Výroba britských elektráren v roce 2018 po letech stagnace meziročně klesla o 1 % na 335 TWh a byla tak srovnatelná s výrobou před více než 20 lety. Faktory tohoto poklesu i přes ekonomický růst jsou zejména přesun energeticky náročného průmyslu do zahraniční ale i využívání úspornějších spotřebičů a osvětlení. Podíl OZE na výrobě ovšem i nadále roste a za rok 2018 dosáhl 33 %. Při započtení výroby jaderných elektráren bylo 53 % vyrobené energie nízkoemisní.

Objem vyrobené elektrické energie ve Velké Británii klesl na úroveň roku 1994, jak ukazuje analýza Carbon Brief. Roční výroba za loňský rok je odhadována na 335 TWh, což po stagnaci v letech 2015-2017 činí meziroční pokles o 1 %.

Výroba a spotřeba elektřiny klesá paradoxně i přes populační a ekonomický růst. Ve srovnání s rokem 1994 žije dnes v Británii o 8 milionů lidí více a při přepočtu výroby elektřiny na člověka je současný stav srovnatelný s rokem 1984. Britská ekonomika se také v porovnání s devadesátými lety minulého století více orientuje na energeticky méně náročné služby a průmysl s vysokou přidanou hodnotou.

Carbon Brief připisuje zásluhu klesající spotřeby také vyšší efektivitě při spotřebě elektřiny jak v domácnostech, tak v průmyslu.

„Může to být kombinace účinnějších spotřebičů, energeticky úsporných žárovek a v poslední době LED žárovek. Dále například supermarkety používají efektivnější chladničky a průmysl používá efektivnější čerpadla. Ve všech těchto případech šla efektivita nahoru. A samozřejmě ve Spojeném království se mění povaha průmyslu,“ uvedl Simon Evans ze skupiny Carbon Brief.

Spolu s importovanou elektřinou, která činila v roce 2018 6 %, je současná spotřeba elektřiny srovnatelná s rokem 1995. Británie přitom rozvíjí nové propojení s Evropou, která by dle vládních projekcí mohla zajistit až čtvrtinu britské spotřeby do poloviny dvacátých let. Vládní poradní výbor pro změnu klimatu (Committee on Climate Change) naopak odhaduje, že propojení budou sloužit jen k bilancování výroby a spotřeby a průměrný export/import elektřiny se bude pohybovat kolem nuly.

Podíl výroby z OZE roste

Naopak výroba elektrické energie z obnovitelných zdrojů je za rok 2018 odhadována na 33 %, což je o 4 % více než v roce 2017. Spolu s výrobou jaderných elektráren ve výši 20 % tak Británie dosáhne na 53% podíl v nízkoemisních zdrojích. S tím souvisí i rekordně nízká výroba ve zdrojích na fosilní paliva – uhelné elektrárny zaznamenaly meziročně 25% pokles výroby.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *