Domů
Energetika v zahraničí
ESA schválila rekordní 2,1 miliardy eur vysokou státní podporu pro zachycování a skladování uhlíku
HeidelbergCement cementárna v Breviku (Zdroj: CCS Norway)

ESA schválila rekordní 2,1 miliardy eur vysokou státní podporu pro zachycování a skladování uhlíku

Projekt zachycování a skladování uhlíku Northern Lights může obdržet až 2,1 miliard euro státní podpory, což by pokrylo 80 % nákladů na výstavbu a desetiletý provoz. Potenciálně by mohlo být zachycováno kolem 800 tisíc tun CO2 ročně. Dalším krokem je schválení investice norskou vládou a parlamentem, přičemž zahájení provozu je předpokládáno v letech 2023 až 2024.

Minulý pátek oznámila agentura ESA, že schválila státní podporu až do výše 2,1 miliardy euro pro projekt zachycování a skladování uhlíku (CCS) Northern Lights konsorcia společností Equinor, Shell a Total. Jedná se o nejvyšší povolenou podporu v historii.

Celkové náklady na výstavbu a desetiletý provoz jsou odhadnuty na necelých 2,6 miliard euro. Norsko by tak pokrylo až 80 % nákladů. Povolení ESA je důležitým předpokladem pro schválení projektu norskou vládou a parlamentem. Zprovoznění je pak plánováno na roky 2023 až 2024.

 „Tento projekt CCS je průlomem k řešení změny klimatu – problému, který se týká nás všech. Ochrana životního prostředí je jádrem evropské agendy a ESA s potěšením spolupracuje s Norskem a Evropskou komisí při hledání způsobů jak tento cíl podpořit,“ prohlásil Bente Angell-Hansen, prezident ESA.

Zachycování uhlíku by mělo probíhat na dvou lokacích, ve spalovně odpadu v Oslu a cementárně v Breviku. Na každé je v plánu zachytit přibližně 400 tisíc tun CO2 ročně. Zkapalněný plyn poté bude loďmi převezen z východního pobřeží Norska na západní. Tam bude z pobřeží pumpován potrubím do 110 kilometrů vzdáleného úložiště nacházejícího se 3 kilometry pod mořským dnem.

Dle norské agentury pro ropný průmysl (Oljedirektoratet) má pak právě oblast kontinentálního šelfu velký potenciál pro skladování CO2. Využití by tak našly zejména podzemní prostory, ze kterých byla vytěžena ropa a zemní plyn.

Schéma projektu Northern Lights (Zdroj: CCS Norway)

Skladování CO2 se zatím nevyplatí

Jedná se o jeden z prvních velkoobjemových projektů CCS v Evropě a půjde tak o zásadní zkoušku této technologie. V současné době se cena za uskladnění CO2 pohybuje kolem 100 euro za tunu, což je několikanásobně více než 30 euro za tunu CO2, kterých letos dosáhla cena evropských emisních povolenek. Zatím se tedy vyplatí zaplatit za vypouštění emisí spíše než za jejich eliminaci. Skladování CO2 je přitom předpokladem pro výrobu „modrého vodíku“, s jehož využitím počítá i strategie EU pro vodík.

Agentura ESA (EFTA Surveillance Authority) monitoruje a dohlíží na dodržování pravidel vnitřního trhu Evropského hospodářského prostoru ve státech EFTA, tj. Norsku, Islandu a Lichtenštejnsku. Její pravidla ohledně státní podpory ochrany životního prostředí a energetiky pak umožňují pokrytí až 100 % nákladů projektů CCS.

Úvodní fotografie: Cementárna v Breviku. Zdroj: CCS Norway

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Jiří
22. červenec 2020, 14:08

Předpokládám, že zkapalnění plynu budou provádět berušky, vozit to budou lodě s pohonem na krásu pampelišek a ukládat ho budou mravenečci.

St
22. červenec 2020, 14:39

To samozřejmě také. Ještě jim k tomu budou pomáhat švédští soudruzi pod vedením svaté gréty za zpěvu těch správných budovatelských písní jako kupředu zelená CO2 zpátky ani krok. My mladí ekologové atp.

St
22. červenec 2020, 14:37

Nemůžu si pomoci, ale mě to přijde jako strašně drahá a neefektivní věc. Kdyby ty peníze dali do výsadby nových stromů, tak přírodě pomohou mnohem, mnohem více než něco takového. Jde vidět, že ekofanatismus vítězí nad zdravým rozumem.

