Britská energetika bude vyžadovat investice ve výši 6 miliard liber do flexibilních zdrojů. Velká část investice připadne na technologie skladování elektrické energie. Investice budou potřeba na přechod britského energetického sektoru na nízkouhlíkový.

Do roku 2030 bude britská energetika vyžadovat celkové investice ve výši 6 miliard liber (176 miliard korun). Bude zapotřebí vybudovat celkem 13 GWe instalovaného výkonu ve flexibilních zdrojích a ve skladovacích technologiích. Ty budou mít za úkol udržovat rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou po elektřině v britské přenosové soustavě a mají zejména pomoci integrovat obnovitelné zdroje elektrické energie s nestálou výrobou. Investoři by měli rozšířit svoje investice do malých plynových motorgenerátorů, obnovitelných zdrojů a baterií, jak uvádí studie společnosti Aurora Energy Research.

Očekává se, že investice do obnovitelných zdrojů porostou, jelikož závazným cílem EU je do roku 2030 zvýšit jejich podíl na konečné spotřebě energie na 32 %.

„Existuje viditelný posun ve způsobu, jakým jsou tyto technologie vnímány. Co mohlo být považováno za vysoce rizikovou investici, je nyní považováno za strategickou dlouhodobou investici, která má výhody na mnoha úrovních,“ řekl Steve Shine, výkonný předseda provozovatele baterií Anesco.

S rostoucím podílem baterií na trhu s podpůrnými službami klesá cena za jejich poskytování. Baterie zvláště převládají v podpoře na rychlé frekvenční odezvy, kde jsou potřeba odezvy za méně než sekundu. Investoři nyní hledají uplatnění baterií v jiných oblastech podpůrných služeb, jako je například vyrovnávací trh. Aurora Energy Research očekává, že hodnota podpůrných a vyrovnávacích služeb pro britského operátora přenosové soustavy National Grid bude činit 2 miliardy liber (59 miliard korun).

Zdroj úvodní fotografie: Current News

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *