, kteří podél toku žijí.

O vybudování úložiště, kde by měl být uskladněn radioaktivní odpad z elektrárny Krško, stojící ve Slovinsku, se mluví už několik let. Delegace obou zemí, které jsou členy Evropské unie, by o něm měly podle agentury AFP rozhodnout v pondělí na setkání ve Slovinsku.

„Tento šílený nápad trvá dlouho a zrodil se v hlavách lidí, kteří tady nežijí, kteří si myslí, že můžou všechno, a jejichž jediným bohem jsou peníze. Musíme jim říci ne! (…) Nás všech 250.000 lidí, kteří žijeme na břehu Uny, musí říct ne!“ prohlásil na protestním mítinku novogradský starosta Miroslav Drljača.

„Nechceme radioaktivní odpad několik stovek metrů od řeky Uny, která je přírodním klenotem, u našich domů, u našich pastvin,“ přidala se Srebrenka Goličová, ministryně pro životní prostředí Republiky srbské (RS), která tvoří Bosnu a Hercegovinu spolu s bosňácko-chorvatskou federací (FBaH).

Podle Goličové by sice oficiálně mělo jít o dočasné úložiště, ale nakonec se bude jednat o „velký sklad, kam bude směřovat radioaktivní odpad z celé Evropy“.

Chorvatské úřady chtějí úložiště umístit do skladu v bývalých vojenských kasárnách Čerkezovac. Další možností je uskladnit odpad ve Slovinsku nedaleko Krška.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
hariprasad
29. září 2019, 14:24

Lesk a bída jederné energetiky. Jaderná úložiště se ukazují jako stále větší problém. Největší hloupostí jsou takzvaná stálá jaderná úložiště bez možnosti odpad dodatečně vyzvednout a zpracovat. To je úplná blamáž a namlouvání si něčeho, co zcela jistě nebude po pár letech platit. Nikdo neví, co bude za 30-40 let, dokonce nevíme ani co bude zítra.

Martin Pácalt
30. září 2019, 10:31

Souhlasím. Rakousko a podobně "smýšlející " země by měly vzít v potaz realitu použitého jaderného paliva vzniklého v minulosti, které nyní vězí v meziskladech a které využíváním OZE nezmizí. Jaderná energetika 4. generace musí mít místo v energetickém mixu každé země, která jadernou energii v minulosti vyráběla. Dtto 3+. generace, která udrží mozky a praktické zkušenosti z oboru naživu. Řešení schovat vše pod zem a pak 100 000let čekat (odkázat problém desítkám generací) , jestli se něco nepodělá, je krátkozraké. Stejně tak jako počítat vše jen na finance a max. jednu dvě dekády dopředu.

Jan Veselý
30. září 2019, 11:51

A nebylo by levnější držet mozky v jaderných výzkumácích, kde by vyzkoumali co s tím palivem udělat, než stavět JE 3+. generace, tu hromadu bordelu zvětšovat a doufat, že "se" to někde vymyslí? Ať si třeba pro udržení mozků staví párset kilowattové reaktory a dělají tam pokusy.

Stejně na to přijdou někde v Los Alamos, Oak Ridge, Livermore, Dubně, Darmstadtu nebo tak někde, ne na provozu v elektrárně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se