Domů
Energetika v zahraničí
Diskuze o jádru v Polsku neutichá, problémem je nepřekvapivě financování
Belchatow Zdroj: https://www.flickr.com/photos/paszczak000/9545382126
Zdroj foto: Flickr, Kamil Porembiński

Diskuze o jádru v Polsku neutichá, problémem je nepřekvapivě financování

Polský premiér Mateusz Morawicki prohlásil, že jedním z problému stavby první polské jaderné elektrárny je nepoměr mezi rychlostí splácení dluhu z financovaní investice a životnost resp. doba odepisování jaderné elektrárny. Zároveň je podle jeho slov zřejmé, že bez jaderných elektráren nebude možné splnit klimatické cíle, ke kterým je Polsko zavázáno.

Pro Polsko je téma jaderné energetiky stále velice aktuální, zejména pak s ohledem na financování výstavby nových jaderných bloku. Otázka financovaní a vysokých investičních nakladu je ovšem obecným problémem jaderné energetiky nejen v Evropě.

Hlavním problémem podle předsedy vlády je, že instituce poskytující financování chtějí financování splatit během 20 let, nicméně polskou ambicí je nastavit splatnost na dobu trvání životnosti elektrárny. Nové bloky jsou přitom projektovány zpravidla na trojnásobnou až čtyřnásobnou dobu. Jako minimum by přitom premiér požadoval 50 let.

Současně je stále jasnější, že cíle snížení emisí Polska nebude jednoduché splnit, pokud nedojde k významné obměně výrobního mixu. Aktuálně ve výrobě dominuje uhlí a právě jaderná elektrárna by mohla výrobní mix zbavit části emisí CO2.

{„country“:“PL“,“type“:“AREA“,“from“:“2018-04-01″,“to“:“2018-04-22″,“caption“:“Výroba elektřiny v Polsku v dubnu letošního roku“,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2018-04-01″,“end_date“:“2018-04-22″}

Přestože je projekt nového jaderného zdroje diskutován již několik let, diskuze o stavbě stále neutichá. Je zřejmé, že se sílícími tendencemi k ochraně klimatu a současně i rostoucí cenou povolenky, je nutné postupně obměnit výrobní mix.

Nicméně z části se jedná o politické rozhodnutí, obdobně jako v ČR. Navíc Polsko čekají na konci tohoto roku místní volby a podle informací polského deníku biznesalert.pl se dá očekávat, že další rozhodnutí o budoucnosti projektu proběhne až po těchto volbách.

Ředitel odboru pro jadernou energetiku při ministerstvu energetiky nicméně doufá, že první blok jaderné elektrárny by mohl být připojen k síti kolem roku 2030. Vše bude nicméně záviset na politickém rozhodnutí a na financování budoucí elektrárny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Milan Vaněček
26. duben 2018, 08:10

V tomto století nebyla v EU uvedena do provozu žádná jaderná elektrárna. Ty dva pomníky jádra, Flamanville a Olkiluoto už stály spoustu peněz a elektřina nikde. Cena Flamannvile vyrostla z 3,3 miliard EUR na 10,5 miliard za reaktor a to ještě čeká elektrárnu za pár let výměna vadného víka reaktoru. Ve Finsku už trvá výstavba 14 let a též se vše třikrát prodražilo. (O Mochovcích ani nemluvím, tam stavba začala ještě za bolševika).

A teď si v Polsku nědo myslí že jim dá na výstavbu JE peníze na 50 let. A že ji uvedou do provozu v 2030. Přitom poláci maji u Baltského moře dobré podmínky pro větrné elektrárny. Jen si je tam musí stavět sami, ve své režiji. Věřím že v Polsku rozum zvítězí.

