Chile uzavřelo dohodu s největšími výrobci elektřiny o postupném uzavírání uhelných zdrojů. Dohoda se týká uhelných elektráren, které nemají instalované pokročilé technologie pro snížení vypouštěných emisí do atmosféry.

Nejen Evropská Unie, ale i vyspělé státy v Jižní Americe reagují na klimatické změny a snaží se svůj energetický mix více diverzifikovat a snížit svou uhlíkovou stopu. Státem, který má největší podíl vyrobené elektřiny z obnovitelných zdrojů, je Kostarika, která již několik let produkuje téměř 100 % své elektřiny z OZE, a to především díky vodním zdrojům.

Nyní přichází s dalším výrazným krokem i Chile. To se dohodlo s asociací výrobců elektřiny, která je tvořena největšími hráči na trhu, společnostmi AES Gener, Colbun, Enel a Engie, na postupném uzavírání těch uhelných zdrojů, které nesplňují emisní limity a o tom, že nebudou stavěny nové zdroje, které by limity překračovaly.

V současné době se uhelné zdroje podílí na tamějším energetickém mixu téměř 40 %. Do roku 2030 se počítá s tím, že by podíl solární energie mohl stoupnout na 30 % a zároveň s tím podíl fosilních zdrojů klesnout na 25 %. Ovšem již v současnosti země čelí prudkému rozvoji OZE, na který nejsou připraveny přenosové sítě.

„Díky významnému snížení cen a masivnímu rozvoji technologií v oblasti obnovitelných zdrojů, které se zapojily do naší sítě, bude docházet stále k většímu rozvoji OZE a fosilní paliva ustoupí z pozice nejdůležitějšího zdroje energie.“ z prohlášení chilské vlády

Aukce mají navýšit podíl OZE až na 70 %

Chile má velmi ambiciózní energetickou politiku a jejich státní energetická koncepce je podrobně popsána v dokumentu Energia 2050. V tomto dokumentu se lze dočíst, že jedním z cílů je do roku 2035 mít podíl OZE alespoň 60 % a do roku 2050 minimálně 70 %.

Země v posledních letech postupuje podle vytyčených milníků a masivně podporuje výstavbu nových zdrojů OZE pomocí aukcí. Díky tomuto systému a faktu, že míra osvitu patří k největšímu na světě, byla již před rokem vysoutěžena nejnižší cena elektřiny ze solárních zdrojů.

Štítky: ChileOZEuhlí

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *