Domů
Energetika v zahraničí
EIA: Spotřeba energie poroste v nadcházejících letech nejrychleji v Indii
S rozvojem OZE rostou i nároky na energetickou infrastrukturu.

EIA: Spotřeba energie poroste v nadcházejících letech nejrychleji v Indii

Podle referenčního scénáře energetického výhledu International Energy Outlook 2019 americké vládní agentury U. S. Energy Information Administration (EIA) poroste spotřeba energie do roku 2050 nejrychleji v Indii. Ve srovnání se současností vzroste více než 3krát. Hlavním důvodem je významný očekávaný růst indické ekonomiky.  

Americká agentura EIA v referenčním scénáři svého energetického výhledu pro rok 2019 předpokládá, že Indie v polovině 40. let 21. století předežene USA a bude druhým největším spotřebitelem energie na světě, hned za Čínou.

Spotřeba energie se více než ztrojnásobí

Podle predikcí EIA bude mít Indie druhé nejvyšší HDP na světě ke konci 30. let 21. století, kdy předstihne evropské země, které jsou součástí OECD a USA. EIA přitom pracuje s daty HDP zohledňující paritu kupní síly. HDP Indie vzroste z 9 bilionů dolarů (přibližně 205,5 bilionů korun) v roce 2018 na 49 bilionů dolarů (přibližně 1,1 trilionu korun) v roce 2050.

Tento ekonomický růst povede i k růstu spotřeby energie, která se téměř ztrojnásobí z necelých 37 tisíc PJ ročně na více než 126 tisíc PJ ročně. Momentálně se Indie na globální spotřebě energie podílí 6 %, v roce 2050 to ovšem bude podle EIA 13 %.

Spotřeba energie ve vybraných zemích a regionech v letech 1990 – 2050. Zdroj: EIA

Budoucí role průmyslu v indické ekonomice hraje velký význam

EIA zároveň zdůrazňuje, že dlouhodobé projekce týkající se spotřeby energie v Indii jsou nejisté. Důvodem je tempo změn probíhajících v zemi a znásobených velikostí indické ekonomiky. Mezi hlavní nejistoty patří rozložení spotřeby v jednotlivých sektorech ekonomiky a energetická intenzita průmyslu. Průmyslová aktivita Indie má podle analýz provedených EIA na spotřebu energie významný dopad. Kupříkladu vyšší než technologický pokrok.

V alternativních scénářích EIA zjistila, že pokud by byl ekonomický růst více způsoben výrobou (ve srovnání s referenčním scénářem), spotřeba energie v Indii by vzrostla významněji, protože zpracovatelský průmysl má vyšší energetickou intenzitu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
energetik II
17. prosinec 2019, 11:44

Ano, Indie je zaostalý stát, kde dělat předpovědi je mimořádně obtížné. Co je jisté je to, že do 5 let předstihne Čínu v počtu obyvatel. Ekonomický vývoj je mírně řečeno "těžko předvídat" ,růst tu bude , to jistě , ovšem jak půjde vzhůru třeba průmysl , která jeho odvětví a jaké šoky ještě Indie zažije, těžko říci. Třeba 8.listopad 2016 ,kdy ve 20.00 hodin večer vystoupil premiér Módí v televizi a oznámil národu, že ve 24.00 , tedy za 4 hodiny, ztratí platnost všechny bankovky 500 a 1000 rupií. Tyto bankovky přitom v Indii představovaly 86 % !! veškeré hotovosti a v Indii probíhá 90 % !! všech plateb právě v papírových penězích. Dále bylo oznámeno, že druhý den budou uzavřené banky a bankomaty budou mimo provoz dva dny. V celé obří Indii vypukl nepopsatelný chaos a zmatek a všichni vyrazili do bank vyměnit své neplatné peníze .Ovšem nových bankovek bylo vytištěno zoufale málo ,takže banky neměly co vydávat, ani bankomaty. Peníze "zmizely" a v Indii nastal "barterový obchod" zboží za zboží jako v prvobytně pospolné společnosti. "Já tobě tři kila brambor ,ty mně kilo mouky, já tobě jízdní kolo, ty mně dvoukolovou káru, já tobě kalhoty, ty mně boty....." Na Indii dneška je třeba pohlížet jako na africkou zemi, třeba Etiopii nebo Kongo. Ekonomický vzestup tu bude ,ovšem jakým směrem a jak rychle půjde, to je spíše hádanka.

petr
18. prosinec 2019, 21:37

Dovolím si jen doplnit, je to zem, kde dnes žije více jak 1 255 mil. obyvatel a z toho je asi jen cca 80 mil., kteří mají dostatečnou úroveň vzdělaní z pohledu EU a zbytek je jen jeden neorganizovaný nepořádek, ještě horší než jsou některé komunity na východním Slovensku.

Těch 80 mil. Indů však kdyby žilo bez toho zbytku, tak by Indie byla před SRN, ale to nejde.

Jejich problém je v tom neuvěřitelném promiňte bordelu co vládne absolutně všude a s politováním většina lidí si v tom lebedí...

Indii je třeba nejprve uklidit, ale to zatím nikdo nezvládl. Britové sice trochu tam udrželi pořádek, ale po té co si vládnou místní tak znakem země je chaos.

Indie je schopna vlastnit jaderné zbraně, produkovat špičkové produkty biochemie, ale ten mrak netáhel je vždy potáhne ke dnu...

energetik II
18. prosinec 2019, 21:56

TO : petr

S tím souhlasím, je velký rozdíl mezi "pracovní kulturou" občana Koreje, Singapuru, Číny, Vietnamu a naopak Indie ,a to prosím bez jakéhokoli rasismu ! Nezávidím vládcům Indie, kteří to musí všechno řídit , můžou být i stejně schopní jako vládci Koreje či Číny , ale když to nešlape dole, pak je to těžké. A znají to i obyčejní mistři ve fabrice u nás, kteří mají jen 20 podřízených, když budou mít - "áčkaře, věčné marody, pár gastarbajtrů co neumí česky,... atd, pak se můžou přímo rozkrájet a výsledky mít nebudou.

petr
18. prosinec 2019, 22:07

A ještě něco na doplnění, Indie má asi 175 mil. Ha orné půdy. ČLR jen asi 105 mil Ha.

ČLR produkuje přes 400 mil tun obilí, toto číslo Indie nikdy nadosáhla...

Je to o kulturní tradici, pracovním nasazení apod.

Mám osobní zkušenost na číňana musíte jednou zařvat aby úkol splnil a zle se při tom dívat a jede to..., pokud chcete to samé od inda tak řvete a řvete a řežete jej holí a ono nic, hare krišna har, hare. Prostě netáhla...

Najmete-li si rikšu, který každý den s vámi jede na stejné místo, tak mu to musíte opakovat každý den to samé a ječet jak magor aby to ten pitomec pochopil kam jedeme. Hrůza pro nás trénované německou tradicí...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se