Pavel K
22. červenec 2020, 14:53

Souhlasim s prvni radkem, s druhym uz nikoliv. Mel byste shlednout toto kratcke naucne video www . youtube . com / watch?v=q7K0Lw6eZs4

V doprave vodiku vidim sanci jen kdyz by se dokazal na neco navazat a pak energeticky snadno (idelne jen za pouziti nejakeho katalyzatoru) zase z te vazby vymanit.

Bizon
22. červenec 2020, 16:21

Tohle vázání vodíku do hydridů hodně frčelo v primárním výzkumu 5-10 let zpátky, ale teď to dost opadlo, protože výsledky nebyly nic moc=/ Materiály které snadno absorbují/desorbují toho vodíku uskladní minimum. A materiály které ho uskladní hodně potřebují vysoké tlaky na absorbci, vysoké teploty na desorbci, a kinetika je i tak většinou hodně tristní=( Škoda, fandil jsem tomu, ale teď je to opravdu víc mrtvé než vysokoteplotní supravodiče.

Jinak na CCS jsu docela zvědavý, v UK už se o tom mluví dekádu, ale zatím pořád nic. Mně osobně to příjde jako docela blbost...

Láďa
22. červenec 2020, 21:11

To jako někdo dá peníze na takový nebezpečný nesmysl?

Bizon
23. červenec 2020, 15:57

Jde o primární výzkum, tam se zkoumá všechno. Dokud je objektivní bez politických tlaků tak je to v pořádku. Vodík určitě má svoje místo, např. při létání do vesmíru. Uznávám že spousta věcí co primární výzkum řeší jsou slepé uličky, ale za mně pořád lepší granty na ukládání vodíku než moderní společenské vědy, gender studies a 43 pohlaví...

St
22. červenec 2020, 21:45

No já bych se osobně toho vodíku bál. V jiné diskusi to velice hezky kolegové vysvětlují proč vodík není to pravé ořechové.

Ono ty stromy nejen, že produkují kyslík, ale zadržují vodu v krajině a mají spoustu jiných velice užitečných funkcí.

petr
23. červenec 2020, 11:03

Dobrý den, současné technologie na vytěsnění CO2 jsou jen zdrojem odklonu peněz do určitých kapes...

Tedy jak efektivně se zbavit CO2?

Složitá technologie, jejíž autorem je matka příroda se jmenuje fotosyntéza...

a co stojí :

1 Ha lesa lze vysadit za cca 100 - 200 tis. Kč

a co vyrobí : 15 t O2 každý rok a zpětně likviduje CO2

a vedlejší produkty :

zadržení vody v ekosystému

chlazení okolí lesem

produkce biomasy tedy bylin, lovné zvěře, dřeva atd....

myslím, že kolegové najdou další přínosy...

hezký den všem

Pavel K
23. červenec 2020, 11:47

Aco az tenb les prestane rust a umre? Co pak s tim CO2, ktere se zpert zacne rozkladem ci spalenim uvolnovat?

Mrknete na toto video: www . youtube . com / watch?v=q7K0Lw6eZs4.

Jeste tam rika ty pomery, ktere nejak nesedi.

Prirodne se jej zbavime jen pomoci fytoplanktonu.

St
23. červenec 2020, 18:57

Pane Petře, moc hezky jste to napsal. Jinými slovy, pokud se budeme bavit o lesu za málo peněz hodně muziky.

Pavel K
25. červenec 2020, 01:54

Nemate pravdu. Mrknete na muj odkaz vyse.

Marek
23. červenec 2020, 22:11

CO2, a nemělo by se to spíše jmenovat zachycování kyslíku? Je ho tam přece v té molekule hmotnostně 2.5x více.

Michal Mazgal
27. červenec 2020, 10:39

Projekt je to hezký, ale CO2 má být rozbito, kyslík má jít do průmyslu a uhlík má jít také do průmyslu...

Uhlík bude použit v mnoha aplikacích včetně výroby diamantů (moderních polovodičů), protože se bude jednat o ultra čistou surovinu. Již teď bych nabídl investorům navazující projekt zpracování CO2, aby se na trh dostal jak kyslík tak uhlík v nejčistší možné formě!

Pavel K
27. červenec 2020, 11:49

Jak se to CO2 rozboji na kyslik a uhlik? A jakou formu ma pak ten uhlik?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se