manasek
26. duben 2018, 08:27

jestli má zvítězit rozum, tak nestabilní větrníky rozhodně nejsou dobré pro náhradu uhlí. Kotle těchto elektráren jim pojedou dál čekajíc, kdy bude jejich elektřina potřeba. Pro zemi s baseloadem výrazně překračujícím výkon jednoho reaktoru je JE rozumným řešením, na němž je ale podíl státu v tak pokřiveném tržním hospodářství, jako je v Evropě, nutnost, než než jen alternativa. Podpora větrných (a solárních) zdrojů je krátkozraká, na pouhé desetiletí, ve vyjímečných případech 2 desetiletí, u JE se u nových reaktorů bavíme minimálně o půlstoletí, s případnými modernizacemi přes jedno století, ale i daleko déle (tuším Rusko navrhuje reaktor s plánovanou životností 80 let s výhledem na dvojnásobek při správné údržbě, provozu a modernizaci)

Peppa
26. duben 2018, 09:30

Poláci by si měli postavit JE i kdyby měla stát 13 mld EUR. K tomu ty větrníky a pak rychle vypínat uhelky.

Nejšpinavější elektřina hned po Černé hoře.

Petr
26. duben 2018, 10:37

V tomto století byl třeba dostavěn a dán do provozu Temelín, a ukázalo se to jako výdělečné vítězství České republiky nad zahraničními pomlouvači, zvláště závistivci z Rakouska, kteří svou jadernou výstavbu totálně nezvládli.

Mochovce už nic nezastaví od najetí nového dalšího reaktoru v příštím roce.

Milan Vaněček
26. duben 2018, 11:11

Co je na Temelínu zatím výdělečného? ČEZ ho dostal darem rozestavený od bolševika, pak ho zprovoznil než jsme vstoupili do EU (pak by to asi bylo obtížnější) a pořád ještě nezaplatil celou svoji investici.

Pavel
28. duben 2018, 18:48

A kdypak se zaplatí oze tunel? Náklady na něj činí jeden bilion korun a životnost oze parodie na elektrárnu je zlomek životnosti jaderné elektrárny.

Jan Veselý
26. duben 2018, 10:44

Je to klasická politická úvaha. "Za předpokladu, že předem znemožníme vše ostatní, musíme postavit jaderné elektrárny." Takže se v Polsku nejdříve fakticky legislativně zlikviduje výstavba větrných elektráren (1 GW/rok bez potíží), aby následně zástupci věrchušky tvrdili, že to bez jádra nejde. Stejně jako se vůbec neuvažuje třeba o HVDC propojení do Skandinávie, kde jsou velké přebytky volného výkonu.

Dále opravdu netuším, jak Polsko zachrání 1-2 jaderné reaktory v superoptimistickém výhledu - rok 2030, když mají roční výrobu elektřiny okolo 150 TWh.

VK
26. duben 2018, 12:22

Myslím, že Polsko má historickou zkušenost, že se musí spoléhat jen samo na sebe. Já se jim nedivím. Chtějí prostě maximum zdrojů doma a dokud nemají přebytek výkonu ve větru, tak propojení do Skandinávie nedává smysl, dovážet nic nechtějí.

Jan Veselý
26. duben 2018, 13:00

A kolik mají vlastního uranu? Která polská firma staví jaderné elektrárny? Proč dovážejí ropu a plyn? ???

VK
26. duben 2018, 13:58

Otázkou není kolik mají vlastního uranu, ale kolik ho potřebují skladovat v rezervě, aby přežili 5 let v případě mezinárodního konfliktu. Dovoz uranu je výrazně jednodušší než dovoz plynu nebo ropy.

Oni nepotřebují mít vlastní firmy na stavbu, stačí jim vlastní firmy na údržbu po dokončení stavby.

Samozřejmě je to hodně i o "pocitech", Němci mají také "pocity" a došli k tomu, že chtějí jádro předčasně zavřít. Poláci se bojí závislosti, Němci se bojí jádra.

manasek
26. duben 2018, 15:29

Němci se nebojí jádra, Němci se bojí toho, co se špatně provozovanou JE udělá vlna tsunami. Čili sami přiznávají, že elektrárny stovky km od popřeží provozují tak špatně, že jsou ohroženy mořem

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se