Domů
Energetika v zahraničí
Francouzský ropný gigant Total kupuje výrobce baterií Saft

Francouzský ropný gigant Total kupuje výrobce baterií Saft

Francouzská ropná společnost Total, která minulý měsíc oznámila svůj zájem o trh s obnovitelnými zdroji a akumulací energie, kupuje výrobce baterií Saft.

V dubnu Total oznámil vytvoření divizí plyn, obnovitelné zdroje a divize pro výrobu elektrické energie s oznámením, že se hodlá do 20 let stát lídrem na poli obnovitelných zdrojů energie (OZE) a akumulace elektrické energie. Společnost, jež se potýká s nízkými cenami ropy, uvedla, že akvizice společnosti Saft urychlí vývoj na poli OZE a elektřiny.

Obě společnosti včera oznámily podepsání společné dohody o zahájení veřejné nabídky Totalu na akcie Saftu ve výši 36,5 euro (986 Kč) za akcii, což je o 38 % více než hodnota akcií při páteční uzávěrce. Saft tak byl ohodnocen na 950 milionů euro (zhruba 26 miliard Kč).

Total to s „čistou“ elektřinou myslí vážně

Již v roce 2011 začal Total s významnými investicemi do obnovitelných zdrojů, když uskutečnil akvizici jedné z největších solárních společností v USA, Sun Power, za 1,4 miliardy dolarů (33 miliard Kč).

Podle generálního ředitele Total Patricka Pouyanné bude elektřina energií 21. století a on chce, aby Total těžil z celého jejího hodnotového řetězce, včetně solárních technologií, bioplynu, akumulátorů, stejně jako ropy a zemního plynu. Cestou společnosti jsou především perspektivní technologie v oblasti OZE, v srpnu společnost oficiálně prohlásila, že opouští trh s uhlím.

Společnost v minulém roce oznámila, že investuje 200 milionů euro (5,4 miliardy Kč) do přeměny své nerentabilní ropné rafinerie La Mede na bioplynovou stanici a začne ročně investovat 500 milionů dolarů (11,9 miliardy Kč) do OZE. Investice do obnovitelných zdrojů budou ovšem stále zlomkem celkových investic společnosti, které v minulém roce dosáhly 28 miliard dolarů (664 miliard Kč).

Total není jedinou ropnou společností, která se uchyluje k investicím do OZE. BP a Royal Dutch Shell podnikly podobné kroky. Akvizice přicházejí v období, kdy celý ropný sektor trpí z poklesu ceny ropy. Ropné společnosti tak byly nuceny omezit především investice do průzkumu a těžby.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Milan Vaněček
10. květen 2016, 09:18

Už i Francouzi vidí že fotovoltaika plus akumulace rovná se budoucnost energetiky. Je to jen napodobení přírody (fotosyntéza=fotovoltaika plus akumulace v rostlinné říši). Fotosyntéza uživí celé lidstvo a má účinnost přeměny sluneční energie pod 1 %. Naproti tomu fotovoltaika plus akumulace má účinnost přeměny sluneční energie okolo 20% a účinnost za 10 let bude ještě vyšší a za méně peněz.

Samozřejmě můžeme vyrábět potraviny z ropy nebo elektřinu z jádra, ale takhle uvažují nyní jen extrémisté.

nikdo
11. květen 2016, 13:36

Tohle srtovnani je trochu mimo, aby jste uzivil soucasne pocetne lidstvo fotosyntezou tak musite do procesu pridavat mnohonasobne vice energie nez je v potravine skryta.

Soucasna produkce je vysoka jen diky rope a zemnimu plynu http://druidova.mysteria.cz/ZDRAVA_VYZIVA/POTRAVINY_Z_ROPY.htm je to sice starsi ale jsou tam zajimava cisla.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se