Podle dat americké vládní agentury U. S. Energy Information Administration (EIA) se spotřeba zemního plynu ve Spojených státech amerických v roce 2018 meziročně zvýšila o 10 %. Dosáhla tak rekordní hodnoty přibližně 2,3 miliard metrů krychlových denně. Důvodem je rostoucí využívání plynu k výrobě elektřiny a zároveň extrémní počasí.

Spotřeba zemního plynu ve USA se v roce 2018 meziročně zvýšila o 10 % a dosáhla hodnoty cca 2,3 miliard m3 denně (bcm/d). Spotřeba zemního plynu se zvýšila ve všech sektorech, zejména pak v elektroenergetickém sektoru.

Výroba elektřiny v plynových elektrárnách roste

V roce 2018 elektroenergetický sektor spotřeboval 824 milionů m3 plynu denně (mcm/d), respektive 35 % veškeré spotřeby plynu v USA. Zemní plyn v USA nyní tvoří největší podíl v elektroenergetickém mixu. Výroba elektřiny z uhlí byla dominantní až do roku 2016. Z uhlí bylo v loňském roce vyrobeno 27 % elektřiny, v jaderných elektrárnách 19 % a ve vodních 7 %.

Rozdíl mezi uhlím a zemním plynem ve výrobě elektřiny se navíc nadále zvětšuje. V roce 2018 bylo přidáno zhruba 19,3 GW instalovaného výkonu elektráren spalujících zemní plyn, zároveň téměř 13 GW instalovaného výkonu uhelných elektráren bylo odstaveno.

Počasí jako důležitý faktor

Spotřeba zemního plynu během roku je zejména kvůli počasí volatilní. Během zimy je spotřeba nejvyšší, jelikož plyn je dominantním zdrojem v oblasti vytápění v komerčním a rezidenčním sektoru. Spotřeba plynu však s rostoucím podílem výroby elektřiny v plynových elektrárnách roste i v létě, díky využívání klimatizací.  Zejména na jihu USA je dále elektřina využívána pro vytápění.

V 2018 zažily Spojené státy několik vln extrémně teplého, ale i chladného počasí, což k rekordní spotřebě plynu výrazně přispělo. V červenci 2018 dosáhla spotřeba zemního plynu v elektroenergetickém sektoru rekordních 1,1 bcm/d.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *